Ячна крупа являє собою подрібнене насіння ячменю. Це найближчий «родич» солдатської перловки, але більш корисний. Ячна крупа, на відміну від перловки, виготовляється з нешліфований цільного зерна, яке очищається тільки від квіткових плівок, мінеральних і органічних домішок.
В результаті основна маса рослинної клітковини разом з вітамінами і корисними речовинами, які містяться в оболонці зерна, від якої під час обробки звільняються майже всі крупи, залишається в продукті.
На відміну від багатьох інших круп, ячна крупа не підлягає класифікації на сорти. Замість цього вона різниться за розміром крупинок, з яких складається. Залежно від величини цих крупинок ячна крупа отримує номера 1, 2 або 3.
Ячна крупа: харчова цінність
100 г сухої ячної крупи містить 324 ккал:
- Білки – 10,4 г
- Вуглеводи – 66,3 г
- Жири – 1,3 г
Подрібнене ячмінне зерно приблизно на 5-7% складається з клітковини, необхідної для нормального травлення.
Білок, яким також багатий ячмінь, повністю засвоюється організмом. Тому каша з ячної крупи відмінно насичує і надовго позбавляє від відчуття голоду.
Ячна крупа багата вітамінами В, РР, А, Е. З мінералів вона містить фосфор, кремній, фтор, бром, цинк, хром, кальцій, мідь, залізо, магній, йод, нікель і багато інших.
Ячна крупа: корисні властивості
Вплив на ШКТ
Грубі харчові волокна крупи не перетравлюються харчовими ферментами, а, потрапляючи в кишківник в незміненому вигляді, розбухають і зчищають з його стінок перероблені продукти життєдіяльності. Проходячи по кишківнику, волокна подразнюють стінки і прискорюють м’язові скорочення, а також «захоплюють» шлаки і абсорбують токсичні речовини. Тому корисно включати в свій раціон ячну крупу при запорах, а також для очищення ШКТ.
Для схуднення
Дієтологи рекомендують включати в раціон ячну кашу людям з надмірною вагою. Це пояснюється тим, що, завдяки клітковині, каша з ячменю не тільки володіє прекрасними смаковими якостями, але і засвоюється протягом тривалого часу, тому дає відчуття ситості на тривалий період.
На засвоєння крупи організм витрачає багато часу, енергія надходить помірними порціями. Від цього голод настає повільніше.
Користь для ендокринної системи
Користь при помірному вживанні буде і для щитовидної залози, так як в подрібнених зернах міститься селен. Елемент необхідний в мінімальних кількостях для синтезу гормонів, але навіть малу частину організму важко заповнити, так як селен міститься в обмеженому списку продуктів, серед яких значиться ячна крупа.
Також ячну крупу рекомендують вживати при цукровому діабеті, так як вона не підвищує різко рівень цукру в крові.
Ячна крупа: протипокази
Протипоказання ячної крупи типові для злакових культур: не рекомендується вживати людям з непереносимістю білка клейковини – глютену. А також каша з ячної крупи не рекомендується до вживання при сильному запаленні в кишечнику або шлунку, діареї.