Чим збивати високу температуру у дітей та чим шкідливий аспірин?

Photo of author

By Марина Павелець

Всі починають панікувати, коли у дитини підвищується температура тіла і тоді на допомогу приходять жарознижуючі препарати, список яких гордо очолює аспірин, тобто ацетилсаліцилова кислота. Та чи знаєте ви, що дітям до 15 років протипоказано вживати цей препарат?

Широкою популярністю аспірин завдячує своїй високій ефективності, він набагато краще зменшує запалення та біль, ніж парацетамол чи ібупрофен.

aspirin

Шкідливий вплив аспірину для дітей

Найбільш часті побічні ефекти аспірину: нудота, анорексія (відсутність апетиту), біль в епігастральній ділянці. При частому і тривалому застосуванні препарату можлива поява виразкових уражень шлунково-кишкового травного тракту з кровотечею.

Також аспірин може викликати поліпи носа та бронхіальну астму. Найменш частим, але найбільш небезпечним ускладненням прийому аспірину для дітей 4-12 років для життя, є Синдром Рея.

Причина розвитку синдрому Рея точно не встановлена до теперішнього часу. У той же час виявлено три групи факторів, що сприяють розвитку цього синдрому:

  1. Вроджені порушення обміну речовин.
  2. Інфекції – частіше вірусні (грип, кір, вітряна віспа), рідше бактеріальні (гемофільна інфекція тип b)
  3. Прийом медикаментів, найчастіше саме ацетилсаліцилової кислоти.

Небезпека синдрому Рея непорівнянна ні з якими виразками, кровотечами і бронхоспазмами – навіть в найкращих реанімаційних відділеннях гине кожен другий хворий.

Яка альтернатива аспірину при високій температурі

При високій температурі краще застосовувати парацетамол, тим більше він випускається у найрізноманітніших формах і з різними смаками, але його краще використовувати для дітей старших 9 років. Для малентких дітей краще використовувати жарознижуючі на основі ібупрофену.

Парацетамол, як і аспірин, має знеболюючу, жарознижуючу і слабку протизапальну дію. Анальгетик має слабкі протизапальні властивості, тому побічних ефектів у нього менше. Але незважаючи на це він може стати причиною порушення роботи печінки, підшлункової залози, кровоносної системи і нирок.

Може викликати нудоту, алергічні реакції. Рідко може виникнути як побічний ефект анемія і тромбоцитопенія (зменшення кількості тромбоцитів, що супроводжується підвищеною кровоточивістю і проблемами із зупинкою кровотечі).