Користь та шкода від споживання кус-куса

Photo of author

By samoylovych

Для Вас цікава стаття про користь та шкоду від вживаннякус-кусу

korist_ta_shkoda_kus-kusa

Все частіше в магазинах зустрічається цікава крупа з назвою кус-кус (кускус). Насправді, крупою, кус-кус, можна назвати лише умовно, так як це не просто відшліфований злак, а по суті – напівфабрикат. Але ж які корисні властивості він має і чи є протипоказання щодо його вживання ми з Вами дізнаємо з запропонованої статті.

Все про кус-кус

Зовні кус-кус нагадує крупу, та й в магазинах невеликі пакети зі світло-жовтими кульками лежать саме на полицях з крупами. А ось за технологією кус-кус ближче до макаронних виробів. Так само, як і паста, кус-кус виготовлений лише з двох інгредієнтів – з пшениці твердих сортів і води, тільки потрібна для нього не мука, а крупно змелена пшениця.

Кус-кус – традиційна крупа, популярна серед північноафриканських, близькосхідних і середземноморських культур. Колись дуже давно крупинки скачувалися вручну, а робили це виключно жінки. Тепер, завдяки автоматизованому виробництву, створення цього середземноморського делікатесу спростилося. У продажу з’явився «машинний продукт», який по корисному складу і поживних властивостях нітрохи не гірше натуральних круп.

Щоб вийшла крупа кус-кус, розмелені зерна пшениці зволожують, скачують в маленькі кульки і висушують.

Історики стверджують, що кус-кус з’явився в XIII столітті, і, хоча є й інші версії, в будь-якому випадку, перевірку часом він пройшов більш ніж достатньо. До нині кускус залишається улюбленою і щоденною їжею жителів Північної Африки. Там, де він поширений, без нього немислимі ні обід бідняка, ні багате весілля.

Кус-кус – пісний продукт; до складу цієї крупи входять тільки зерно і вода. Іноді кус-кус роблять не тільки з пшениці, але і з інших круп. Але, від правильного, традиційного кус-кусу – з твердої пшениці, фігурі шкодити не буде, якщо, звичайно, не вживати його в ненормальних кількостях.

Страви з кус-кусу, виготовленим промисловим способом, готуються дуже швидко: залили окропом кус-кус, протушкували на сковороді м’ясо або овочі, змішали або виклали їх поверх кус-кусу – і готово.

Однак в країнах Магрибу кус-кус прийнято готувати на пару – в спеціальній пароварці. Вона являє собою двоярусну глиняну або металеву конструкцію і називається Борма. Нижню частину цієї Борми називають Танжера. У неї наливають воду, додають оливкове масло, кладуть овочі і варять бульйон. Верхня частина Борми називається по-арабськи кескес або кіскас. Кескес є каструлею з сітчастим дном. У кескес кладуть кус-кус, який вариться на пару від бульйону.

Крім м’яса і овочів, в кус-кус кладуть морепродукти і рибу. Роблять і солодкий кус-кус – з горіхами, сухофруктами, медом.

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

Хімічний склад і калорійність кус-кусу

Кус-кус майже повністю складається з складних вуглеводів – основного джерела енергії в нашому організмі. Тому його калорійність складно назвати невисокою (376 ккал / 100 г). Також цей екзотичний делікатес сповнений інших поживних речовин, яких потребує наше тіло. Поживна цінність: білки – 3,8 г; жири – 0,2 г; вуглеводи – 23,2 г; клітковина – 1,4.

Кус-кус забезпечує організм великою кількістю вітамінів – B1, В2, В5, В6, В9, Е, РР, Холіном. Ці речовини чинять позитивний вплив на травлення і роботу шлунково-кишкового тракту. Завдяки цьому, поліпшується метаболізм і відбувається схуднення.

Кус-кус містить в собі такі мінерали: Кальцій, Магній, Калій, Фосфор, Залізо, Цинк, Мідь, Марганець, Селен.

