Серця всіх бабусь світу обливаються кров’ю, коли вони дізнаються, що їх діти пообідали “сухомяткою” . А між тим, деякі фахівці впевнені, що користь супу перебільшена, а є і такі які, взагалі вважають, що перша страва є шкідливою.
Часто пов’язують відсутність в раціоні перших страв з гастритом. На жаль, в даний час це захворювання присутнє практично у кожного незалежно від того, чи їсть він на обід рідкі страви. Всі продукти, які населення зараз вживає в їжу, залишають бажати кращого. Що стосується супу, то вживати його кожного дня зовсім не обов’язково, як і будь-яку іншу страву.
Супи самі по собі не шкідливіші і не корисніші за решту здорової їжі, що підтверджує досвід народів, яким відсутність перших страв в меню не заважає харчуватися корисною їжею і при цьому не страждати захворюваннями травної системи.
Суп – це рідка страва, в складі якої не менше 50% рідини. Супи поширені в багатьох країнах. Вважається, що супи стали готувати не більше 400-500 років тому, з появою вогнетривкого, хімічно нейтрального посуду. Супи – це така ж страва, як і друге, тільки з додаванням води, що часто робить їх більш легкими для засвоєння і менш калорійним (за винятком дуже жирних супів на м’ясних і рибних бульйонах).
Супи можуть бути абсолютно різними за наповненням – на м’ясних і рибних бульйонах, грибні, овочеві, злакові, молочні, фруктові – і, відповідно, різними за властивостями.
. .
. .
Протипокази до вживання супів
Але є такі види супів, які можуть бути протипоказані людям при деяких захворюваннях. Наприклад, при атеросклерозі і захворюваннях серцево-судинної системи не рекомендується їсти супи з жирного м’яса, жирної риби, субпродуктів і птиці зі шкірою – вони містять багато холестерину. Людям же з фосфатурією (порушення обміну фосфору і кальцію в організмі, яке веде до випадання в осад нерозчинних фосфатних солей, навпаки, м’ясні бульйони будуть корисні.
Жирні супи можуть завдати шкоди людям із захворюваннями печінки і підшлункової залози. Тим, хто страждає на цукровий діабет протипоказана окрошка на квасі або фруктові супи з рисом і додаванням цукру або компоту. Людям з ожирінням підійдуть легкі овочеві супи або супи з нежирною курячою грудкою або пісною індичкою, нежирною рибою: тріскою, хеком, судаком, путасу, минтаєм. Людям з подагрою і порушеним білковим обміном найкраще їсти овочеві, круп’яні та фруктові супи, але при цьому виключити грибні, бобові та білкові бульйони. При оксалатурії (хвороба, при якій відзначається підвищений вміст щавлевокислого кальцію) протипоказані щавлеві супи. При набряках хороші рисові і рисово-молочні супи, при цьому не рекомендуються солоні супи на айрані, квашеній капусті.
Більш того, перші страви посилюють кислотоутворення. А тому вони корисні лише людям з низькою кислотністю. Якщо ж у людини виразкова хвороба, захворювання 12-палої кишки або запалення шлунка з підвищеною кислотністю, супи, навпаки, протипоказані.
. .
. .