Як створити власну криптовалюту: поетапність робіт

Photo of author

By fersht

kriptogamanec_21

Поява нових сучасних технологій вплинула на розвиток всіх сфер життя, включаючи фінансову, що дозволило спростити діяльність компаній, розглянути нові рішення задач та знайти альтернативні способи заробітку. Один із таких напрямків – цифрові валюти. Крипта курс демонструє чудовий та є перспективи для побудови успішної торгової та інвестиційної стратегії.

Останні кілька років крипторинок поповнювався новими криптобіржами та монетами. Але не всі цифрові валюти стали популярними. Розробити крипту може кожен охочий, але зробити її ліквідною зможуть лише ті, хто скористається робочими інструментами та грамотно підійде до просування. Якщо ви розглядаєте способи заробітку на криптовалюті, то один із варіантів – створення власного криптоактиву. Тут слід розуміти, що успіх складається із багатьох пунктів, а не лише з розробки. Важливо вивчити ринок, дізнатися про свою цільову аудиторію, зрозуміти, які рішення зможе запропонувати ваш проєкт. Це все впливає на постановку мети, опрацювання стратегії та особливості роботи.

Навіщо створювати свою крипту: 3 головні причини

  1. Краудфандінг проєкту.

Випуск цифрових активів – це чудовий засіб для залучення грошей від інвесторів, якщо вам необхідно профінансувати фірму на ранньому етапі або в планах запустити краудфандінгову кампанію.

  1. Фінансова гнучкість.

Цифрові валюти не мають регулюючого органу у виді централізованої фінансової установи, наприклад, центробанка. Завдяки цьому можна розраховувати на більшу гнучкість. Додатковий плюс – можливість адаптувати функціональність криптоактиву до певних бізнес-операцій. Приклад: ваша спеціалізація – міжнародна торгівля, тоді власна крипта стане інструментом для прискорення платежів та мінімізації витрат у порівнянні з банківськими переказами.

  1. Зручність платежів.

Своя криптовалюта – це завжди конкурентна перевага, яка дозволить підвищити ефективність та якість обслуговування клієнтів. До того ж, це альтернативний платіжний засіб для клієнтів із різних куточків планети та тих, хто не користується банківськими послугами.

Розбір понять: токен та монета

Щоб зрозуміти, як створити свою криптовалюту, потрібно спочатку розібратися у двох основних поняттях – «монети» та «токени». Криптомонети створюються з нуля, щоб виступити валютою, тому вони будуються на власному блокчейні. Це своєрідна форма транзакції, причому принцип роботи схожий з державними валютами. Приклади монет із власним блокчейном: BTC, ETH, XRP, SOL та ін.

Під токенами мається на увазі крипта, яка немає свого блокчейна. Тобто вони функціонують на базі мережі іншої криптовалюти. Випуск токенів можливий завдяки смарт-контрактам, популярність яких злетіла після запуску Ethereum. Найпопулярніший стандарт криптотокенів – ERC-20 на базі Ethereum.

Чим відрізняється розробка криптомонети та токена?

Перше, що потрібно розуміти – створити токен у рази легше, ніж монету. Остання вимагає розробку та успішну експлуатацію блокчейну. Наприклад, можна зробити форк (копію) вже діючого ланцюжка. Але це не спростить пошук користувачів та валідаторів, які потрібні, щоб ваша мережа вижила. При цьому потенціал у нової монети може виявитися вищим, ніж у простого токена. Розглянемо коротко основні відмінності двох варіантів.

Монета:

  • Запуск у власній мережі blockchain.
  • Необхідні просунуті знання блокчейну та навички програмування.
  • На розробку піде більше часу та грошей.

Токен:

  • Запуск на наявному blockchain з готовою базою користувачів.
  • Простий процес створення за допомогою готових інструментів та загальнодоступного коду.
  • Розробка – більш швидка, проста та менш затратна.

Створення криптовалюти з нуля

Ви повинні закладати великі часові рамки, якщо ви розробляєте свій блокчейн. Але, як варіант, основою для криптомонети може стати форк існуючого блоку. Це пришвидшить процес. Приклад розгалуженого проєкту – Bitcoin Cash (BCH). Зробити форк можна лише в тому випадку, якщо ви володієте достатніми технічними знаннями та навичками програмування. Успішність проєкту вимірюється у кількості залучених користувачів. А це дуже важко реалізувати.

