Наші маленькі союзники – бактерії

Photo of author

By fersht

kyshkivnyk_probiotyk

Життя – це постійна боротьба за ресурс. У мікросвіті різні види бактерій конкурують за одні й ті ж джерела енергії, що необхідна для їх життєдіяльності. Іноді ці живильні речовини є в достатній кількості, а іноді їх доводиться пошукати.

А ще буває, що вони є в надлишку і легкодоступні, але конкурентів аж забагато. Саме таке середовище є у наших кишках – багато перетравленої до простих компонентів їжі, але й доступ легкий, а отже треба повоювати за ресурс.

Бактероїди, біфідо- і лактобактерії, а також деякі інші види виграли цю боротьбу запропонувавши організмові-продуценту (тобто нам) деякі неоціненні послуги. Серед них розкладання харчових волокон (клітковини) з утворенням коротколанцюгових жирних кислот, які є вкрай необхідні для здорової функції клітин кишкової стінки. Дефіцит цих продуктів діяльності бактерій пов’язують із розвитком раку товстої кишки й аутоімунних захворювань кишківника (ajcn.nutrition.org/content/73/2/451s.short ).

Кишкова флора бере участь в утворенні життєво важливих вітамінів B та K, перетворенні жовчних кислот, стероїдів та деяких токсинів. Мешканці товстої кишки допомагають в становленні імунітету та місцевих захисних механізмів, безпосередньо витісняють патогенні мікроби і навіть впивають на масу тіла (www.livescience.com/39444-gut-bacteria-health.html ). Ще на початку ХХ століття Ілля Мечников довів участь кишкових мікроорганізмів у профілактиці раннього старіння.

kyshkivnyk_probiotyk_2

Що ж ми можемо запропонувати нашим маленьким союзникам в допомогу? Правильний харчовий ресурс і безпеку. Більшість бактерій, що живуть у товстому кишківнику є молочнокислими, тобто продукують молочну кислоту переробляючи прості цукри (напр. глюкозу). Тому споживаючи достатню кількість вуглеводів (овочі, фрукти, хліб, картопля) ми даємо субстрат для їх росту й живлення. Видам, які ферментують харчові волокна, ми маємо пропонувати достатню кількість рослинної їжі в раціоні (цільне зерно, висівки, овочі, фрукти). Продукти харчування, що використовуються нашими кишковими бактеріями ми називаємо пребіотиками (www.prebiotin.com/foods-containing-prebiotics/).

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Живучи всередині нашого тіла кишкова флора зазнає і багатьох негативних впливів, які ми можемо компенсовувати (дієтою) чи мінімізувати (уникати). Так, аналогічні види бактерій, які містяться живими в натуральному йогурті, простокваші, кефірах називаємо пробіотиками (www.webmd.com/digestive-disorders/features/what-are-probiotics ). Їх регулярне вживання в оптимальній кількості дає змогу компенсовувати щоденну втрату кишкових мікробів з калом, нормалізовувати її кількість у випадках заселення і розростання кількості інших, некорисних бактерій і грибків.

В контексті безпечного функціонування флори нашого кишківника критично важливим є потрапляння в організм антибіотиків. Звісно, іншого способу лікувати бактерійну інфекцію ми не маємо, але мусимо подумати й аби під час і після антибіотикотерапії кишкова флора відновилася. Саме тому необхідним є додаткове вживання пробіотиків, харчових волокон та кисломолочної продукції.

Перелік продуктів, які вважаються пребіотиками та пробіотиками можна знайти в нашій статті Як оздоровити кишківник (кишечник)? Диcбактеріоз, пробіотики і пребіотики. Тому даваймо наших маленьким жителям вдосталь потрібної їм їжі, бережімо від бездумного вживання антибіотиків, відновлюймо їх баланс коли потрібно і будемо здоровіше жити довше!

Олеся Мороз

Канидат біологічних наук, фізіолог