Ідеальна вага – не лише струнка фігура та параметри 90-60-90. Це вага, при якій ризик розвитку різних захворювань мінімальний, і організм функціонує оптимально.
Науковці давно встановили, що занадто низька або надмірна вага можуть бути пов’язані з різними проблемами здоров’я.
Чому ідеальна вага така важлива
Недостатня вага може вказувати на недоїдання чи дефіцит харчових речовин у раціоні. З часом це призводить до ослаблення імунної системи, астенії, втрати м’язової маси, проблем з репродуктивною системою та порушенням гормонального балансу. Крім того, зростає ризиком розвитку остеопорозу, серцево-судинних захворювань та інших проблем.
З іншого боку, надмірна вага і ожиріння можуть бути пов’язані зі збільшеним ризиком розвитку хронічних захворювань, таких як діабет, хвороби серця та судин, артеріальна гіпертензія, деякі види раку та інші. Зайві кілограми обтяжують суглоби і сприяють пошкодженню м’язово-скелетної системи.
Отже, ідеальна вага пов’язана зі збереженням здоров’я організму. Вона може варіюватися в залежності від індивідуальних особливостей, таких як стан здоров’я, вік, фізична активність та конституція тіла.
Ідеальна вага з урахуванням типу фігури
Жарти про «широкі кістки» мають в собі реальне підґрунтя. Розрізняють 3 основні види тілобудови:
- Астенічне. Люди з таким типом фігури тендітні, зі слабо вираженими мʼязами. Обхват запʼястя близько 16 см. Астеніки часто мають проблеми з недостатньою вагою.
- Нормостенічне. Співвідношення мʼязів та жиру у таких людей гармонійно поєднане. Обхват запʼястя – 16-18 см, зріст середній чи вище середнього.
- Гіперстенічне. Зріст людей з такою тілобудовою зазвичай низький, плечі та стегна широкі, обхват запʼястя понад 18 см.
Враховуючи особливості тілобудови можна вирахувати ідеальну вагу. Ця формула підходить для чоловіків та жінок до 40 років.
Отже:
- для астенічного типу від зросту віднімають 110 і отримують ідеальну вагу;
- для нормостенічного – віднімають 100;
- для гіперстенічного – 90.
Отримана цифра – не Святий Грааль і може коливатися в межах 10%. Перед тим як встановлювати собі певні задачі, слід враховувати свій тип фігури, адже змінити його неможливо. Навіть у трьох людей з однаковим зростом, але різними типами фігури показники ідеальної ваги різнитимуться.
Калькулятор ідеальної ваги за Броком
Вчені запевняють, що з віком людина гладшає – і це нормально. В середньому за кожних 10 років додається 10% ваги. Формула ідеальної ваги за Броком виглядає так:
- Для жінок – (ЗРІСТ – 110)* 1,15.
- Для чоловіків – (ЗРІСТ – 100)* 1,15.
Наприклад, зріст жінки складає 165 см, тоді її ідеальна вага: (165-110)*1,15 =63 кг.
Обчислення ідеальної ваги за індексом маси тіла (ІМТ)
Індекс маси тіла (ІМТ) є ще одним зі способів оцінки ідеальної ваги. Для його розрахунку необхідно знати вагу (у кілограмах) та зріст (у метрах) особи.
Формула для обчислення виглядає так:
ІМТ = Вага (кг) / (Зріст (м) * Зріст (м))
За результатами розрахунку ІМТ можна класифікувати вагу на різні категорії, де оптимальним коефіцієнтом для жінок вважається від 19 до 23,8, та 20-25 для чоловіків. Все що нижче зазначеного коефіцієнта, – недостатня вага, а вище – надлишкова. Більш детально дізнатися про індекс маси тіла, порахувати та ознайомитися з результатами отриманих показників можна з інших статей на нашому сайті.
Важливо зазначити, що ІМТ є загальною оцінкою, яка не враховує індивідуальні фактори (тип фігури, розподіл жиру та мʼязова маса).
Чи поєднується ідеальна вага і жир?
Жир – важлива складова, без якої не може існувати людський організм. Він виконує ряд функцій:
- джерело енергії;
- терморегуляція;
- захист внутрішніх органів від ударів та пошкоджень.
Проблема для організму не сам жир, а його надлишок. Для обчислення його кількості в організмі існує декілька способів:
- Звернутися до спеціаліста, який проведе вимірювання за допомогою спеціальних приладів.
- Скористатися спеціальними вагами, такі часто можна знайти у спортзалах та спортклубах.
- Обчислити за допомогою онлайн калькулятора, попередньо вимірявши обʼєм талії, стегна та шиї.
Щоб підтримувати оптимальний рівень жиру в організмі, важливо дотримуватися здорового способу життя та регулярно займатися фізичною активністю.
Окремо розглядати вагу, без врахування статури, зросту, статі, віку тощо не варто. Ідеальна вага повинна розраховуватися індивідуально. Основний показник – це здоровʼя, саме на нього слід орієнтуватися під час наближення себе до ідеалу. А збалансований раціон та фізичні навантаження допоможуть вам в цьому.