Вітамін В6 ще називають «вітаміном-антидепресантом», адже він бере участь у синтезі серотоніну!
Вітамін В6 (піридоксин) – це водорозчинний вітамін, що швидко виводиться з організму ( приблизно 8 годин), тобто він не накопичується в організмі і потребує регулярного поповнення.
Роль вітаміну В6 в організмі:
- Синтез білка. .
- Регуляція рівня глюкози в крові. .
- Синтез гемоглобіну і транспорт кисню еритоцитами. .
- Синтез ліпідів( мієлінових оболонок, поліненасичених жирних кислот і клітинних мембран). .
- Синтез нейромедіаторів ( серотоніну, допаміну). .
Тобто вітамін В6 необхідний для нормального функціонування нервової системи, сприяє засвоєнню білків та жирів, бере участь в утворенні еритроцитів, надає ліпотропний ефект, необхідний для нормального функціонування печінки.
Також уповільнює процеси старіння, завдяки правильному синтезу нуклеїнових кислот, зменшує спазми і судоми, оніміння кінцівок, допомагає запобігти різним шкірним розладам.
Рекомендованою добовою дозою вітаміну B6 є:
Для дорослих 1,6-2,2 мг, для вагітних 1,8-2,4 мг, для годуючих мам 2,0-2,6 мг для дітей, в залежності від віку та статі 0,9-1,6 мг.
Підвищені дози вітаміну необхідні при прийомі антидепресантів і оральних контрацептивів, під час підвищених навантажень, а також особам, що вживають алкоголь, курцям і хворим на СНІД.
Ознаки гіповітамінозу:
- Почервонілі, покриті лусочками, жирні ділянки шкіри з відчуттям зуду, особливо навколо носа, рота, вух, в ділянці статевих органів.
- Тріщини в куточках рота та на губах.
- Анемія.
- Знижена функція лейкоцитів, знижена продукція антитіл.
- Судоми м`язів, конвульсії.
- Депресія, тревожність, біль голови, безсонниця.
Підвищена небезпека дефіцитних станів спостерігається в період швидкого росту організму, вагітність, надмірне споживання алкоголю і кави, куріння, оральні контрацептиви, хронічні захворювання ( астма, цукровий діабет, захврювання нирок, ревматоїдний артрит).
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Протипокази вживання вітаміну В6:
В цілому піридоксин добре переноситься. В окремих випадках можливі алергічні реакції (шкірні висипання та ін.). З обережністю піридоксин слід призначати: хворим з виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки (у зв’язку з можливим підвищенням кислотності шлункового соку), при важких ураженнях печінки, хворим з ішемічною хворобою серця.
Ознаки гіпервітамінозу вітаміну В6:
Алергічні реакції у вигляді кропивниці, іноді може підвищуватися кислотність шлункового соку, дози від 200 до 5000 мг і більше можуть викликати оніміння і відчуття поколювання в області рук і ніг, а також втрату чутливості в цих же областях.
Продукти, які містять вітамін В6 (піридоксин):
Найбільше міститься вітаміну В6, так само як і інших вітамінів групи В, в дріжджах, печінці, пророслій пшениці, висівках і неочищеному зерні. Багато його в картоплі (220 – 230мкг / 100 г), патоці, бананах, свинині, в сирому жовтку яєць, капусті, моркві та сухій квасолі (550мкг / 100 г).