Полба – це зернова культура сімейства злакових. Гурмани люблять це зерно за особливий смак з горіховими нотками. Дієтологи звертають увагу на полбу через невелику кількість клейковини. Цей злак – корисне джерело білка, клітковини і багатьох поживних компонентів, таких як магній і залізо.
Харчова цінність полби
Полба – це високобілковий, низькокалорійний продукт, який містить всі незамінні амінокислоти.
Харчова цінність полби в 100 г:
- Калорійність 320 ккал
- Білки 10 г
- Жири 3 г
- Вуглеводи 64 г
- Клітковина 6 г
Склад полби дуже багатий на різні корисні речовини, вітаміни, макро- і мікроелементи. Ця культура містить 27-37% білка. Вісімнадцять незамінних цінних амінокислот міститься в білку полби.
У порівнянні зі звичайною пшеницею, в полбі в кілька разів більший вміст магнію, заліза, цинку і вітамінів, таких як: В1 – тіамін, В2 – рибофлавін, В6 – піридоксин, В9 – фолієва, а ще вітаміни Е і РР. Також полба містить кальцій, натрій, фосфор, калій, мідь, селен і марганець.
Всі поживні речовини містяться в цій праматері пшениці в збалансованому вигляді. Ці речовини дуже необхідні людині для нормальної, якісної життєдіяльності. Вони присутні в оболонці зерна і в самому зерні, що гарантує збереження поживних речовин рослини навіть після дрібного помелу.
Корисні властивості полби
Голозерниста культивована пшениця містить мінеральні речовини, вітаміни і білки тільки в насіннєвій оболонці і плодовому шарі, які відсіваються при переробці. А та частина, яка використовується для помелу, в основному містить крохмаль. У полб’яного зерна все по-іншому – мінеральні речовини накопичені в оболонці, плодовому шарі і в центрі – ендоспермі. Тому полба не втрачає корисних властивостей.
Нормалізує рівень цукру і холестерину
Вітамін В6, що міститься в злаковій культурі регулює реакції, що протікають при жировому обміні, не дає накопичуватися ліпідам у великій кількості і утилізує «поганий» холестерин.
Бореться із зайвою вагою
Користь полби для схуднення помічена дієтологами, тому каші із зерен дикої пшениці входять в раціон дієт. А все тому, що полба належить до продуктів із середнім глікемічним індексом зі значенням 45. Вуглеводи, які містяться в зерновій культурі, повільно всмоктуються і переробляються організмом в енергію. Поступове розщеплення гальмує голод, а енергія при цьому виділяється порціями і не «осідає» у вигляді жиру.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Стабілізує роботу травної системи
Грубі волокна зерен покращують перистальтику кишечника, служать «віником», зчищаючи з внутрішніх стінок шкідливі накопичення і продукти переробки. Через очищені стінки кишечника організм здатний всмоктувати живильні речовини швидше і в більших кількостях.
Стимулює вироблення чоловічих статевих гормонів
Корисні властивості полби обумовлені великим вмістом нікотинової кислоти, яка бере участь в хімічних реакціях організму. Одна з основних функцій – стимуляція роботи наднирників і виробництво чоловічих статевих гормонів: тестостерону, дигідротестостерону.
Забезпечує стійкість до стресових ситуацій
Нікотинова кислота змушує наднирники інтенсивніше виробляти адреналін, дофамін і норадреналін – гормони стійкості до стресових ситуацій. Тому полба корисна для активізації емоційних сил.
Зміцнює кісткові тканини
У 100 гр. полб’яного насіння міститься 150 мг фосфору і 10 г кальцію. Така кількість елементів сприятливо позначається на стані кісток.
Шкода і протипоки вживання полби
Всі представники роду Пшениця містять глютен. Глютен потрібен для склеювання частинок мелених зерен. Завдяки глютену з пшеничного борошна виходить тісто, яке не розпадається на частини. Організм деяких людей сприймає клейковину як ворога: виробляє антитіла, які намагаються позбутися від неї. У процесі боротьби страждають стінки тонкої кишки, виникають діарея, здуття, анемія.
Легка форма непереносимості глютену з часом може перерости в важку, і привести до целіакії. Ця патологія не лікується, проти неї немає медичних препаратів. Єдиний спосіб перемогти хворобу – не вживати в їжу все, що містить глютен. Під заборону потрапляють вироби з пшеничного борошна, в тому числі і жито з одним застереженням: протипоказання до жито не стосуються людей з частковою непереносимістю глютену. Так як злак полба містить менше клейковини, ніж пшениця і викликає меншу алергічну реакцію. В іншому полба не завдає шкоди організму.