Якщо говорити про токен, то використовуваний для цього блокчейн здатний поліпшити репутацію та безпеку нового криптопроєкту. Зверніть увагу: ви не будете повністю контролювати всі характеристики крипти, але зможете кастомізувати її. В інтернеті ви знайдете масу сайтів та інструментів, призначених для створення токенів, особливо на BSC та Ethereum.

Створення монет і токенів: що вибрати?

Токен – це відмінне рішення для додатків DeFi та ігор типу play-to-earn. І Ethereum, і BSC надають гарну гнучкість та свободу для розробників. Якщо ви розраховуєте на варіативність використання криптовалюти, краще підійде монета з власним блокчейном. Але це потребує більше зусиль, ніж критотокен. Якщо все складеться згідно з вашими планами, то проєкт може стати інноваційним та перспективним. Яскраві приклади – Ethereum, Binance Smart Chain, Solana, Polygon.

Який би спосіб ви не вибрали, досягти бажаного результату можна, тільки якщо ви багато працюватимете. Крім того, ви повинні розумітися на технологіях, ринку та економіці.

Що враховувати під час розробки крипти?

Визначившись з видом криптовалюти, вам потрібно розібрати для себе такі нюанси:

  • Корисність нової валюти.

Криптоактиви можуть передбачати різні функції. Це можуть бути як ключі для доступу до сервісів, так і акції або інші фінансові інструменти. Визначившись із функціоналом, ви зможете зрозуміти та спланувати процес створення.

  • Токеноміка.

Це економіка, в якій закладено керування криптою, а також загальну пропозицію, метод розподілу, стартову вартість. Неефективність цього пункту може призвести до того, що користувачів не зацікавить ваш криптопроєкт. І тоді гарний задум може стати невдалим. Наприклад, ви вирішили створити стейблкоїн, але при цьому некоректно прив’язали його, тоді не буде охочих купити його та холдити.

  • Відповідність нормативним стандартам.

Законодавства щодо цифрових валют відрізняються залежно від країни. Сьогодні є ще юрисдикції, які повністю забороняють криптоактиви. Рекомендується заздалегідь вивчити питання юридичних зобов’язань та те, з якими проблемами ви можете зіткнутися у цій галузі.

Перші кроки у створенні криптовалюти

Це багатоетапний процес, що починається з аналізу крипторинка, вивчення конкурентів, визначення інтересів цільової аудиторії. Тільки такий підхід дозволить випустити крипту, яка зможе зацікавити спільноту. Як було зазначено вище, важливо приділити увагу вибору юрисдикції.

Цифрові валюти складно піддаються контролю, вони порушують монополію державних органів на емісію грошей та управління ними. Через це була заборона в ряді країн на використання або введені обмеження на купівлю, продаж, конвертацію. І якщо деякі країни вже чітко окреслили свої позиції щодо крипти, то є й такі, що залишаються у невизначеному становищі.

Вибирайте ту країну, де немає жодних заборон на використання криптоактивів. Детально розгляньте законодавство, щоб розуміти умови реєстрації та особливості оподаткування. Це забезпечить у майбутньому роботу вашої криптовалюти та прибуток від неї. Оптимальні країни для випуску цифрових валют: США, Сінгапур, Гонконг, Австралія, Литва, Естонія, Франція, Мальта, Канада.

Продумування та розробка концепції

Уникнути провалу вашого криптопроєкту можна лише у тому випадку, якщо в нього закладається цінність. Це можливо, якщо передбачено унікальну пропозицію, хорошу ідею. Іншими словами, повинні бути чітко прописані відмінності вашої крипти від інших, її користь. Цей етап передбачає складання бізнес-плану, в який включено фінансову частину, вид криптовалюти, спосіб розробки, характеристики продукту та його особливості, план розвитку.

Створювати власні токени та монети потрібно по White Paper. Акцент краще робити на сильній концепції, що приведе до вас інвесторів. Наприклад, Ethereum – це про смарт-контракти, Ripple виділяється дешевими та миттєвими транзакціями, Monero приваблює анонімністю, а NEM (XEM) – алгоритмами, які дозволяють відмовитися від великих потужностей для видобутку. White Paper – це те, де зберігається детальний опис, архітектура, технологія випуску та розповсюдження криптоактивів, плани розвитку. Якщо у вас немає «білого листа», то ви не зможете залучити інвесторів, а криптобіржі не співпрацюватимуть з вами.

