Щоб відповісти на це питання, давайте розберемося, яке м’ясо відноситься до червоного, а яке – до білого, і в чому полягає корисність кожного.
Червоне м’ясо
Червоне м’ясо отримало свою логічну назву через червоні відтінки, причиною яких є білок міоглобін – оксигензв’язуючий білок скелетних м’язів і м’язів серця. Міоглобін бере участь в синтезі червоних кров’яних тілець, в поєднанні з залізом постачає киснем м’язові тканини.
Червоне м’ясо – постачальник заліза №1. При силових навантаженнях і активному способі життя, м’язова тканина скорочується, що призводить її до руйнування. А завдяки залізу м’язова тканина відновлюється, саме тому червоне м’ясо рекомендовано людям, які ведуть активний спосіб життя, що зазнають регулярні фізичні навантаження і спортсменам при аеробних навантаженнях.
Залізо бере участь у кровотворенні. Відомо, що дефіцит заліза призводить до анемії і проблем серцево-судинної системи, тому організму важливо отримувати цей дорогоцінний елемент, щоб уникнути проблем зі здоров’ям і загальним самопочуттям. Особливо необхідно залізо жінкам під час місячних і при післяпологовому відновленні, а також людям після хірурнічних втручань та тим, хто страждає від анемії.
Вживання червоного м’яса буде в допомогу імунної та нервової системи людини, адже містить воно магній і цинк, вітаміни групи В, РР, і навіть трошки вітаміну D. Наявність в червоному м’ясі фосфору, калію, кальцію і фтору сприяє здоров’ю та відновленню кісток, зубів, волосся і нігтів.
Обов’язково слід сказати про те, що червоне м’ясо – джерело тваринних білків. А білок – відомий будівельний елемент живого організму. Дефіцит білка призводить до серйозних порушень дитячого здоров’я, що загрожує уповільненням зростання і розвитку організму. У дорослих ця нестача проявиться гормональним дисбалансом, порушенням в засвоєнні організмом поживних речовин, погіршенням загального стану здоров’я і органів. Тому так важливо не нехтувати м’ясом в харчовому раціоні.
Тепер ви знаєте, якими властивостями володіє червоне м’ясо.
До червоного м’яса належить:
- Яловичина.
- Свинина.
- Баранина.
- Конина.
- М’ясо «старого» кролика.
- Курячі ніжки.
- Качине м’ясо.
Біле м’ясо
У білому м’ясі міститься менше міоглобіну, з яким ви познайомилися вище, тому м’ясу не властивий червоний колір, і на вигляд це м’ясо біленьке або ніжно-рожеве. Біле м’ясо відрізняється від червоного не тільки за кольором, а й за смаком. Воно делікатне і ніжне. Страв з білого м’яса властивий більш тонкий і вишуканий смак.
У ньому менше білків, ніж в червоному, а й істотно менше холестерину, що дає білому м’ясу право вважатися дієтичним продуктом, а, отже – особливо корисним і поживним. У білому м’ясі міститься ряд необхідних організму людини амінокислот, а також мікроелементів: залізо, цинк, магній, калій, фосфор, натрій, селен, вітаміни групи В, вітамін А, С і Е.
Маючи такий неслабкий арсенал корисних речовин біле м’ясо рекомендується в лікувальних дієтах, при відновленні організму після тривалих хвороб, а також при активному способі життя і регулярних фізичних навантаження. Воно популярне в дієтах для зниження ваги.
У білому м’ясі містяться легкозасвоювані білки, воно легке і практично повністю засвоюється організмом. Завдяки цій властивості біле м’ясо рекомендують вводити малюкам при першому прикорму для гармонійного зростання і розвитку молодого організму, а також людям похилого віку для відновлення і підтримки всіх систем організму.
До білого м’яса належить:
- Телятина.
- Ягнятина.
- М’ясо індички.
- М’ясо молодого кролика.
- Куряча грудка.
- Курячі крильця.
- Пісна свиняча вирізка.
У протистоянні червоного і білого м’яса немає однозначних переможців, так як кожен продукт несе свою користь і доречність. Не варто забувати, що яким би не був корисним продукт, корисне в надмірних кількостях стає шкідливим. Тому не варто зловживати м’ясом – ні червоним, ні білим, необхідно використовувати м’ясо в раціоні харчування, збалансоване з іншими продуктами. А також готувати способами, максимально зберігають корисні властивості: варити, тушкувати, запікати, рідше – вживати в смаженому вигляді, і краще – смажити на грилі.
Дотримуючись простих правил, прислухаючись до свого організму і ставлячись до харчування усвідомлено, ви піклуєтеся про своє здоров’я і довголіття, а значить – даєте собі можливість прожити якісне і цікаве життя, повне радості і приємними відчуттями, тому числі і смаковими. Грамотно приготоване, і біле, і червоне м’ясо здатне вам ці відчуття подарувати!