Не буває поганої погоди — буває погано підібраний одяг. Це твердження справедливе не лише щодо морозів та дощів. Так само небезпечно вдягатися й занадто тепло.
При перегріванні тіла може виникнути тепловий удар, тобто патологічний стан, пов’язаний із порушенням терморегуляції та перегрівом організму. Якщо ж при цьому перегрівається голова під дією прямого сонячного проміння, то виникає сонячний удар.
Причини і профілактика сонячного чи теплового удару
Отже, коли виникає тепловий і сонячний удар і як цьому запобігти?
Для теплового удару достатньо тривалого впливу високої температури зовнішнього середовища, простіше кажучи — якщо довго перебувати надворі у велику спеку. Якщо ж додати до цього занадто теплий одяг або, наприклад, кілька шарів синтетичного одягу, а також недостатнє пиття, фізичні навантаження, то тепловий удар практично гарантований. Часто він виникає при комбінації високої температури й вологості повітря (у країнах із вологим спекотним кліматом). Перегрівання організму можливе й на деяких виробництвах (сталеварні, скловидобування тощо). Ще одна небезпека — перебування в погано вентильованому закритому просторі, наприклад, в автомобілі на сонці (тому так важливо не залишати дітей у зачиненій машині).
Тоді організм не встигає відводити тепло, яке продукує організм, внаслідок чого температура піднімається до 40 градусів і вище. Надмірне тепло негативно впливає на внутрішні органи, на процеси всередині організму. Якщо вчасно не надати допомогу, зміни можуть бути незворотними, тепловий удар може призвести навіть до смерті.
Сонячний удар провокує тривале перебування під прямим сонячним промінням у період між 11 і 16 годинами у спекотний літній день (у цей час сонце найбільш “агресивне”). Підвищує ризик відсутність волосся (лисина чи відповідна зачіска), а також світлого головного убору.
Щоб уникнути ризику перегрівання, у спеку потрібно вдягатися у світлий одяг із натуральних тканин, бажано вільного крою. Голову треба прикривати світлим головним убором. Не варто фізично працювати у спеку і взагалі перебувати на сонці тривалий час від 11 до 16-ї. Треба вживати достатньо рідини, краще води, мінеральної води, натомість уникати споживання алкоголю й кофеїну. Приміщення слід часто провітрювати.
Ознаки сонячного та теплового удару й перша допомога
Передвісниками сонячного й теплового ударів є перегрівання:
- людина відчуває слабкість,
- спрагу,
- нудоту,
- головний біль,
- починається інтенсивне потовиділення,
- пульс слабкий,
- шкіра при цьому бліда і холодна,
- можуть бути судоми м’язів.
Якщо при наявності цих ознак людину перемістити в прохолодне місце, дати пити, змочити водою обличчя та шию, за півгодини організм повинен прийти до норми.
Якщо ж симптоми перегрівання проігнорувати, температура тіла підскочить до 39,5-40 градусів, пульс підвищиться до 100-130 ударів за хвилину, можливе запаморочення, навіть втрата свідомості, шкіра почервоніє і стане гаряча — це і є ознаки теплового удару. Такий стан загрозливий для організму, тому слід негайно надати першу допомогу.
Як і при перегріванні, постраждалого треба перенести в затінок, помити обличчя і шию холодною водою, дати пити (краще мінеральну воду або розчин для регідратації). У приміщенні слід забезпечити добре провітрювання. З людини треба зняти зайвий одяг, на голову покласти холодний вологий рушник. Добре прийняти прохолодний душ.
Якщо за півгодини після надання першої допомоги, симптоми удару не минають, постраждалий втрачає свідомість, дихання прискорене або починаються м’язові судоми, треба звернутися до лікаря.