Чи корисно їсти перші страви?
Завантаження. Будь ласка, зачекайте...

Чи корисно їсти перші страви?

sup-korystj.jpg (141.86 Kb)

В суспільстві нема однозначного погляду щодо сенсу споживання й користі супів та інших перших страв. З одного боку ми росли весь час чуючи про загрозу зіпсованого шлунка через відмову від супу, а з іншого маємо приклад багатьох культур, зокрема в Європі й США, де першої страви в нашому розумінні нема в принципі.

Дієтологи та гастроентерологи також дають різні і часто навіть взаємовиключні рекомендації. То як же бути: їсти чи не їсти суп, і що може бути наслідками одного й іншого?

Домовимося, що першою стравою будемо тут вважати рідку, зварену їжу, на основі овочів чи м‘ясного, грибного або рибного бульйону з додаванням круп чи без них.

Споживання рідкого перед основною стравою деякі спеціалісти вважають недоцільним, бо в результаті цього розводяться травні соки, й хімічна обробка їжі стає менш ефективною. Але дослідження свідчать, що екстрактивні речовини овочів (капусти наприклад) чи азотисті сполуки м‘ясних бульйонів посилюють кислотоутворення в шлунку, стимулюючи виділення в кров гормону гастрину, який і діє безпосередньо на секреторний апарат шлунка.

Звідси висновок перший – супи з обережністю треба вживати людям, з гіперсекреторними станами (підвищеною кислотністю), а особам зі зниженою кислотністю перше навпаки є обов‘язковим. І висновок другий – стимулюючи виділення травних соків перші страви сприяють цим кращому і швидшому розщепленню компонентів основної страви, яка містить як правило багато білка й чимало жирів.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Деякі дієтологи та лікарі пропонують заміняти суп легким овочевим салатом, чи овочами, зготованими на пару або ж запеченими. Однак перша страва – це в першу чергу рідина, що нам конче необхідна в кількості біля 2 літрів денно для підтримки оптимального водно-сольового балансу та артеріального тиску. Крім того суп чи борщ як правило споживаємо теплим, а це полегшує травлення й зігріває в холодну пору. Тому висновок третій – перші страви є джерелом рідини, тепла і, завдяки різноманітному складу, великої кількості поживних речовин.

І на останок – порція супу, бульйону, борщу – це звичний об‘єм при суттєво нижчій калорійності. Завдяки механічному розтягненню шлунка в мозкові виникає відчуття насиченості набагато раніше (до того як перетравлені компоненти їжі потраплять в кров й сформується істинне відчуття ситості) а отже з‘їмо точно не забагато. Існує ряд ефективних супових дієт для тих, хто хоче схуднути, але не має наміру дуже обмежувати кількість з‘їденого.

Олеся Мороз

Канидат біологічних наук, фізіологВам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

Дякуємо!Не забудьте підписатися на Наш канал: