Мікроелементи: Залізо

Photo of author

By Марина Павелець

zalizo-produkty

Залізо – мікроелемент організму, що бере участь у кровотворенні, диханні, окисно-відновних реакціях та імунобіологічних процесах. Надзвичайно важлива роль заліза в організмі людини визначається тим, що залізо входить до складу крові і більш ніж сотні ферментів.

Залізо входить до багатьох білків організму, що виконують різноманітні функції, проте основною їхньою функцією є перенесення та зберігання кисню.

Насамперед залізо входить до складу гемоглобіну, від здійснює доставку кисню від легень до тканин. При нестачі заліза в організі зменшується кількість гемоглобіну, що призводить до виникнення кисневого голодування клітин і тканин. Кожна людина відчувала цей стан при піднятті на гору, після пробіжки, при перебуванні в закритому приміщенні.

Також залізо входить до складу міоглобіну. Міоглобін – кисень-зв’язуючий білок м’язів організму. Він створює резерв кисню в м’язах, який використовується на початкових етапах активної фізичної роботи. Саме завдяки йому ви можете затримати дихання на кілька хвилин. У деяких савців концентрація міоглобіну настільки велика, що вони можуть затримувати подих на кілька годин (кити).

Залізо входить в структуру цитохромів, які беруть участь у процесах накопичення енергії в клітинах організму.

Дорослий людський організм містить приблизно 4 г заліза.

Більше половини цієї маси, близько 2,5 грамів, припадає на гемоглобін. Деяка кількість заліза зберігається в людському організмі в селезінці, печінці, а також у кістковому мозку.

Добова потреба організму в залізі становить від 10 до 30 міліграмів.

Дефіцит заліза в організмі

Від залізодефіциту страждає весь організм: серйозні порушення відбуваються в діяльності серцево – судинної, дихальної, імунної та нервової систем.

Ознаками залізодефіциту є задишка, м’язова слабкість, швидка втомлюваність, ламкість нігтів, волосся, сухість шкіри та слизових оболонок. При катастрофічній нестачі заліза з’являються синдром спотворення смаку: люди починають їсти грунт, пісок, папір, сире м’ясо. Залізодефіцит призводить до таких наслідків, як зниження захисних функцій організму та анемії.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Дефіцит заліза виникає при недостаньому харчуванні, великих фізичних навантаженнях, після втрати крові, під час менструації у жінок, при вегетаріанських дієтах, внаслідок порушення травлення ( недостатнє всмоктування заліза).

Зафіксовані симптоми надлишку заліза схожі на ознаки гепатиту – шкіра забарвлюється в жовтяничний колір, такими ж стають склери, піднебіння ротової порожнини і язика, з’являється свербіж і збільшується печінка. Порушується серцевий ритм, люди бліднуть і худнуть, з’являється пігментація шкіри.

zalizo2

Продукти, які містять залізо

Якщо оцінювати за змістом в 100 грамах продукту, то багато заліза – більше 3 міліграмів, – міститься в яловичій та свинячій печінці, в яловичому язиці, у кролячому м’ясі і в м’ясі індички, а також у вівсяній і гречаній крупах, квасолі. У фруктово-ягідних культурах – у персиках і чорниці.

Вміст заліза у продуктах харчування:

  1. Яловичина – 3,1 мг/100 г.
  2. Соя – 5,2 мг/100 г.
  3. Сочевиця – 3,3 мг/100 г.
  4. Шпинат – 3,0 мг/100 г.