Це свого роду бізнес-маніфест. З нього можна зрозуміти, навіщо потрібен ваш проєкт, і які в нього закладені відмінності від конкурентів. Важливо представити всю інформацію лаконічно: з цікавим контентом та продуманим дизайном, переконливими аргументами.

Реалізація технологічної частини

Щоб запустити коїн, потрібно вибрати блокчейн або платформу, на базі яких вестиметься розробка, або продумати архітектуру свого blockchain, якщо всі роботи заплановані з нуля. Після цього можна визначити логічну структуру та правила роботи системи. Популярні варіанти блокчейнів:

  • Ethereum.
  • EOS.
  • NEM.
  • BitShares 2.0.
  • Quorum.

Важливим кроком є вибір механізму консенсусу. Від цього залежить, як користувачі підтверджуватимуть транзакції. Існує 4 види:

  1. Proof of Work. У цьому випадку задіяні майнери для перевірки блоків. Їхня мета – вирішувати складні математичні задачі. Хто перший це зробить, той отримає нагороду у вигляді нової криптомонети.
  2. Proof of Stake. Майнери працюють над формуванням кожного блоку. Винагорода нараховується випадково обраному учаснику.
  3. Делегований Proof of Stake. Має схожість із попереднім типом, тільки тут користувачі голосують за створення блоку та отримують нагороду.
  4. Proof of Elapsed Time. Винагорода надається тому, хто більше часу витратив на перевірку транзакції.

Створення блокчейну та підготовка ноди

За будь-якого варіанта у вас повинен бути blockchain. Він може бути одним із чотирьох типів: публічний, приватний, гібридний чи консорціум. Визначитись з моделлю можна на підставі поставлених цілей. Крім цього, потрібно вирішити ще кілька моментів: адреса блокчейна, доступ до даних, формати ключів, правила створення криптоактивів, розмір блоку, обмеження на перекази, нагорода та ідентифікація нод.

Далі йде налаштування нод – це комп’ютери, які підключені до мережі. Саме вони відповідальні за перевірку та передачу транзакцій, зберігання історії переказів усередині мережі. У налаштування входить доступність ноди (приватна або публічна), варіанти хостингу, переважні ОС та апаратні характеристики. Якщо ви вирішили створювати ноди з нуля, вам знадобляться просунуті технічні навички. Більшість blockchain готові запропонувати продуману структуру нод, яка підійде для підтвердження криптотранзакцій.

Потім вже можна переходити до написання коду, смарт-контрактів, інтеграції технологічної інфраструктури, движка, особистого кабінету, а також підключення криптогаманців.

Підготовка дизайну, тестування, назва крипти

Дизайн складається із того, що необхідно сформувати структуру мережі, створити каркас, макети, прототипи інтерфейсу. Важливо, щоб закладалася простота та зручність у використанні. Продукт обов’язково має пройти перевірку на виявлення можливих помилок та багів. Додатково тестувальники дивляться, як система працює за різних навантажень, вивчають питання безпеки.

Назва криптовалюти відноситься до значних етапів, оскільки неймінг впливає на запам’ятовування проєкту. Доведено на практиці, що аудиторія позитивно реагує на коротку назву, яку легко вимовляти. Вона має бути лаконічною та оригінальною одночасно. Враховуйте те, щоб неймінг не збивав з пантелику та не викликав у людей неприємних асоціацій. Назва може перегукуватися з криптоіндустрією. Наприклад, за основу можна взяти слово «коін», додавши будь-який префікс. Як показують готові приклади, цікаві нейми виходять, якщо орієнтуватися на наукову фантастику, ім’я домашньої тварини, продукти чи фрукти та ін.

Розробка логотипу

Створення токена або коїна неможливе без опрацювання лого, яке є обличчям вашого продукту. Це впливає на те, що про ваш проєкт подумають користувачі. Люди на підсвідомому рівні визначають, чи варто приділяти увагу тому чи іншому продукту. Тому грамотне візуальне оформлення здатне вплинути на людей та мати позитивний ефект.

Продуманий дизайн логотипу – це можливість підвищити довіру до вашої цифрової валюти та викликати асоціації з грошима та процвітанням, що так актуально для криптотематики. Гармонійний образ виходить у тому випадку, якщо правильно поєднувати кольори, форми та шрифти. Вдале лого допоможе підвищити лояльність аудиторії та створити ефект прогресивності вашої компанії.

