Вся правда про користь гречки

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми поговоримо з Вами про гречку та дізнаємося всю користь цієї крупи

hrechka-korystj

Батьківщиною гречки є Індія, Непал (їх гірські райони), де вона виникла ще 4 тис., років тому. У наші країні цю культуру, сімейства гречаних, завезли греки.

На практиці застосування гречаної крупи відоме по-різному, але найчастіше її використовують в кулінарії. Її роль в харчовому раціоні неоціненна. Але не тільки завдяки багатому складу так популярна ця крупа. Її унікальність полягає в невибагливості і витривалості, адже стебло гречки, посаджене навіть на бідному ґрунті, може вирости у висоту до 1, 5 м і при цьому дати багатий урожай!

Гречану крупу отримують з зерен гречки, яка насправді не відноситься до зернових. Гречка далека родичка щавлю (якщо придивитися до стебел щавлю, можна помітити дрібні насіння, за формою схожі на гречку). Зерна за своєю формою нагадують горішки букового дерева, тому в деяких європейських країнах її називають “буковою пшеницею”.

Запашні рожеві квітки гречки привертають безліч бджіл, які виробляють темний, ароматний, трохи гіркуватий гречаний мед.

Головним експортером гречки на світовий ринок є Китай, а головний світовий імпортер – Японія.

У гречаній крупі в 3-5 разів більше мікроелементів, ніж в інших злакових, і особливо вона багато на залізо і кальцій. При цьому гречка не містить глютену.

Гречка продається в очищеному, відполірованому і обсмаженому вигляді.

Якщо насіння ціле, то це – ядриця, якщо роздроблене, то це – січка.

Хімічний склад і калорійність гречки

Калорійність на 100 грам сухої гречаної крупи становить 330 ккал, відвареної на воді – 110 ккал, звареної на молоці – 142-160 ккал.

Харчова цінність: білки (сира – 12,6 г, варена гречка – 4,2 г), жири (3,3 / 1,1 г), повільні або складні вуглеводи (64 / 21,3 г), целюлоза (1,1 / 0,3 г).

Гречка збагачена повільними (складними) вуглеводами – вони тривалий час розщеплюються в організмі, створюючи відчуття ситості.

У білку гречаної каші містяться такі амінокислоти, як метіонін і лізин (вони дуже швидко засвоюються організмом).

Також до її складу входять: харчові волокна, крохмаль, моно-і дисахариди, насичені, ненасичені жирні кислоти, зола.

Вітаміни: A (РЕ), бета-каротин (0,002 мг), B1 (0,43 мг), B2 (0,2 мг), B6 ​​(0,4 мг), B9 (0,032), E (6,65 мг ), PP (4,2 мг), PP (Ніаціновий еквівалент – 7,2 мг).

Гречана каша збагачена водорозчинними вітамінами групи B. Вони щодня необхідні організму і не затримуються в ньому.

Гречка містить в своєму складі також невелику кількість жиророзчинного вітаміну A (РЕ) – 0,002 мг. Печінка здатна накопичувати цей вітамін в організмі. Добова норма A (РЕ) становить 1 мг. Нестача цього вітаміну в організмі людини викликає висипання на шкірі, передчасне старіння шкіри, повільну регенерацію шкіри і загоєння ран, ослаблення імунітету, зниження зору.

Вітамін РР (Ніаціновий еквівалент) складається з нікотинової кислоти і нікотинаміду. Добова норма цієї речовини становить 15 – 25 мг (жінкам необхідно меншу його кількість, ніж чоловікам). Вітамін сприяє розширенню судин, покращує метаболізм, позитивно впливає на дихальну систему. Ознаки нестачі вітаміну: слабкість, запаморочення, печія, нудота, безсоння, блідий колір обличчя, апатія.

У складі гречки є багато мінералів: калій, фосфор, магній, сірка, кремній, хлор, кальцій, натрій, залізо, цинк, марганець, мідь, бор, титан, селен, хром, йод, кобальт, фтор, молібден, нікель.

У 100 г гречаної каші знаходиться майже половина добової норми заліза (6,7 мг – 47,66%). Вона лідирує серед інших круп (і не тільки) за вмістом цього мікроелемента. Слід звернути увагу на те, що Fe, що отримується з рослинних продуктів засвоюється довше, ніж з тварин. Вміщені в гречці жири, прирівнюються до тваринних, завдяки чому цю крупу часто називають замінником м’яса в різних дієтах.

. .

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .

Корисні властивості гречки:

Сприяє нормалізації обміну речовин.

Сприятливо позначається роботі шлунково-кишкового тракту, робить корисний вплив на печінку. Кашу можна вживати при гастриті, як з підвищеною, так і зі зниженою кислотністю, а також при панкреатиті. В даному випадку варто з особливою обережністю ставитися до різних добавок при приготуванні.

Вміщені в її складі флавоноїди, запобігають виникненню тромбозу, знижують ризик виникнення онкологічних захворювань. Вони зберігають клітини, перешкоджаючи окислювальним процесам, що сприяє профілактиці раку.

Завдяки вмісту органічного цукру, гречка нормалізує вміст цукру в крові, що корисно для діабетиків.

Фолієва кислота зміцнює серце і судини, сприяє кровотворенню. Допомагає в лікуванні лейкемії, анемії, лейкозі.

Клітковина, що міститься в гречці, виводить з організму шлаки.

Перешкоджає виникненню набряків та допомагає при гіпертонії.

Виготовляють спеціальні лікувальні подушки з гречаним наповненням, які сприяють міцному сну.

Лікарські препарати з квіток і листя гречки загоюють рани, лікують захворювання верхніх дихальних шляхів, допомагають при скарлатині, променеві хворобі.

Допомагає в лікуванні ревматизму, артриту.

При різних шкірних захворюваннях добре допомагає гречана мука. Для дітей вона є відмінним гіпоалергенним, заспокійливим і дезинфікуючим засобом, якщо використовувати її в якості присипки (борошно потрібно попередньо просіяти).

Дуже корисним вважається гречаний мед. Вживання його в їжу сприяє зміцненню серцевого м’яза, стінок судин, очищає кров.

Корисна гречана крупа і для вагітних, а саме: дозволяє впоратися з перепадами тиску; є профілактикою анемії; залізо, що міститься а гречці, збагачує плід киснем; фолієва кислота важлива для нормального розвитку майбутньої дитини, запобігає розвитку вродженої вади серця; лізин є будівельним матеріалом м’язових тканин; допомагає при печії, нормалізує травлення, допомагає при закрепах.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

. .


. .

Шкода і протипоказання щодо вживання гречки

Протипоказанням до застосування гречки можна назвати індивідуальну непереносимість. Для всіх інших каша є дуже корисною. Але добре все те, що в міру, тому не варто зловживати гречаною крупою. Особливо це стосується людей з хронічними захворюваннями серця, порушеннями шлунково-кишкового тракту, діабетиків.

Гречка є вельми корисним і приємним на смак продуктом. Кожній людині вона знайома ще з дитинства. Для багатьох вона і сьогодні залишається однією з найулюбленіших круп. Але важливо пам’ятати, що вона корисна лише в невеликих кількостях. Незважаючи на велику кількість вітамінів і мінеральних речовин при тривалому вживанні вона може викликати занепад сил.

Як готувати гречану крупу

Не варто думати, що каші з крупи та січки – єдиний спосіб приготування гречки. З давніх пір мололи борошно з гречки, однак через відсутність клейковини (глютену) воно було непридатне для випічки хліба ( «гречаний хліб», який зараз продається в магазинах, печуть із суміші пшеничного і гречаного борошна), із нього робили млинці, оладки, коржі, галушки. З гречки виходять дуже смачні супи і запіканки.

Світлі, необроблені ядриця варяться 30-40 хв., але в продажу тепер в основному є пропарені ядриця – вони темного кольору, їх можна приготувати хвилин за 15-20. З січки здавна варять кашу для немовлят.

Крім слов’янських країн і Франції, де в Бретані традиційно печуть тонкі гречані млинці, існує ще щонайменше одна країна, для якої гречка у вигляді борошна є традиційним і дуже характерним елементом національної кухні. Ця країна – Японія. Тут виробляють тонку, довгу і дивно ніжну гречану локшину – соба. Вищий пілотаж для кухаря – зуміти зробити локшину тільки з гречаного борошна, без додавання пшеничного. Замішувати таке тісто для локшини, катати його і різати японські кухарі навчаються роками. Собу подають холодною або гарячою з різними наповнювачами: овочами, грибами, м’ясом, морепродуктами або ж просто з соєвим соусом.

Ще одне місце, де виробляють макаронні вироби з гречки, – швейцарські та італійські Альпи. Ця паста по-італійськи називається “піццоккері”, правда, до піци вона ніякого відношення не має.

Втім, їстівні не тільки зерна цієї рослини: жителі багатьох країн Південно-Східної Азії їдять листя і пагони гречки – їх підсмажують, кладуть у супи, салати, маринади, використовують як приправу для м’ясних страв.

. .

. .

Як правильно зберігати гречку

На відміну від багатьох інших круп і борошна, гречана крупа довго зберігається, не псуючись, тому що жири, що входять до її складу, стійкі до окислення. Головне, що потрібно їй забезпечити для зберігання, – темне і прохолодне місце.

Застосування гречки в народній медицині і косметології

Гречка стала відома населенню ще сотні років тому. Її використовували як для приготування їжі, так і з лікувальною метою. За допомогою крупи можна зняти запалення навколо пошкоджених ділянок шкіри. У подрібненому вигляді вона здатна витягати гній з порізів і загоювати рани. Народні рецепти на основі гречки дозволяють вилікувати такі захворювання, як: анемія та недокрів’я.

Лікарські властивості мають не тільки ядра продукту, але і його листя. Вони застосовуються для лікування таких захворювань, як: променева хвороба, кір, скарлатина, серцево-судинні захворювання.

За допомогою гречки можна нейтралізувати негативні наслідки харчових отруєнь. Вона неймовірно корисна людям з великими фізичними навантаженнями. Допомагає відновити сили та наповнює організм енергією. Особливо це актуально для спортсменів. З вживанням крупи вони отримують не тільки життєву енергію, але мікроелементи, які сприяють набору м’язової маси і підвищують витривалість організму.

Гречка може мати не тільки коричневе забарвлення, а й зелене. Це означає, що ядра ще не зовсім дозріли, але вже готові до вживання. Зелена гречка також має корисні властивості. У ній присутні всі ті ж поживні елементи, що і в дозрілої, тільки коефіцієнт корисності у них набагато вище. Така крупа застосовується для лікування таких захворювань, як: ішемічна хвороба серця, гіпертонія, анемія, цукровий діабет, хронічні стреси, ангіна, бронхіт. Вживання такої крупи сприяє зміцненню стінок судин і значно зменшує ламкість капілярів.

Крупа володіє не тільки приємним смаком і корисними властивостями для організму, але й може принести користь шкірі людини. Вона досить часто застосовується в косметологічної галузі. На її основі готують саморобні лосьйони, що допомагають повернути пружність шкірі. Такий засіб відмінно підходить для жирної шкіри, бо прибирає жирний блиск. На основі гречки виготовляються і маски для обличчя. Суміш відмінно зволожує і розгладжує шкіру від дрібних зморшок.

Фармакологічний світ також не обійшов гречку стороною. На її основі виготовляється дитяче харчування, призначене для дітей до одного року. Така дитяча суміш не тільки відмінно перетравлюється малюком, але і вгамовує почуття голоду.

Тепер Ви переконалися, що користь гречки просто неоціненна для людського організму. Їжте регулярно цю крупу і будьте здорові!

. .

. .