Креветки – ракоподібні із ряду десятиногих (Decapoda). Широко розповсюджені по морях усього світу, багато видів освоїли прісні води. Розмір дорослих особин різних представників варіює від 2 до 30 см.
Зазвичай вони продаються розсортованими просто за розмірами. Чим більші, тим вони дорожчі. До числа невеликих, всього 3-7 см в довжину, і недорогих відносяться глибоководні креветки.
Перш за все, якщо голова креветки чорна, значить креветка погана. Якщо на креветці є білі смуги, отже, вона десь перемерзла, і її теж брати не можна. Якщо панцир сухий, значить креветка стара.
Ідеальна креветка повинна бути злегка волога, без білих плям, приємного кольору.
Чорні плями і чорні кільця на лапках означають, що креветка стара або зіпсована. Якщо таку креветку покласти смажитися на сковорідку, вона розвалиться в кашу. Якщо на креветці є жовті плями або бугри, значить, її хімічним розчином намагалися позбавити від чорних плям. Якщо на креветці є сухі білі місця, значить, вона переморожена.
Детально про Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
Калорійність креветок
Креветки – відмінний дієтичний продукт, в 100 г якого міститься 97 кКал. Через високий вміст білків і невисоку жирність вони добре втамовують голод, не додаючи при цьому зайвих кілограмів фігурі.
У 100 г відварених креветок – 95 кКал. Досить висока калорійність креветок, обсмажених в паніровці – становить 242 кКал на 100 г. У великих кількостях ця страва може спровокувати появу зайвої ваги. Альтернативний варіант приготування смачних, корисних і низькокалорійних креветок – приготування на пару. У 100 г такої страви всього 99 кКал.
Харчова цінність в 100 грамах:
Білки – 22 г , жири – 1г, вуглеводи – 1г, вода – 80 г, калорійність – 97 ккал.
Креветки, це продукт дуже багатий білком. Відповідно, вони містять всі незамінні амінокислоти. Ще креветки в великій кількості містять йод, необхідний для вироблення гормонів щитовидної залози. А також, в них є всі жиророзчинні вітаміни( К, А, Е, D).
У креветках міститься вітамін С (аскорбінова кислота), В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В9 (фолієва кислота), РР (ніацин) і бета – каротин.
Інші корисні речовини в складі цього морепродукту: залізо (19% денної норми), мідь (11%), магній і цинк (по 11%), фосфор (17%) і селен (64%). Креветки – хороше джерело вітаміну D. У 100 г відварених креветок міститься 32% рекомендованої денної норми споживання цього життєво важливого харчового компонента. Вітамін D допомагає організму поглинати кальцій, а також регулювати рівні кальцію та фосфору в кров’яному руслі. Не варто забувати і про корисні жирні кислоти: одна порція креветок надасть 15% денної норми споживання омега-3.
Креветки містять кальцій, корисний для роботи щитовидної залози, імунної системи, кровотворення, роботи нирок, побудови м’язової системи та кісткової тканини. Калій незамінний для серцево-судинної системи. Цинк впливає на синтез гормонів, покращує стан шкіри, нігтів. Сірка також важлива для шкіри, волосся і нігтів, регулює функції потових і сальних залоз, підвищує імунітет, знижує алергічні реакції, сприяє побудові сполучної тканини, в тому числі і клапанного апарату серця, мембрани венозних і артеріальних судин, суглобових поверхонь.
Цинк і селен, що містяться у великій кількості в креветках, підсилюють статеву функцію чоловіків, а жирні амінокислоти беруть пряму участь в біосинтезі тестостерону – основного чоловічого гормону. Саме тому креветки є афродизіаком.
Шкідливий вплив креветок
Справа в тому, що крім корисних речовин, в них містяться і баластні, і відверто шкідливі. До перших належить холестерин, за рівнем якого цей морський мешканець – рекордсмен серед морепродуктів. При надмірному вживанні користь креветок дуже легко може звернутися на шкоду – холестеринові бляшки на внутрішній поверхні судин і всі пов’язані з цим негативні фактори. До шкідливих і навіть небезпечних речовин, які можуть міститися в креветочному м’ясі, можна віднести солі важких металів, яких, на жаль, в морях стає з року в рік все більше.