Аудит проєкту та розгортання коїну

Тільки створений блокчейн та саму крипту слід перевірити на вразливості. Такий підхід дозволяє підвищити безпеку вашого криптопроєкту. Сьогодні є спеціальні аудиторські компанії, які виконують подібні послуги.

Потрібно також подумати про розгортання криптовалюти. Для цього проводиться ICO – первинне розміщення, що дає змогу залучити інвесторів. Розширити спільноту за вашим активом та знайти трейдерів можна, якщо вивести цифрову монету на криптобіржі. Для цього підійдуть великі майданчики, як Binance та WhiteBIT. Заздалегідь вивчіть, які процедури потрібно пройти, щоб додати коін до лістингу.

Створення сайту та просування

Важливо приділити увагу та час не тільки крипті, але й розробці сайту, на якому кожен бажаючий зможе ознайомитися з перевагами продукту та вигодами для користувачів. Як правило, для цього використовують лендінг. Але презентувати свій проєкт ви можете і на багатосторінковому ресурсі, де є головна сторінка, розділи з відповідями на запитання, відгуками, особистий кабінет, блок, гаманці та ін.

Публікуйте інформацію на сайті щонайменше двома мовами – англійською та мовою країни, в якій зареєстрований бізнес. По можливості додавайте інші мови, орієнтуючись на ваших клієнтів. Ресурс повинен містити відомості про саму крипту, мати зручну навігацію та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, стильний дизайн. Оформлення та юзабіліті впливають на те, як сприймається сайт. Не заощаджуйте на цих етапах, якщо ви хочете, щоб користувачі затримувалися на ресурсі.

Завоювати відданих фанатів вашого криптопроєкту можна кількома способами одночасно. Для цього зверніться до криптоінфлюєнсерів, використовуйте партнерську панель запуску IDO, запустіть рекламну кампанію, влаштуйте аірдроп. Крім того, беріть участь у тематичних онлайн-спільнотах та форумах.

Як створити токен ERC-20: покроковий алгоритм

Інтерфейс ERC-20 використовується для створення криптовалюти на блокчейні Ethereum. Він закладає набір правил та функцій, які мають бути враховані у контракті токена, що зробить його сумісним із ERC-20. Декілька кроків, щоб випустити власний токен ERC-20:

  • Визначення специфікацій крипти. Ви повинні розуміти, які унікальні характеристики закладаються у проєкт, щоб виділити його на тлі конкурентів.
  • Написання коду мовою програмування, що розуміє протокол Ethereum. Якщо ви не маєте глибоких знань у галузі програмування, можна використовувати спеціальні програми. З їхньою допомогою вдасться замінити в коді конкретні функції на ті, що зазначені в описі активу.
  • Тестування продукту. Тестова мережа дозволить встановити та усунути потенційні помилки. Щоб провести тестування, потрібно стати власником надійного криптогаманця, наприклад MyEtherWallet або MetaMask.
  • Платіж – лише частина симуляції, він немає нічого спільного з реальними грошима. Тестування дозволяє імітувати розробку вашого токена без фінансових операцій.
  • Перевірка вихідного коду. Від цього залежить прозорість усього проєкту. Досягти такого ефекту можна, якщо використовувати опцію «відповідність та розкриття» у коді контракту. Обов’язково перевірте точність всіх даних. Тільки після цього можна завантажувати токен в основну мережу та робити його доступним для інших.

Скільки коштує створити власну криптовалюту?

Обсяг витрат безпосередньо пов’язаний з тим, які методи та налаштування ви оберете. Розробка монети та блокчейна пов’язана з витратами на цілу команду фахівців, які працюватимуть кілька місяців. Якщо ви хочете, щоб аудит коду виконала надійна команда, це обійдеться близько 15 тис. дол. Рішення з мінімальними вкладеннями – простий криптотокен на BSC, який коштуватиме близько 50 доларів. Але якщо ви хочете випустити свідомо успішну криптовалюту, то на це підуть тисячі доларів, оскільки окрім розробки, потрібен ще маркетинг та формування спільноти.

Створити крипту без інвестицій можна лише в тому випадку, якщо ви самі добре знаєтеся на програмуванні та профільних технологіях. Тим не менш, ви повинні бути готовими до витрат на техніку, електрику, програмне забезпечення, доступ до потрібних програм та сервісів.

Вуглеводи: структура, функції та користь для організму

Продукти, що знижують тиск