Терморегуляція організму. Яким чином наше тіло охолоджується та нагрівається

Photo of author

By Марина Павелець

36

Ви коли небудь задумувалися над тим, чому нам жарко літом, якщо температура навколишнього середовища менша за температуру нашого тіла?

Наші тіла – це як маленькі реактори, які щосекунди випромінюють у довкілля велику кількість енергії у вигляді тепла. Робота наших мязів, потік крові по серцево – судинній системі, робота ШКТ, мільйони реакцій які проходять в тілі – все це здійснюється з затратами енергії і вивільненням її, яка і нагріває наше тіло. Величина тепловиділення організмом людини залежить від ступеня фізичного навантаження в певних метеорологічних умовах і становить від 85 (в стані спокою) до 500 Дж / с (важка робота).

Здатність людського організму підтримувати постійну температуру при зміні параметрів мікроклімату і при виконанні різної по тяжкості роботи називається терморегуляцією.

Віддача теплоти організмом людини в навколишнє середовище проводиться в результаті випромінювання на навколишні поверхні, конвекції, випаровування вологи з поверхні тіла, теплопровідності. Частина теплоти витрачається на нагрівання вдихуваного повітря.

В стані спокою при температурі 18 – 20 °С тепловіддача організму забезпечується за рахунок конвекції і проведення на 30%, за рахунок випромінювання — на 45% і за рахунок випаровування — на 25%.

При високій температурі повітря в приміщенні кровоносні судини розширюються, при цьому відбувається підвищений приплив крові до поверхні тіла, і тепловіддача в навколишнє середовище значно збільшується. Однак при температурах навколишнього повітря в приміщенні 30 – 35 С віддача теплоти конвекцією та випромінюванням в основному припиняється. При більш високій температурі більша частина теплоти віддається шляхом випаровування з поверхні шкіри. У цих умовах організм втрачає певну кількість вологи, а разом з нею і солі, що грає важливу роль в життєдіяльності.

Величина потовиділення мало залежить від нестачі води в організмі або від її надмірного споживання. У людини, що працює протягом 3 годин без пиття, утворюється тільки на 8% менше поту, ніж при повному відновленні втраченої вологи. При споживанні води вдвічі більше втраченої кількості спостерігається збільшення потовиділення усього на 6% в порівнянні з випадком, коли вода поповнювалась на 100% . Для людини вважається допустимим зниження його маси на 2 – 3% шляхом випаровування вологи – зневоднення організму. Зневоднення на 6% викликає порушення розумової діяльності; на 15 -20% – призводить до смертельного результату.

Разом з потом організм втрачає значну кількість мінеральних солей (до 1%, в тому числі 0,4 – 0,6% NaCl). Тому для відновлення водного балансу потрібно пити підсолену воду.

Тривалий вплив високої температури особливо в поєднанні з підвищеною вологістю може привести до значного накопичення теплоти в організмі і розвитку перегрівання – гіпертерміі- стану, при якому температура тіла підвищується до 38 – 390С. При гіпертермії і як наслідок тепловому ударі, який може статися при роботах на відкритому повітрі, спостерігається головний біль, запаморочення, загальна слабкість, спотворення кольорового сприйняття, сухість у роті, нудота, блювота, рясне потовиділення. Пульс і дихання прискорені. При цьому спостерігається синюшність, блідість, часом виникають судоми, втрата свідомості.

З іншої сторони, якщо ви перебуваєте у холоді, з сильним вітром та високою вологістю – може виникнути гіпотермія, тобто зниження температури тіла. У початковий період впливу помірного холоду спостерігається зменшення частоти дихання, збільшення обсягу вдиху. При тривалій дії холоду дихання стає неритмічним, частота і обсяг вдиху збільшуються, змінюється вуглеводний обмін. Поява м’язової тремтіння, при якому зовнішня робота не відбувається, а вся енергія перетворюється в теплоту, може протягом деякого часу затримувати зниження температури внутрішніх органів. Тремтіння розігріває наше тіло. При тремтінні організм виділяє енергію в 200 Вт на м2, тобто стільки ж, як і при ходьбі зі швидкістю 5 км / год. Однак такий спосіб обігріву дуже не економічний: занадто мала кількість енергії при цьому переходить в тепло. Результатом дії низьких температур є холодові травми і обмороження.

Для того, щоб зігрітися організм прагне гармонійно регулювати розширення і звуження кровоносних судин. Чи треба в цьому випадку шукати порятунку в алкоголі або курінні? Під впливом алкоголю судини розширюються і прискорюють циркуляцію крові. Відразу ж зростає теплообмін із зовнішнім середовищем, і тіло швидко остигає. Куріння діє в іншому напрямку. Нікотин в крові посилює природну реакцію звуження судин. В цьому випадку кров важко просувається по судинах, і ризик обмороження збільшується.

Тому для того, щоб зігрітися краще пити теплий солодкий чай.