Лікувальні властивості меліси

Photo of author

By samoylovych

Поговоримо про лікувальні властивості меліси та про шкоду, яку вона може принести нашому здоров’ю

likuvalna_melisa

Ця трава знайома всім своїм приємним тонким ароматом. Найчастіше її використовують для розслаблення і неспроста порівнюють з м’ятою. Знайомтеся – меліса! Чим же так корисна меліса, якими лікувальними і цілющими властивостями володіє ця чудодійна трава та чи є у неї протипоказання? Давайте дізнаємося!

Склад меліси

Рослина характеризується приємним запахом і корисними властивостями завдяки своєму багатому складу.

У листі меліси містяться: ефірні олії; дубильні речовини; органічні кислоти; вітамін С, вітаміни групи В; залізо; кальцій; калій; цинк; магній; селен.

У насінні меліси міститься 20% жирної олії. Калорійність – 0,03 ккал. Енергетична цінність: вуглеводи – 0,30 г; білки – 0 г; жири – 0 г.

Корисні та лікувальні властивості меліси

Користь меліси полягає в її здатності:

  • поліпшувати апетит і травлення,.
  • знімати запалення печінки, підшлункової залози,.
  • лікувати гастрит,.
  • знімати спазми жовчного міхура,.
  • зменшувати газоутворення в кишечнику, усувати ознаки метеоризму,.
  • діяти як сечогінний і послаблюючий засіб,.
  • зупиняти блювоту при токсикозі вагітних,.
  • знеболювати – використовується зовнішньо компресом при болях в суглобах, наривах, травмах,.
  • заспокоювати нервову систему, покращувати сон, знімати задишку, усувати серцеві болі,.
  • знижувати тиск, зменшувати частоту пульсу,.
  • гарний потогінний засіб,.
  • використовується при порушеннях менструації,.
  • стабілізує обмін речовин в організмі.
  • допомагає при хворобах сечостатевої системи, в тому числі при уретриті, циститі, простатиті, жіночих запалень.

Меліса використовується в таких відварах:

Спиртовий настій рекомендований для компресів при подагрі, ревматизмі. 1 повну столову ложку сировини, попередньо подрібненої, потрібно запарити 200 мл окропу. Настояти до охолодження. Випити в 3-4 прийоми за день для зняття болю в області серця і позбавлення від задишки. Цим відваром також проводять спринцювання для зняття жіночих запалень.

Висушене листя і верхи пагонів заварюють і п’ють як чай. У гарячому вигляді – це гарний потогінний засіб, в холодному – заспокійливий. Для посилення ефекту додають валеріану, пустирник. Для приготування заспокійливого відвару всі трави з’єднують в рівних частках. 1 повна столова ложка суміші запарюється склянкою окропу, варити потрібно 10 хвилин на повільному вогні, а потім долити окропом до 200 мл. Через 4 години можна починати прийом. Пити по столовій ложці 4 рази на день (останній раз перед сном).

Протипоказання щодо вживання меліси

Меліса діє на організм дуже активно. Тому, щоб не завдати шкоди здоров’ю, необхідно враховувати всі її властивості.

Високий вміст в листі ефірних олій робить рослину потенційно алергенною. Тому, пийте чаї та настої з обережністю. Якщо є побоювання, то варто спочатку проконсультуватися з лікарем. А ще, перед першою процедурою ароматерапії необхідно краплю ефірної олії легко втерти в передпліччя. Якщо протягом 5-10 хвилин не з’явилося почервоніння або печіння, то організм нормально її переносить. Особливо серйозної шкоди без попередньої перевірки на чутливіть може принести гаряча інгаляція (вдихання).

В деяких випадках сильні седативні властивості меліси можуть принести шкоду. Після прийому заспокійливого напою знижується реакція, сповільнюється швидкість рухів, тому після прийняття не рекомендується сідати за кермо або здавати іспити і т.д.

Рослина здатна принести шкоду чоловічій потенції, але після припинення прийому відварів чоловіча сила знову повертається. Аналогічну дію трава робить на жіночий організм, знижуючи статевий потяг.

Трава слаботоксична, тому може принести шкоду дитячому організму. З урахуванням цієї особливості її не рекомендується приймати дітям до 14 років.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

. .

. .

Меліса в дієтології

Боротися із зайвими сантиметрами допомагає чай з мелісою. Можна заварити звичайний зелений чай, додавши в нього столову ложку сухої або свіжої меліси або купити готовий продукт в аптеці.

Рекомендується випивати три і більше чашки ароматного, смачного і корисного напою. Рослина покращує обмін речовин, виводить токсини і шлаки, очищаючи організм.

Відомо, що причиною ожиріння часто стають стресові ситуації. Вживання чаю з мелісою дозволяє позбутися від стресів і депресій. Значить, і бажання зловживати прийомами їжі вже не виникає.

Схуднути за допомогою меліси можна, але тільки використовуючи комплексний підхід. Для цього включають в меню дієтичні продукти, а протягом дня п’ють чай.

Меліса в кулінарії

Меліса – пряність з ніжним, освіжаючим смаком і досить сильним лимонним ароматом.

У кулінарії застосовуються її листя і стебла в свіжому, та сушеному вигляді. Сфера її застосування в харчовому виробництві дуже обширна. У свіжому вигляді, цілком або дрібно нарізавши, її додають для ароматизації, поліпшення смаку і збагачення вітамінами в літні салати, супи (особливо грибні, рибні, горохові і фруктові), а також в другі страви з овочів. Сушену зелень меліси кладуть в зимові (м’ясні, рибні та овочеві) салати.

У свіжому і сушеному вигляді вона добре підходить до м’яса (телятини, свинини, баранини), домашньої птиці, риби та морепродуктів. У кухні європейських країн вона служить ароматизатором в різних видів соусів. В якості приправи прянощі застосовують також в стравах з рису, сиру і яєць.

Сушену мелісу заварюють і п’ють замість чаю або додають її для поліпшення запаху в молоко. У консервуванні листочки меліси вживають при солінні помідорів, огірків, а в вигляді порошку – при квашенні капусти.

Широко застосовується ця пряність (як в свіжому, так і в сушеному вигляді) в різних домашніх напоях: квасах, компотах, узвар, пиві й вині.

Оскільки меліса досить швидко втрачає свій аромат, особливо в процесі теплової обробки, її, як правило, закладають в самому кінці приготування за 1-3 хв., або додають до вже готових страв.

Ну, що ж, переконалися, що меліса здатна приносити велику користь нашому організму, але все ж таки не варто забувати і про протипоказання щодо її вживання. Мелісу, як і будь-який продукт харчування потрібно вживати з розумом та бути обережним у порція. Будьте обачні та здорові!

. .


. .