Під час обробки зерен, для подальшого створення крупи, частина поживних речовин втрачається, але оскільки кус-кус роблять з цільного зернова, в ньому зберігається велика частина вітамінів, мінералів і клітковини.

Корисні властивості кус-кусу

Цю крупу, як говорилося вище, виготовляють з різних злаків, але найчастіше в продажу зустрічається кус-кус, який роблять з пшениці. Про корисні властивості цього виду ми і будемо говорити.

Кус-кус багатий вітаміном В5, який позитивним чином впливає на життєвий тонус, зміцнює імунітет, бореться з хронічною втомою і депресією і навіть лікує безсоння. До того ж B5 покращує регенерацію шкіри і волосся.

Така «крупа» корисна для активних та енергійних людей, а також для тих, хто регулярно займається розумовою діяльністю. Кашу рекомендують давати дітям і дорослим в період респіраторних захворювань.

Велика кількість важливих мікроелементів сприяє нормальному функціонуванню шлунково-кишкового тракту. При вживанні кус-кусу відзначається стабілізація водно-сольового обміну. Дана крупа також стимулює діяльність мозку. А завдяки калію в складі кус-кусу, зміцнюється серцевий м’яз.

Кус-кус підвищує рівень гемоглобіну, а рівень «поганого» холестерину, навпаки, знижує. Завдяки високій поживності і калорійності каші з кус-кусу, вона рекомендується спортсменам, літнім людям, дітям.

Завдяки високому вмісту міді, кус-кус попереджає розвиток і виникнення хвороб суглобів, а також сприяє виробленню жіночих статевих гормонів, запобігає передчасному посивінню волосся і старінню шкіри.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Шкідливі властивості і протипоказання кус-кусу

Діабетики та люди з проблемами щитовидки повинні з обережністю підходити до присутності кус-кусу в своєму раціоні: він може спровокувати загострення стану.

Індивідуальна непереносимість пшениці та інших злаків, харчова алергія на цей продукт є протипоказаннями до вживання кус-кусу.

Якщо людина страждає надмірною вагою, то вживання даної крупи дозволяється в рамках правильного харчування або дієти.

Кус-кус для дієти

Люди, що сидять на дієті, часто шукають низькокалорійні і поживні страви, здатні урізноманітнити раціон. Зазвичай в якості ситного і корисного джерела виступають всілякі злаки і крупи.

Кус-кус корисний при дієтах, оскільки він чудово насичує, надовго проганяє голод і не додає зайві кілограми. Крім того, клітковина в складі цієї крупи виступає в якості стримуючого фактора, що зменшує секрецію греліну – гормону, який викликає відчуття голоду. Зменшення секреції гормону знижує ймовірність переїдання – головну проблему людей, що намагаються скинути вагу.

Споживаючи цю крупу, можна досягти неймовірних результатів. Її калорійність не зашкодить фігурі, а наявність великого спектру корисних речовин підтримає організм в такому нелегкому процесі, як сувора або лікувально-відновлювальна дієта.

Як вибирати і зберігати кус-кус

У магазинах кус-кус продається пропарений і в упаковках. Перше добре в тому сенсі, що приготувати його можна буде дуже швидко, друге – тому що на пачці крупи завжди можна подивитися інгредієнти. Інгредієнтів має бути два: злак (крупа / борошно) і вода.

Варто віддати перевагу кус-кусу з твердої пшениці, ще краще – кус-кусу з цільнозернової твердої пшениці (останній, правда, коштує дорожче).

Кускус добре вбирає вологу і запахи, тому повинна бути герметична упаковка. Зберігати запакований кус-кус можна при кімнатній температурі близько року.

Отже, користь кус-кусу очевидна, тому що це джерело вітамінів і корисних речовин. Завдяки подібним продуктам, набагато легше вести здоровий спосіб життя, виключивши з раціону шкідливі і калорійні продукти і замінивши їх більш корисними аналогами. Тому, урізноманітнюйте своє меню та будьте здорові!