Лохина – користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

Цікава інформація про користь та споживання лохини

lohyna-korystj

Лохина – цінна лікувальна ягода, що виростає переважно в болотистій місцевості. Зривати її потрібно дуже акуратно, оскільки ягода ніжна і її легко пошкодити. З цієї ж причини в свіжому вигляді лохина практично не зберігається. Її заморожують, сушать або переробляють в різні заготовки. Але користь при цьому абсолютно не зникає. Так що ж такого корисного містить в собі лохина та чи є шкода для організму від її вживання? Давайте дізнаємося!

Склад лохини

Дослідження ягід лохини в хімічній лабораторії виявило, що найбільше корисних речовин міститься саме в шкірці.

Лохина містить в собі цілий калейдоскоп активних елементів:

  • вітаміни – А, С, В1, В2, РР, К1, Е;.
  • бета-каротин і каротиноїди;.
  • мінерали – кальцій, фосфор, залізо, мідь, калій, натрій, магній;.
  • органічні кислоти – лимонна, оцтова, яблучна, бензойна, щавлева;.
  • жирні кислоти;.
  • амінокислоти (8 незамінних і 12 замінних);.
  • ди-і моносахариди;.
  • дубильні речовини;.
  • клітковина;.
  • харчові волокна;.
  • пектини;.
  • флавоноіди;.
  • антоціани ;.
  • інші антиоксиданти.

Харчова цінність і калорійність лохини на 100 г продукту: білки ~ 1,1 г; жири ~ 0,6 г; вуглеводи ~ 6,5 г; енергетична цінність ~ 39 ккал.

Своїм забарвленням лохина зобов’язана особливим пігментам, що містяться в шкірці, а запах зумовлюють ефірні олії.

Корисні властивості лохини

Лохина – справжня скарбниця вітамінів, мікроелементів і біологічно активних речовин, що відповідають за правильне функціонування людського організму. Не дарма народи Півночі обов’язково включають цю ягоду в свій раціон.

Лохину можна назвати рекордсменкою за вмістом заліза. Даний мікроелемент, що входить до складу ягоди, практично на 100% засвоюється організмом.

Також лохина є джерелом значної кількості вітаміну К1 (філлохіоніна), який бере участь в процесі згортання крові.

Багата ягода і фенольними сполуками – фізіологічно активними речовинами, які зміцнюють капіляри і затримують вітамін С в організмі (заощаджуючи його витрати).

Серед всіх лісових ягід, лохина займає перше місце по вмісту пектинів. Цінність данної речовини в тому, що вона виводтть з організму радіоактивні метали та сприяє моториці кишківника, а також є джерелом живлення для кишкової мікрофлори.

Вчені з США досліджували лохину і з’ясували, що ця ягода уповільнює старіння клітин мозку і захищає організм від шкідливого впливу радіації.

У народній медицині чай з сушених ягід лохини п’ють при захворюваннях сечового міхура і як засіб від проносів. А відвар листя ягоди є хорошим відхаркувальним засобом.

Антоціани, що входять, до її складу перешкоджають ослабленню пам’яті і відновлюють її мнемонічну функцію.

Лохина є одним з найкращих профілактичних засобів проти онкологічних, серцево-судинних захворюваннях, а також хвороби Альцгеймера.

Її сік нормалізує обмін речовин і покращує самопочуття при застуді. Одна порція соку лохини в день поповнить добову норму вітамінів.

У лохині містяться каротиноїди, які при тривалому і регулярному вживанні ягоди в їжу сприятливо впливають на зорові функції. Ягоду корисно їсти при глаукомі та інших захворюваннях очей.

У лохині міститься магній, завдяки якому вона діє на організм як заспокійливе.

Ця смачна і корисна ягода зміцнює імунітет і заповнює запаси вітамінів в організмі. Вона корисна всім: дітям, дорослим, людям похилого віку, людям, ослабленим через хворобу.

Лохину рекомендується включати в раціон діабетикам. Вона не тільки покращує обмін речовин в тканинах, але і підсилює дію цукрознижуючих лікарських препаратів.

Ця блакитна ягідка виводить з організму шлаки і токсини. Вона сприятливим чином впливає на функції шлунково-кишкового тракту.

Сік лохини – джерело природних антиоксидантів. Він тонізує і зміцнює організм.

Відвари лохини корисно пити людям, із захворюваннями сечостатевої системи.

Свіжа ягода також широко застосовується завдяки своїм протимікробним властивостями. Її використовують як профілактичний засіб багатьох інфекційних захворювань, в числі яких дизентерія.

