Як вибрати тонометр?

Photo of author

By fersht

tonometr_223

Якщо навіть у домі здорової людини повинна бути аптечка, то певні захворювання потребують додаткових ліків або устаткування. Скажімо, при гіпертонії або схильності до низького артеріального тиску варто мати вдома тонометр.

Для чого потрібен тонометр?

Тонометр — це прилад для вимірювання артеріального тиску. Для замірів фіксують два значення: вище — систолічний, нижче — діастолічний артеріальний тиск.

Систолічний — тиск, із яким кров виштовхується з серця до аорти під час скорочення лівого передсердя (в нормі — 100-120 міліметрів ртутного стовпчика), діастолічний — тиск у момент, коли передсердя розслабляється (нормальний показник — 60-80 міліметрів ртутного стовпчика), пульсовий артеріальний тиск — різниця між систолічним і діастолічним (40-60 мм рт. ст.).

Вимірювання артеріального тиску дозволяє вчасно надати медичну допомогу та контролювати рівень тиску у людей із гіпертонією чи гіпотонією. Вчасна медична допомога допомагає уникнути серйозних ускладнень — інсульту, інфаркту міокарда.

Види тонометрів

Є ручні тонометри (механічні), напівавтоматичні, автоматичні (електронні, цифрові). Легше користуватися автоматичним тонометром, особливо якщо вимірювати тиск собі самому, однак вони відчутно дорожчі за механічні.

Ручний тонометр надійніший, досить дешевий, рідко виходить з ладу, однак потребує певних навиків. Поміряти ним тиск собі самому дуже проблематично. Існує помилкова думка, що вони точніші за електронні. Та це не так. Цифровий тонометр більш чутливий, тому вимірює точніше, натомість показники механічного тонометра заокруглені, просто нам вони більш звичні.

Електронні тонометри бувають автоматичні й напівавтоматичні. В обох показники фіксує сам прилад і показує їх на табло. В напівавтоматичних відбувається ручне накачування повітря в манжетку.

Автоматичні тонометри лише закріплюють на руці (залежно від моделі — на зап’ясті або над згином ліктя), решту дій він виконує сам.

У більшості цифрових моделей є функція запам’ятовування кількох останніх результатів.

Як правильно міряти тиск тонометром?

Щоб виміряти тиск ручним тонометром, треба звільнити руку від одягу, покласти її на вільну поверхню (скажімо, на стіл), вдягнути манжетку, зафіксувати, але не затягувати надто щільно. В місці пульсування артерії у згині ліктя прикладають мембрану фонендоскопа (його слухавки — у вухах особи, яка вимірює тиск). Манометр кладуть перед собою. У вільну руку беруть грушу і накачують нею повітря до показника 200 мм рт. ст. Після цього коліщатко груші трошки відкручують, повітря починає виходити. Важливо, щоб це відбувалося повільно, інакше неможливо буде зафіксувати показники. Стрілка повільно рухатиметься вниз. У момент першого глухого удару слід зафіксувати число — це й буде систолічний тиск. Останній такий удар — це діастолічний тиск.

Цифровий тонометр не потребує використання фонендоскопа. Манжетку вдягають на руку над ліктьовим суглобом (на 2 см вище) або на зап’ястя (якщо так вказано в інструкції), шнур має бути розташований посередині. Рука має бути на рівні з серцем. Увімкнувши тонометр, треба дочекатися, поки показники обнуляться. Якщо тонометр напівавтоматичний, треба напомпувати манжетку грушею до звукового сигналу, а після цього дайте манжетці випустити повітря. Автоматичний накачає повітря в манжетку сам, так само і випустить його. На дисплеї з’являться готові показники.

Щоб виміряти тиск правильно, варто робити це у спокійному стані, не розмовляти, варто зручно посидіти 5 хвилин перед тим, як міряти. Не варто їсти і пити за півгодини до вимірювання. Якщо хочете поміряти тиск повторно, зробіть кількахвилинну перерву. Іноді тиск на різних руках може відрізнятися. Тиск краще вимірювати в один і той же час або за потреби.

Стрес, куріння, фізичні вправи, холод, кофеїн, певні ліки можуть підвищувати показники артеріального тиску.