Гіпертонічна хвороба – це найпоширеніше хронічне захворювання серця і судин.
Встановлено, що 25-30% дорослого населення страждає на цю хворобу і, цілком можливо, що Ви, або хтось із Ваших знайомих теж має це захворювання.
Що таке гіпертонічна хвороба?
Це захворювання, при якому в кровоносних судинах організму підвищується тиск крові. Як встановили вчені, це відбувається з таких причин: спазм ( звуження ) судин, атеросклероз, збільшена кількість крові в судинах або неправильна робота серця.
Значення артеріального тиску (АТ) прийнято показувати двома цифрами, наприклад „120/80”. Більша цифра називається систолічним тиском і означає максимальний тиск крові на стінку судини після серцевого удару. Менша цифра – діастолічний тиск, тиск крові на судини в період спокою, перерва між серцевими ударами. Вимірюється артеріальний тиск в міліметрах ртутного стовпчика ( мм.рт.ст ).
Чим небезпечний підвищений тиск?
У людей із підвищеним тиском частіше, ніж у здорових, виникає атеросклероз судин, інсульт головного мозку, інфаркт міокарду, ураження нирок, втрата зору.
Систолічний | Діастолічний | Рекомендації | |
Нормальний артеріальний тиск | менше 120 | Менше 80 мм.рт.ст | Ви здорові! |
Передгіпертензія | 120-139 мм.рт.ст | 80-89 мм.рт.ст | Відкоригуйте Ваше харчування, збільшіть фізичну активність, схудніть. |
Гіпертензія | Вище 140 мм.рт.ст | Вище 90 мм.рт.ст | Ви маєте підвищений артеріальний тиск, зверніться до лікаря. |
Захворювання практично завжди супроводжено такими симптомами:
- Болем голови, особливо в потилиці.
- Потемніння в очах, відчуттям миготіння мошок.
- Задишкою (навіть якщо рівень фізичного навантаження нижче середнього).
Які зміни способу життя необхідні для нормальзації артеріального тиску
- Перестати курити.
- Обмежити вживання алкоголю : норма для чоловіків не більше 20-30 г чистого етилового спирту, наприклад склянка вина, а для жінок до 10-20 г чистого етилового спирту, півсклянки вина.
- Слідкуйте за Вашою вагою: нормальна вага для чоловіків ріст мінус 100, наприклад ріст 174см – 100см = 74 , тобто для цього чоловіка нормальна вага 74 кг, анормальна вага для жінки ріст мінус 105. Доведено, що зменшення ваги на 5 кг, зменшує значення систолічного тиску на 5 мм.рт.ст, і на 4 мм.рт.ст діастолічного тиску.
- Фізичні вправи щоденно 30-45 хв – це прогулянка пішки, плавання при поступовому збільшенні темпу і дистанції. Увага, при максимальному навантаженні частота пульсу не повинна перевищувати 110 – 130 ударів на хвилину, заняття спортом не повинні викликати задишку, болі в серці. Уникайте різких навантажень особливо на сонці, наприклад робота на городі.
Як правильно харчуватися при гіпертонічній хворобі
Гіпертонікам рекомендується дотримуватися наступних принципів харчування:
- Виключити жири тваринного походження, пальмова, кокосова олії, вершкове масло – вони здатні підвищувати вміст холестерину в крові.
- Відмовитися від здобної випічки, цукрового піску.
- Обмежити споживання кухонної солі, рідини.
- Збагатити меню їжею, яка містить багато калію, магнію, кальцію, ліпотропних компонентів.
- Виключити продукти, які провокують підвищене газоутворення, важко перетравлюються.
- Не можна вживати алкогольні і газовані напої, соки, що містять цукор, енергетики. Чай і кава можна без цукру. Припустимо споживання мінеральної води без газу.
- В добу допустимо випивати трохи більше літра води. У меню повинні переважати нерозчинні вуглеводи – пектин, рослинна клітковина, харчові волокна.
- Обмеження солі до 3 г в день, жирів до 70 г, з них 20 г відноситься до поліненасичених масел.
Продукти, що нормалізують артеріальний тиск
Якщо говорити про те, які продукти нормалізують тиск, то в першу чергу, до них відносяться свіжі овочі та фрукти. Овочі є джерелом нітратів, які перетворюються в організмі в оксид азоту. Цей оксид сприяє нормалізації кровообігу і артеріального тиску шляхом розслаблення гладкої мускулатури судин.
