Вправи для очей та поради для їхнього здоров’я

Photo of author

By fersht

blue_aquamarine_2

Що ви бачите, коли виходите на вулицю? Якщо відірветеся від екрана свого смартфона, то… інших людей, які «втикають» в екрани своїх ґаджетів. Ми вже не уявляємо свого життя без них, просиджуємо в них цілодобово: їмо, спимо з ними, ходимо з ними до туалету. І це все створює суттєве навантаження на наші очі. Відтак рано чи пізно виникають проблеми із зором. Щоб цього не трапилось, слід дотримуватись деяких рекомендацій, а також виконувати вправи для очей, які MedFond наводить у цій статті.

glaukoma_11

Задля загального розвитку зазначимо, що існує чимало очних хвороб, які викликають проблеми із зором. Зокрема, це:

  • Амбліопія;
  • Астигматизм;
  • Відшарування сітківки (потребує негайного втручання медичних спеціалістів);
  • Вікова макулярна дегенерація, або ВМД;
  • Глаукома;
  • Далекозорість (гіперметропія);
  • Діабетична ретинопатія;
  • Катаракта;
  • Короткозорість (міопія);
  • Косоокість;
  • Пошкодження зорового нерва;
  • Синдром сухого ока;
  • Увеїт.

Крім того, негаразди із зором можуть виникнути внаслідок хвороби Грейвса, яка виникає у разі, якщо не лікувати щитовидну залозу і проявляється у вигляді роздвоєння зображення або ж такого собі «ефекту заблюрення», коли людина бачить все навколо розмитим.

Підвищений тиск (гіпертонія) так само може призвести до розладів зору. Це стається через те, що погіршується кровопостачання в оці внаслідок звуження судин сітківки.

Слід розуміти, що гімнастика для очей не здатна позбавити від усіх порушень зору, але деяким із них вона здатна запобігти, як-от короткозорості, косоокості, амбліопії (її ще називають «ліниве око»). Існує ще думка, що вправи для очей можуть допомогти при далекозорості, але вона хибна, бо, як засвідчили дані Американської академії офтальмологів, такі вправи не здатні виправити внутрішні зміни в оці.

Загальні рекомендації тим, хто дбає про здоров’я очей

Дотримуючись цих рекомендацій, можна запобігти короткозорості у дітей та дорослих, і навіть вилікувати її на початковій стадії.

Отже, правила такі:

  • Не читайте книжок, в т.ч. електронних, лежачи (ну, це, мабуть, всім мама змалку наказувала);
  • Також не читайте у транспорті та з малих екранів;
  • Дбайте про те, щоб ваше робоче місце було належним чином освітлене;
  • Якщо працюєте за комп’ютером, періодично робіть перерви (наприклад, кожні півгодини) і дивіться куди-небудь в далечінь;
  • Регулярно робіть вправи для очей.

Вправи для очей

Почнемо з тої, яку автору цих рядків радила виконувати окуліст, коли він був ще зовсім малий, але він нехтував її порадою, і тепер ходить в окулярах.

  1. Близько — далеко

    Тримайте перед собою на відстані 15 сантиметрів від обличчя великий палець, зосередьтесь на ньому хвилин на десять-п’ятнадцять, а потім переведіть погляд на який-небудь предмет на відстані 6 метрів. Повторіть з десяток разів.

    Ця вправа за рахунок чергування фокусу то на близькому, то на віддаленому предметі натреновує м’язи ока, відповідальні за «наведення фокусу».

  2. Віджимання від олівця

    Не конче, щоб це був олівець, можете взяти і кулькову ручку. Тримайте її на відстані витягнутої руки, сфокусуйте погляд на кінчику ковпачка, а відтак поволі наближайте до носа. Як тільки зображення стане двоїтись, відведіть олівець/ручку від очей. Повторіть декілька разів.

  3. Вправа для очей «Вісімка»

    Виберіть на підлозі яку-небудь точку на відстані 3 метрів від себе, і починайте виводити навколо неї вісімку. То в один бік, а потім в інший. Не спішіть. Тривалість вправи: 30 секунд.

  4. Вправа для очей «20 – 6 – 20»

    Цю вправу слід робити айтішникам, копірайтерам, SMM’никам, ювелірам — всім, чия робота передбачає фокусування погляду на близьких об’єктах.

    Кожні 20 хвилин робіть паузу і переведіть погляд на що-небудь, розташоване на відстані 6 метрів від вас, затримайте погляд на 20 секунд. Це дозволить зняти зайву напругу з очей.

  5. Усвідомлене кліпання

    Працюючи багато за комп’ютером, ми забуваємо кліпати — робимо це дуже рідко, через що наші очі погано зволожуються, пересихають, печуть, втомлюються; зір втрачає чіткість.

    Тому слід періодично робити вправу з усвідомленого кліпання. Як це? Заплющте очі на дві-три секунди, а відтак повільно розплющте. Повторіть п’ять разів. Тоді, коли очі заплющені, можете ще додатковими зусиллями сильніше стиснути повіки, аби краще стимулювати слізні залози.

  6. Вправа для очей – Пальмінг

    Ця вправа допоможе розслабити очі.

    Сядьте собі зручно. Добре розітріть руки, щоб стали теплими. Покладіть долоні на очі таким чином, щоб центри долонь розмістились точно над очима, а пальці перехрещувались на лобі (попередньо заплющте очі). Очі треба закрити долонями щільно, щоб не проникало світло. Упродовж наступних 5 хвилин глибоко дихайте. Наприкінці вправи швидко покліпайте очима.