Також лохина допомагає при: ревматизмі, атеросклерозі, ентероколіті, гастриті, цинзі, ангіні, анемії, хворобах серця.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Лохина в дієтології та кулінарії

Припаде до душі смачна дієтична лохина і людям, які ведуть боротьбу із зайвою вагою. Лохина посилює розщеплення жирів. До того ж вона низькокалорійна.Ягоди сприяють нормалізації роботи травної системи, зниження цукру в крові, усунення гнильних процесів в кишечнику, відновленню мікрофлори шлунково-кишкового тракту.

У ягодах практично немає цукрів, що робить плоди допустимим компонентом в раціоні хворих на цукровий діабет. З лохини готують: всілякі напої (соки, компоти, морси, киселі, квас, чай, лимонад); десерти (муси, желе, пюре); начинки для вареників, млинців, пирогів і випічки; салати; молочні та ягідно-фруктові коктейлі; соуси з медом для заправки салатів і десертних страв. Існують навіть дієтичні види випічки і солодощів з мінімальною кількістю цукру: шарлотка з лохиною і яблуками або пастила з пюре з малини і лохини.

Плоди відмінно поєднуються з наступними стравами і продуктами: усіма кашами; мюслями і сухими сніданками; молоком; вершками; кефіром, сметаною і йогуртом; ягодами (лісовими та садовими); кисло-солодкими фруктами.

Лохина живильна, сприяє швидкому насиченню і допомагає прискорити метаболізм, сприяючи розщепленню підшкірних шарів жирової тканини, тому найчастіше використовується в свіжому вигляді. Наприклад, жменя свіжих ягід на сніданок наповнить силами і енергією, а молочний або кисломолочний коктейль позбавить від почуття голоду.

Лохина входить в меню ягідних розвантажувальних днів і навіть просто при постійній присутності в раціоні сприяє схудненню і набуття стрункості.

Лохина в косметології

Лохина – цінна лісова ягода, яка приносить нам користь не тільки як десерт або дієтична добавка, але і як косметичний компонент. Ця ягода – потужний природний антиоксидант, здатний захистити шкіру від різноманітних факторів, починаючи від процесів природного старіння і закінчуючи шкодою від екологічних стресів. Екстракт ягід лохини застосовується в засобах гігієни для поліпшення або посилення аромату.

Цей компонент при додаванні в косметику по догляду за шкірою виконує ряд важливих завдань, таких як:

  • Наповнення шкіри поживними речовинами.
  • Зниження гіперреактивності шкіри.
  • Поліпшення стану судин і капілярів.
  • Для профілактики старіння (захист від вільних радикалів і екологічних стресів).
  • Для захисту шкіри від активного ультрафіолету і фотопошкодження.
  • Корекція вікових змін (поліпшення еластичності і тонусу шкіри).
  • Для догляду за чутливою шкірою.
  • Неагресивний механічний пілінг шкіри.

Лохина – це безпечний натуральний інгредієнт, він нетоксичний і не викликає почервоніння шкіри.

Шкода та протипоказання щодо вживання лохини

Лохина – ягода не алергенна, але вживати її у великих кількостях не слід. В іншому випадку ягода здатна викликати головний біль, нудоту, а іноді і блювоту.

Крім того, надмірна кількість антиоксидантів також може завдати організму шкоди. В даному випадку вони будуть погіршувати відновлення м’язів після фізичної роботи або ж пригнічувати засвоєння кальцію та цинку.

Протипоказанням до вживання в їжу лохини є дискінезія жовчних шляхів.

Вагітним лохину потрібно вживати з обережністю і невеликими порціями. В іншому випадку ягода може спровокувати алергію.

Годуючим матусям вживати лохину не рекомендується або ж обережно малими порціями, оскільки вона може стати причиною діатезу у немовляти.

Як вибрати і зберігати лохину?

Дозрівають плоди лохини до кінця літа. Купуючи лохину, зверніть увагу, щоб вона була щільна, міцна, рівномірного забарвлення, суха і з сизим нальотом.

Залежно від місця зростання і ступеня стиглості смак може варіюватися від солодкого до кислого. Перезрілі серпневі ягоди більш кислі, а липневі – солодкі.

Свіжа лохина зберігається в холодильнику до двох тижнів, заморожена – до року. Морозити ягоди потрібно, попередньо вимивши і обсушивши їх, а свіжі плоди досить просто перебрати від сміття.

Лохина добре вбирає запахи, тому в обох випадках зберігати її потрібно, дотримуючись принципів товарного сусідства.

Допускається і сушка ягід, але в цьому випадку продукт придатний лише для варіння компотів і приготування ягідно-трав’яних чаїв.

Ну що, переконалися, що лохина – це не просто смачна ягода, але і набір великої кількості поживних та корисних речовин? Якщо так, то вживайте на здоров’я, але з розумом. Будьте здорові!