Як захиститись від сонця та правильно вибрати сонцезахисний засіб?

Photo of author

By fersht

zasmagannya_1

Незалежно від того, чи ви спеціально засмагаєте на пляжі, чи просто прогулюєтесь містом або пересуваєтесь у справах, ваша шкіра однаково піддається впливу ультрафіолетового проміння.

Якщо ви перебуваєте на сонці між 11 ранку та 16-ю, варто додатково захистити відкриті ділянки тіла. “Згоріти” можна не лише під прямим сонячним промінням, засмагнути можна й у трохи похмуру вітряну погоду.

Існує чимало сонцезахисних засобів. Як же вибрати правильний?

Як правильно вибрати сонцезахисний засіб та захистити шкіру від сонця?

Залежно від здатності крему захищати від ультрафіолетового проміння, їх маркують абревіатурами SPF (Sun protection factor) 15, SPF 30, SPF 50. Це означає, що якщо намастити таким кремом усі відкриті ділянки тіла і поновлювати що дві години (або після кожного плавання), то на те, щоб “згоріти”, потрібно відповідно в 15, 30 чи 50 разів більше часу, ніж для незахищеної шкіри.

Більшість цих засобів захищають від середніх ультрафіолетових хвиль (UVB), пропускаючи довгі (UVА). Наприклад, засоби з рівнем захисту SPF 15 утримують до 93% середніх ультрафіолетових променів, SPF 30 — до 97%, SPF 50 – до 098%.

Та є засоби з широким спектром захисту від сонця — вони “фільтрують” і довгі, й середні ультрафіолетові промені.

Якщо збираєтесь використовувати сонцезахисний крем біля водойми чи басейну, а не в місті чи на прогулянці, краще скористатися водостійким, адже отримати опік у воді ще легше. Водостійкі засоби треба поновлювати кожні 40-80 хвилин.

zasmagannya_2

Найкращий сонцезахисний засіб — той, що не забули нанести?

Сонцезахисні засоби випускають у різних формах: креми (для та після засмаги), лосьйони, олійки, спреї, тональний крем із захистом від сонця.

Креми для засмаги живлять шкіру, зволожують, забезпечуючи гарну засмагу. Звісно, це не означає, що їх використання дозволяє цілий день перебувати на сонці, усіх правил треба дотримуватись: ризики зменшуються, а не зникають. Олійки, емульсії, гелі для засмаги, які посилюють дію ультрафіолетових променів, дозволяють швидко засмагнути, але ними не варто зловживати.

Крем після засмаги діє на шкіру заспокійливо, зволожує, закріплює засмагу.

Найбільшого захисту від сонячних променів потребує обличчя, адже воно найчастіше відкрите (особливо ніс, вуха, зона декольте), тому для шкіри обличчя слід застосовувати засоби з максимально високим сонцезахисним фактором. Або тональні креми із сонцезахисним фактором — важливо вибирати якісні, які не містять шкідливих компонентів.

Не зайве носити капелюха з широкими крисами, які б закривали обличчя.

ВООЗ розробила шкалу для оцінювання Індексу ультрафіолетового проміння (UV Index): що вище його значення, то менший час потрібен, щоб зашкодити шкірі. UV Index 1-2 — зелена зона (низька інтенсивність сонячного опромінення), UV Index 3-5 — жовта зона (середня), UV Index 6-7 — помаранчева зона (висока), UV Index 8-10 — червона зона (дуже висока), UV Index 11+ — пурпурова зона (екстремальна інтенсивність).

Особливої турботи потребують пігментні плями або невуси — під впливом сонячних променів вони можуть швидше “згоріти”, є також ризик злоякісних новоутворень. Отож, завжди треба захищати такі темні плями від променів сонцезахисними засобами.

Варто також проконсультуватися з дерматологом. Обов’язково потрібна консультація лікаря при появі нетипових пігментних плям.

Пігментні плями можуть з’являтися при надмірному перебуванні на сонці, при гормональних змінах, внаслідок прийому деяких медикаментів, після дерматиту, запального процесу, травми.

