Як прискорити метаболізм (обмін речовин)

Photo of author

By Ольга Летнянчик

Часто причиною зайвої ваги або проблем зі здоров’ям називають порушення метаболізму (обміну речовин). Обмін речовин – досить примхливий, швидкість його може змінюватися при недостатньому або надмірному харчуванні, зменшенні або збільшенні фізичних навантажень, при впливі на організм кліматичних факторів і, звичайно, різних захворюваннях. Також на нього впливає вік – зазвичай, чим старша людина, тим нижче її метаболізм. Згідно з дослідженнями, кожні 10 років швидкість обміну речовин знижується на 7-10%, а до старості досягає свого мінімуму. Також є залежність від збалансованості раціону: при переважно білковому харчуванні швидкість метаболізму зазвичай прискорюється, при вуглеводному, навпаки, знижується.

Метаболізм – це швидкість обміну речовин. Простіше кажучи, швидкість, з якою організм перетворює їжу, яку вживає людина, в енергію.

Як же домогтися прискорення обміну речовин, схуднути і не завдати шкоди своєму здоров’ю? Зверніть увагу на прості, але дуже корисні поради.

6860_izha_regulyarna

Режим харчування прискорює метаболізм (обмін речовин)

Пам’ятайте, що їжа прискорює обмін речовин. На переробку поживних речовин потрібно приблизно 10% калорій, які ви спалюєте за день. Недарма більшість дієт і систем харчування рекомендують вживати їжу 4-5 разів на день. Тому, щоб прискорити обмін речовин, краще їжте частіше, але потроху. У проміжках між основними прийомами їжі перекусіть чимось легким: фруктами або кефіром. Намагайтеся не допускати перерв між трапезами більше трьох годин.

Після пробудження намагайтеся поснідати протягом години. Під час сну метаболізм сповільнюється, і «прокидається» він тільки після сніданку. Якщо Ви не поснідали, він так і зберігається на низькому рівні до обіду, а це може призвести до його уповільнення.

shudnuty9

Метаболізм прискорюють заняття спортом

Безперечно, позитивно позначаться на прискоренні обміну речовин заняття спортом. Кількість і стан м’язової маси безпосередньо впливає на Ваш метаболізм. Намагайтеся, зробити тренування частиною вашого щоденного розпорядку. Кращий варіант фізичної активності для прискорення метаболізму – це чергування силового та аеробного навантаження. Також корисно час від часу міняти види тренувань. Справа в тому, що з часом організм звикає до певних вправ і витрачає менше енергії.

Якщо ви харчуєтеся помірно, але зайва вага не йде, радимо звернутися до ендокринолога і перевірити щитовидну залозу. Згідно з дослідженнями, у 20% жінок знижена функція щитовидної залози, яка контролює обмін речовин.

Продукти харчування, які прискорюють метаболізм (обмін речовин)

Дуже важливо, звичайно, звертати увагу на те, що саме ви їсте. Дієтологи виділяють конкретні продукти харчування, які мають властивість прискорювати метаболізм.

Дотримуйтесь питного режиму

На першому місці – звичайна вода. Дуже важливо дотримуватися питного режиму, щоб підтримувати швидкий обмін речовин в організмі. Не секрет, що наш організм складається з води на цілих 70%. Якщо води не вистачає, організм не може виконувати всі обмінні процеси з максимальною ефективністю. В день потрібно випивати не менше 8 склянок звичайної питної води.

Корисні для прискорення обміну речовин також і такі напої, як зелений чай і чорна кава. Чашка підбадьорливого гарячого напою зранку допоможе «розбудити» сонний метаболізм.

Не забувайте про цитрусові

Надзвичайно корисні цитрусові: апельсини, лимони, мандарини, грейпфрути. Ці фрукти мають здатність прискорювати обмін речовин, завдяки унікальному набору вітамінів, мікроелементів, фруктових кислот і клітковини.

Вживайте молочні продукти

Не варто обділяти увагою і молочні продукти. Вони є дуже потужним стимулятором обміну речовин. Цей ефект, як пояснюють учені, відбувається завдяки високому вмісту в них кальцію.

Більше білку

Пісне м’ясо, риба, курка також допоможуть у боротьбі за красиву фігуру і здоров’я. Справа в тому, що білок досить важко засвоюється організмом. Це означає, що організм змушений докладати більше зусиль на його переробку, ніж зазвичай. Внаслідок чого і відбувається прискорення метаболізму.

Додавайте спеції

Хороша новина для любителів гострих страв: більшість спецій, містять речовини, що поліпшують обмін речовин. Додаючи каррі, імбир, запашні трави в улюблені страви, ми можемо прискорити наш метаболізм до 10%.

Трішки шоколаду

Виявляється, натуральний чорний шоколад унікальний за своїм складом. У ньому містяться мідь, магній, калій, а також флавоноїди і ендорфіни. Ці речовини не тільки змусять наш метаболізм працювати набагато швидше, але і, завдяки гормонам радості, піднімуть Ваш настрій. Але не варто забувати, що шоколад, все-таки, продукт досить калорійний. Тому не дуже захоплюйтеся ним: 20-30 грам в день цілком достатньо.

Сподіваємося, ці поради допоможуть Вам прискорити обмін речовин і при необхідності позбутися зайвої ваги. Харчуйтеся правильно, займайтеся спортом і будьте оптимістами, адже позитивні емоції теж сприяють спалюванню калорій, не забувайте про це!

Автор: Летнянчик Ольга, лікар