Вітамін В6 (піридоксин)

Photo of author

By Марина Павелець

vitaminb6

Вітамін В6 ще називають «вітаміном-антидепресантом», адже він бере участь у синтезі серотоніну!

Вітамін В6 (піридоксин) – це водорозчинний вітамін, що швидко виводиться з організму ( приблизно 8 годин), тобто він не накопичується в організмі і потребує регулярного поповнення.

Роль вітаміну В6 в організмі:

 • Синтез білка. .
 • Регуляція рівня глюкози в крові. .
 • Синтез гемоглобіну і транспорт кисню еритоцитами. .
 • Синтез ліпідів( мієлінових оболонок, поліненасичених жирних кислот і клітинних мембран). .
 • Синтез нейромедіаторів ( серотоніну, допаміну). .

Тобто вітамін В6 необхідний для нормального функціонування нервової системи, сприяє засвоєнню білків та жирів, бере участь в утворенні еритроцитів, надає ліпотропний ефект, необхідний для нормального функціонування печінки.

Також уповільнює процеси старіння, завдяки правильному синтезу нуклеїнових кислот, зменшує спазми і судоми, оніміння кінцівок, допомагає запобігти різним шкірним розладам.

Рекомендованою добовою дозою вітаміну B6 є:

Для дорослих 1,6-2,2 мг, для вагітних 1,8-2,4 мг, для годуючих мам 2,0-2,6 мг для дітей, в залежності від віку та статі 0,9-1,6 мг.

Підвищені дози вітаміну необхідні при прийомі антидепресантів і оральних контрацептивів, під час підвищених навантажень, а також особам, що вживають алкоголь, курцям і хворим на СНІД.

Ознаки гіповітамінозу:

 • Почервонілі, покриті лусочками, жирні ділянки шкіри з відчуттям зуду, особливо навколо носа, рота, вух, в ділянці статевих органів.
 • Тріщини в куточках рота та на губах.
 • Анемія.
 • Знижена функція лейкоцитів, знижена продукція антитіл.
 • Судоми м`язів, конвульсії.
 • Депресія, тревожність, біль голови, безсонниця.

Підвищена небезпека дефіцитних станів спостерігається в період швидкого росту організму, вагітність, надмірне споживання алкоголю і кави, куріння, оральні контрацептиви, хронічні захворювання ( астма, цукровий діабет, захврювання нирок, ревматоїдний артрит).

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Протипокази вживання вітаміну В6:

В цілому піридоксин добре переноситься. В окремих випадках можливі алергічні реакції (шкірні висипання та ін.). З обережністю піридоксин слід призначати: хворим з виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки (у зв’язку з можливим підвищенням кислотності шлункового соку), при важких ураженнях печінки, хворим з ішемічною хворобою серця.

Ознаки гіпервітамінозу вітаміну В6:

Алергічні реакції у вигляді кропивниці, іноді може підвищуватися кислотність шлункового соку, дози від 200 до 5000 мг і більше можуть викликати оніміння і відчуття поколювання в області рук і ніг, а також втрату чутливості в цих же областях.

Продукти, які містять вітамін В6 (піридоксин):

Найбільше міститься вітаміну В6, так само як і інших вітамінів групи В, в дріжджах, печінці, пророслій пшениці, висівках і неочищеному зерні. Багато його в картоплі (220 – 230мкг / 100 г), патоці, бананах, свинині, в сирому жовтку яєць, капусті, моркві та сухій квасолі (550мкг / 100 г).

Кокосова олія: користь та шкода

Користь редьки