Розслаблення гладкої мускулатури судинних стінок і розширення просвіту судин сприятливо позначається на показниках АТ.
Кисломолочні продукти нормалізують тиск завдяки тому, що в їх складі міститься велика кількість таких мікроелементів як калій і кальцій. Особливо важливо ці продукти вживати жінкам, які перебувають у стані вагітності.
Це пов’язано з тим, що підвищене навантаження на організм призводить до виникнення нестачі цих мікроелементів, а низький рівень зазначених мікроелементів веде до порушень, що призводить до підвищення АТ.
Калій та магній є дуже важливими елементами для регулювання артеріального тиску. Магній надає заспокійливу дію на організм, наявність цього мікроелемента дозволяє зменшити негативний ефект стресів, здатних збільшити показник артеріального тиску. Магній бере участь в реакціях синтезу простагландину Е1, який сприяє розширенню кровоносних судин. Розслаблення стінок судин і розширення просвіту сприяє зменшенню судинне тиску.
У список корисних продуктів входить часник. Найбільш корисний свіжий часник, який забезпечує організм сполуками сірки.
Також він дозволяє заповнити кількість аліцину. Аліцин знижує запалення, попереджає згортання крові, знижує рівень холестерину і знижує АТ.
Продукти, що містять жирні кислоти групи Омега-3: ейкозапентаєнову кислоту (ЕПК) і докозагексаеновую кислоту (ДГК). У раціоні сучасних людей спостерігається гострий дефіцит цих жирних кислот, що призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, в тому числі гіпертонії.
Жирні кислоти ЕПК і ДГК знижують згортання крові, не допускаючи утворення тромбів, які можуть викликати інфаркт або інсульт. Омега – 3 покращує баланс «хорошого» і «поганого» холестерину в крові, захищає артерії від холестеринових бляшок, запобігаючи розвитку атеросклерозу.
Таурин діє точно так, як сечогінні ліки від гіпертонії (діуретики). Він виводить надлишок рідини з організму, завдяки чому знижується кров’яний тиск. Але, на відміну від діуретиків, це натуральна речовина, і тому лікування не приносить шкоди ниркам.
Таурин також сприяє розслабленню стінок артерій і знімає їх спазми. В результаті цього поліпшується кровотік по судинах, а артеріальний тиск нормалізується. Масштабні наукові дослідження підтвердили, що таурин корисний при застійної серцевої недостатності, тому що він зміцнює серцевий м’яз. Крім нормалізації кров’яного тиску, таурин надає наступні «побічні ефекти»: зміцнення імунітету; профілактика порушень зору; позбавлення від набряків.
Продукти для нормалізації тиску:
- Свіжі фрукти.
- Йогурт.
- Сир.
- Банани.
- Гарбузове насіння.
- Томатна паста домашнього виготовлення.
- Селера.
- Овочі.
- Цільні зерна (рис, пшениця, ячмінь).
- Боби.
- Горіхи.
- Насіння.
Дієтичний стіл при гіпертонічній хворобі
Харчування при підвищеному тиску – це спеціально розроблений дієтичний стіл №10, розрахований на 7 днів. Їжа підбирається збалансована, щоб не викликати у хворого нових проблем зі здоров’ям. У меню присутні звичні продукти, але в менших обсягах, рівень білка, жирів і вуглеводів в ньому збалансований.
При гіпертонічному захворюванні чоловікам і жінкам дозволено їсти м’ясні продукти без видимого жиру (телятина, курка, кролятина), відварну рибу, овочі в будь-якому вигляді, різні фрукти – ягоди, апельсини, банани.
Допускається вживання вегетаріанських супів, заправлених нежирною сметаною; круп’яних виробів, твердих сортів макаронів, наслідках йогуртів. На столі має бути тільки вчорашній хліб з борошна грубого помелу, печиво без цукру.
При підвищеному тиску навіть з обмеженнями можна харчуватися смачно і різноманітно. В Інтернеті існує багато рецептів, які підійдуть гіпертонікам. Краще відразу складати меню на тиждень.
Чи можна самому призначати собі ліки, чи збільшувати дози?
Ні!
Як довго лікувати артеріальну гіпертензію?
Пам’ятайте! Ви вживаєте ліки не для того, щоб „збивати” тиск, а для того, щоб він не підвищувався. Артеріальну гіпертензію необхідно контролювати постійно пожиттєво, це дозволить Вам забути про хворобу і повноцінно жити.