Рівень кисню в крові (сатурація): яким має бути в нормі, чим і як правильно його вимірювати

Photo of author

By fersht

saturaciya

З появою в нашому житті коронавірусу поширення набуло слово “сатурація”. Усі вже знають, що низький рівень сатурації — це погано. Що ж це таке?

Ще зі шкільної програми пам’ятаємо, що гемоглобін у крові розносить кисень, без якого людина живе не довше кількох хвилин, по всьому організму. Сатурація кисню — це якраз співвідношення гемоблобіну, насиченого киснем, до загальної кількості гемоглобіну. В нормі цей показник сягає 95-100%, цілком допустимий показник — 93%.

Коли рівень насичення крові киснем падає нижче норми, такий стан називається гіпоксія (кисневе голодування). При гіпоксії, яка виникає не лише при захворюванні на коронавірус, страждають передовсім мозок (вже при сатурації нижче 80-85%), а також серце, нирки. Ознаки низької сатурації: задишка, головний біль, запаморочення, часте серцебиття, посиніння нігтів, шкіри.

Важливо вчасно діагностувати падіння рівня кисню в крові, щоб якнайшвидше надати необхідну допомогу (наприклад, кисневу маску). При сильній задишці, болю в грудях, непритомності, посинінні треба звернутись до лікаря.

Є два способи визначити рівень сатурації кисню — тест на визначення газового складу та кислотно-основного стану артеріальної крові, а також у домашніх умовах — за допомогою пульсоксиметра. Пульсоксиметр — прилад, який визначає рівень кисню в крові через шкіру пальця або вуха. Очевидно, що цей метод вимірювання є далеко не такий точний, як лабораторний метод, однак він простий у використанні, доступний кожному в домашніх умовах.

Принцип дії пристрою: пульсоксиметр через шкіру посилає інфрачервоні промені до капілярів. Кількість відбитого світла свідчить про склад артеріальної крові, відповідно й про кількість гемоглобіну, насиченого киснем.

Запорукою точнішого вимірювання сатурації кисню в домашніх умовах є правильне використання пульсоксиметра. Пристрій повинен вільно розташовуватись на вказівному чи середньому пальці руки: якщо вдягнути його затісно, він перетискатиме судини і спотворюватиме показники, так само й надто вільне розташування приладу не сприятиме правильному вимірюванню.

На точність даних впливає також лак для нігтів. Отож, перед вимірюванням слід обов’язково стерти лак та протерти ніготь спиртовмісним антисептиком.

Заважати правильному вимірюванню можуть захворювання нігтів, тремтіння рук, пігментація чи татуювання, холодні руки (їх можна розтерти і зігріти).

При певних станах і хворобах можливі хибні значення при замірах пульсоксиметром. Також різко падає точність вимірювання при зниженні сатурації до 83%.

Профілактика низької сатурації кисню: не курити, уникати пасивного куріння, робити фізичні вправи.