Холодець – всіма улюблена страва без якої не проходить жодного застілля в Україні. Та виникає питання про його користь та вплив на наш організм. Як його правильно їсти, щоб отримати максимальну користь?
Склад і калорійність холодцю
Хімічний склад холодцю вражає різноманітністю вітамінів і мінералів. Алюміній, фтор, бор, рубідій, ванадій – мікроелементи, що входять до складу холодцю. Кальцій, фосфор і сірка складають головну частину макроелементів. Бульйон для холодцю вариться довго, але корисні речовини в ньому зберігаються. Головні вітаміни в холодець – В9, С і А. Калорійність холодцю залежить від того, з якого м’яса він приготований.
Максимальна – у свинячого холодцю: до 180 ккал на 100 г продукту. У 100 г курячого – 120 ккал.
Люди, стурбовані проблемою збільшення ваги, можуть дозволити собі страву, приготовану з нежирної яловичини. Це всього 80 ккал. Мінімум калорій в холодці з індички: 52 ккал.
Корисні властивості холодцю
Холодець є улюбленою стравою мільйонів людей на різних урочистих застіллях, але лише одиниці знають про те, що цей делікатес дуже корисний для нашого організму.
Одна з головних переваг холодцю – наявність колагену. Колаген є будівельним білком для клітин нашого організму, а також виступає основою з’єднання тканин. Велика частина колагену руйнується в процесі приготування холодцю, але решта є дуже цінною для нашого організму. Властивості колагену уповільнюють процеси старіння тканин, зменшують можливість стирання кісток і хрящів.
Після проведення святкових застіль люди, які ввечері разом зі спиртними напоями вживали холодець, значно менше скаржаться на симптоми похмілля. Це все завдяки амінооцтовій кислоті, яка великою мірою міститься в гліцині.
Гліцин також сприяє активізації мозкової діяльності, крім того відновлює необхідну кількість різних корисних речовин в нашому організмі. Гліцин активізує дію ферментів, які сприяють знятті напруги і допомагають позбавитися від тривалих депресій.
До складу холодцю входять вітаміни групи В, які сприяють будові гемоглобіну, а також безлічі поліненасичених кислот, які нормалізують нервову систему. Корисний холодець тим, що в його складі знаходиться амінокислоти лізину, які сприяють кращому засвоєнню кальцію. Також він корисний своїми противірусними діями.
Крім того, ретинол, який є одним з основних складових, позитивно впливає на людський імунітет, нормалізує зір. Відновленню роботи суглобів, а також підвищенню їх рухливості надає допомагає вплив натурального желатину.
Як зменшити шкоду холодцю
Калорійність страви можна зменшити, скомбінувавши традиційну свинину з пісною яловичиною або курячою грудкою, а також в обов’язковому порядку потрібно знімати жир як при варінні, так і після застигання страви. Обов’язкові приправи – хрін і особливо гірчиця, мають корисну властивість розщеплювати холестерин, так що, вживаючи холодець в помірних кількостях, а в ідеалі – як окрему страву, наприклад на вечерю, крім користі ваш організм нічого не придбає.
Протипокази до вживання холодцю
Холодець достатньо жирна страва, тому людям з підвищеним холестерином та запальними захворюваннями ШКТ потрібно вживати його з обережністю, а також людям з зайвою вагою.