Діабетична ретинопатія — симптоми та методи лікування

Photo of author

By fersht

Діабетична ретинопатія — це патологія ока, що є досить поширеним ускладненням цукрового діабету. Являє собою пошкодження мікросудин, яке призводить до відшарування сітківки. Своєчасне лікування діабетичної ретинопатії https://www.ochiclinic.com.ua/service/diabetichna-retinopatiya/ дозволяє мінімізувати шкоду для зору, а дотримання правил профілактики та лікування основного захворювання — запорука довготривалої ремісії.

У процесі розвитку захворювання виділяють чотири фази:

  • непроліферативна;
  • препроліферативна;
  • проліферативна;
  • діабетична макулопатія.

Перша фаза характеризуються виникненням нечисленних “мушок” та темних плям перед очима. З точки зору патогенезу у цій стадії відмічаються невеликі крововиливи на поверхні сітківки, які виникають через крихкість судинної стінки. 

Препроліферативна стадія являє собою розвиток процесу від пошкодження судин до їх рубцювання. Для цієї фази характерні набряк диску зорового нерву та набряк сітківки.

Проліферативна стадія характеризується утворенням рубців, які утворюють тяжі, що призводить до подальшого відшарування сітківки та зниження якості зору. Симптоматика третьої стадії посилюється і може призводити до сліпоти. Діабетична макулопатія представлена ураженням жовтої плями — місця найбільшої точності зору. У цій фазі макула може набрякнути, що призведе до відшарування сітківки та повної втрати зору.

Найбільш поширеною причиною розвитку діабетичної ретинопатії є гіперглікемія. Такий стан виникає у хворих на цукровий діабет, адже тривале збільшення рівня цукру у крові сприяє пошкодженню судин за рахунок глікозильованого білка. 

ochi_klinik

Симптоми захворювання

Симптоматика патології має приховану течію на початкових етапах захворювання. Пацієнт може не мати скарг на порушення зору, проте процес діабетичної ретинопатії вже може відбуватись. Тому населення, що страждає на цукровий діабет, обов’язково повинно регулярно відвідувати лікаря офтальмолога задля попередження виникнення відшарування сітківки. З розвитком захворювання хвора людина може відмічати наступні симптоми:

  • зниження гостроти зору. Через те що уражається чутливий шар гострота зору може значно падати, адже кількість працюючих фоточутливих рецепторів зменшується;
  • “мушки і блискавки” перед очима. Такі симптоми характерні при крововиливах у сітківку та при порушенні передачі імпульсу до зорового нерва;
  • звуження полів зору. Характеризується появою темних плям від периферії до центру, що свідчить про початок процесу відшарування сітківки;
  • метаморфопсії або викривлення предметів. Хворі відзначають, що іноді предмети приймають дивний вигляд. Наприклад, речі правильної геометричної форми можить викривлятись, витягуватись або непропорційно зменшуватись.

Зауважимо, що поява таких симптомів свідчить про швидкий розвиток вже наявного патологічного процесу та потребує негайного відвідування офтальмолога.

ochi_klinik_2

Методи діагностики та лікування діабетичної ретинопатії

Діагностика діабетичної ретинопатії складається з оцінки даних об’єктивного обстеження, збору анамнезу основного захворювання та інструментального дослідження. Діагностика складається з наступних етапів:

  • виявлення патології на етапі профілактичного осмотру. Найчастіше на цьому етапі пацієнти не відмічають скарг, що дозволяє виявити захворювання на початку його розвитку за допомогою сучасних методів дослідження;
  • виявлення патології на етапі звернення за скаргами. При такому варіанті важкість процесу залежить від симптоматики та ступеня розвитку патологічного процесу.

На сьогоднішній день використовують наступні методи діагностики ретинопатії:

  • вимірювання гостроти зору, що допомагає визначити відсоток втрати зору;
  • визначення звуження полів зору;
  • дослідження очного дна за допомогою метода прямої офтальмоскопії. Ця процедура допомагає побачити зміни диску зорового нерва, зміни сітківки, а також проліферацію судин;
  • ангіографічні дослідження, які використовують для діагностики змін судинної стінки;
  • комп’ютерна томографія ока;
  • тест на глікозильований білок.

Базовий набір досліджень дає змогу відтворити реальну картину патологічного процесу, що допомагає визначити стадію та важкість розвитку процесу.

Лікування діабетичної ретинопатії складається з наступних етапів:

  • Етіологічне лікування. Потрібно визначити, що першопричиною втрати зору є цукровий діабет. Діабетична ретинопатія є наслідком неправильного лікування основного захворювання, що призвело до ураження судин сітківки. Саме тому важливо коригувати лікування діабету.
  • Патологічне лікування. В залежності від стадії захворювання використовують:
  • а) на непроліферативній стадії — судинні препарати, антиоксиданти та вітаміни. Вони зміцнюють судинну стінку та не дають сітківці набрякнути;

    б) на проліферативній стадії — лазерна коагуляція сітківки. Лазерний метод використовує властивість білка до коагуляції, що дозволяє стабілізувати сітківку та запобігає її відшарування.

    Вибір методики лікування залежить від тяжкості перебігу захворювання.

    ochi_klinik_3

    Переваги співпраці з Ochi Clinic

    Діагностика та лікування діабетичної ретинопатії виконується фахівцями Ochi Clinic з багаторічним досвідом роботи в офтальмології та офтальмохірургії. Задля досягнення кращого результату використовуються сучасні комп’ютерні технології вивчення та лікування патології ока. Спеціалісти виконують перед- та післяопераційний догляд за хворим, що допомагає виключити можливі ускладнення.

Секрет міцного сну

Як позбутися нежитю?