Щоб запобігти гіперпігментації (появі пігментних плям), треба не зловживати перебуванням на сонці, користуватися якісними сонцезахисними засобами, не вживати багато оранжевих продуктів (вони містять бета-каротин), бути обережними з деякими ліками, що викликають фотосенсибілізацію.

Особливо чутлива до сонця дитяча шкіра. Немовлятам до 6 місяців узагалі не варто перебувати під відкритим сонячним промінням (і сонцезахисні засоби для делікатної дитячої шкіри протипоказані), старшим дітям треба обов’язково захищати шкіру дитячими сонцезахисними засобами (щонайменше SPF 30). При цьому вони не повинні занадто довго перебувати на сонці (від березня до жовтня — не довше години, при цьому це має бути не обідній час, а до 11 ранку або після 15-ї).

Крім того, варто вдягати дітям головний убір, одяг — вільний, легкий, світлих кольорів, із натуральних тканин, носити сонцезахисні окуляри, пити достатньо рідини.

При ознаках перегрівання слід негайно сховатися в затінку, прохолодному приміщенні, при потребі викликати медичну допомогу.

Категорично заборонено залишати дитину саму в автомобілі на сонці, наприклад, на стоянці. Температура в салоні на сонці в кілька разів вища, ніж зовні.

Обираючи засіб для захисту від сонця, слід враховувати не тільки фактор SPF, спектр дії (краще купувати широкого спектра дії), варто уважно читати етикетку (скажімо, параамінобензойна кислота часто викликає алергію, натомість оксид цинку та діоксид титану зумовлюють менше подразнення), звертати увагу на термін зберігання (він не має перевищувати 2-3 роки), краще також уникати точок продажу з неналежним зберіганням продукції (це має бути прохолодне місце).

Для жирної шкіри краще підібрати крем на спиртовій основі, натомість для чутливої шкіри — навпаки, уникати засобів на основі спирту.

Як користуватися сонцезахисними засобами?

Недостатньо подбати лише про незахищені ділянки шкіри. Треба підібрати відповідний одяг (легкий, світлих кольорів, із натуральних тканин), капелюхи, сонцезахисні окуляри та парасолі. Не варто перебувати на сонці в найбільшу спеку, особливо виконуючи важку фізичну працю.

Яким би чудовим не був сонцезахисний засіб, він не допоможе, якщо його неправильно використовувати. Сонцезахисний крем — не замість щоденного, а поверх нього. Крему повинно бути достатньо: якщо нанести його замало або стерти частково, важко буде досягти ефекту. Наносити засіб треба ретельно: зокрема й на ніс, внутрішню сторону рук, під коліном, підйом стоп, верхні частини вух.

Крем треба наносити за півгодини до виходу на сонце. Для обличчя і рук на один раз потрібно 2 чайні ложки крему, для тіла в купальнику — 2 столові ложки. Варто поновлювати шар захисного засобу після води (навіть якщо вказано, що крем водостійкий), а також що дві години. Не користуватись протермінованими сонцезахисними засобами. Зберігати в прохолодному темному місці. Найкращий крем — той, який ви не забуваєте наносити.

Застереження щодо засмагання

Особливо обережно приймати сонячні ванни потрібно вагітним жінкам, а також людям, які мають серцево-судинні, шкірні, ендокринні захворювання. Їм треба мінімізувати перебування на сонці.

Після проведення певних косметичних процедур (чистка обличчя, шліфування, лікування вугрів, мезотерапія) шкіра стає дуже чутливою, тому засмагати варто не раніше, як за 2 тижні після цих процедур. При цьому треба використовувати засоби з високим ступенем захисту.

Деякі лікарські засоби (певні антибіотики, ліки на основі звіробою) мають фотосенсибілізуючий ефект (підвищують чутливість шкіри до ультрафіолетового проміння.

Чи корисно їсти перші страви?

Як справлятися зі стресом – поради лікарів