Користь редьки

Photo of author

By samoylovych

Давайте поговоримо про загальновідомий продукт – редьку та її користь, і шкоду.

vse_pro_redku

Редька – один з найвідоміших коренеплодів, який культивується в сільському господарстві протягом тисячоліть. Через її гострий смак і аромат, вона міцно-міцно вкорінилася у вислові «гірше гіркої редьки». А ось якщо зважити всі її корисні властивості і оцінити користь для здоров’я, то навряд чи можна знайти продукт кращий, ніж редька. Давайте поговоримо про користь і можливу шкоду від вживання редьки.

Про редьку і її види

Редька городня – однорічна рослина, користь якої була відома ще древнім людям. Греки вважали редьку одним з головних продуктів, поклонялися їй, приносили до вівтаря в подарунок богу Аполлону. Її користь була добре відома древнім єгиптянам – її включали в раціон будівельників пірамід як продукт, що збільшує фізичну силу і витривалість.

Найбільш відчутна користь від вживання трьох її видів: чорної, зеленої, білої.

redyska-korystj-2

Користь чорної редьки

Найменш смачна, але найкорисніша з усіх своїх родичів, чорна редька. Про її цілющі властивості при простудних захворюваннях відомо з часів княжої Русі. Незамінна вона була як для зовнішнього застосування в вигляді компресів і розтирань, так і при лікуванні проблем внутрішніх органів. Знахарі прикладали до грудей немічних, що тривалий час хворіли кашлем, пластир з перетертого овоча, а ніс закапували соком редьки.

Допомагала чорна редька у вигляді компресів при запаленнях вуха. Наші предки вже знали, якої шкоди організму можуть принести кишкові паразити і успішно боролися з ними завдяки цьому коренеплоду.

Відчутна користь чорної редьки в боротьбі з бактеріальними інфекціями і при гнійних ураженнях шкіри.

Користь зеленої редьки

Зелена редька володіє м’яким, свіжим смаком і часто використовується в овочевих салатах. Регулярне її застосування не тільки покращує травлення, а й стимулює апетит завдяки наявності в ній особливих ферментів. Незамінна вона при дисбактеріозі, найпоширенішому сьогодні порушенні роботи органів травлення. Успішно справляється зелена редька не тільки з самим захворюванням, але і з його наслідками: діареєю, запорами, бурчанням в шлунку, відсутністю апетиту.

Шкода, яку завдає надлишок холестерину організму, можна попередити, включивши в щоденний раціон коренеплід або його сік. Зелена редька виводить надлишок холестерину, що попереджає розвитку атеросклерозу та інсульту згодом.

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Корисні властивості білої редьки (дайкону)

Найбільша представниця цього овоча, біла редька або ж дайкон, виведена в Японії кілька століть назад і сьогодні є основним продуктом харчування японців. Вона може виростати в довжину більше півметра, мати вагу понад кілограм. Смачні і соковиті коренеплоди не мають гіркоти, характерної для редьки. Крім своїх дієтичних властивостей, дайкон містить велику кількість вітаміну C. Всього сто грамів коренеплоду здатні поповнити денну потребу людини в цьому вітаміні.

Дайкон рекомендований людям із захворюваннями печінки і нирок. Він здатний очищати їх, розчиняти пісок і камені.

Регулярне вживання білої редьки в їжу зміцнює імунітет і підсилює опірність інфекційним захворюванням. Корисна вона для людей, що страждають серцево-судинними захворюваннями, діабетикам і особам з порушеннями роботи шлунка і кишечника. У сирому вигляді перетертий овоч прикладають до гнійних ран і запалень.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Вітамінно-мінеральний склад редьки

Редька містить легко засвоювані калій, кальцій, магній, залізо і фосфор. У коренеплоді багато корисних органічних кислот, ефірних масел, ензимів, мікроелементів і необхідних для організму вітамінів, а саме:

  • А – позитивно впливає на стан шкіри людини, підвищує опірність до інфекцій;.
  • В1 – нормалізує роботу обміну речовин, м’язів і нервової системи;.
  • В2 – підтримує зір, впливає на репродуктивність клітин, бере участь в утворенні багатьох ферментів;.
  • В5 – бере участь в роботі жирових клітин, стимулює роботу надниркових залоз, сприяє регенерації шкіри;.
  • В6 – відновлює організм після перенесених захворювань і вживання антибіотиків;.
  • С – підсилює імунітет, підвищує еластичність судин, позитивно впливає на центральну нервову систему, перешкоджає утворенню пухлин завдяки антиоксидантній дії;.
  • Е – затримує старіння, допомагає засвоюватися білкам і жирам, впливає на роботу м’язів, нервів, кровоносної системи, мозку.
  • РР – позитивно впливає на загальний стан волосся, шкіри та слизових оболонок, покращує апетит.

Характерну гіркоту редьці надає гірчичне масло, яке є сечогінним і жовчогінним засобом і нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту.

Редьку включають в раціон як засіб профілактики атеросклерозу, жовчо- та сечокам’яній хворобі. Клітковина, яка міститься в коренеплоді, стимулює перистальтику кишечника. Регулярне вживання редьки перешкоджає утворенню холестеринових бляшок на стінках судин. До складу редьки входять активні речовини такі як глюкозинолати, які підвищують активність імунітету і сприяють виведенню токсинів з організму.

Калорійність продукту всього 36 ккал на 100 г, це дозволяє вживати редьку всім, тим, хто стежить за своєю вагою і прагне схуднути, а також тим, хто страждає ожирінням або зовсім не стежить за своєю вагою.


Вплив редьки на організм

У їжу вживають коренеплід і його зелену частину. І те й інше є джерелом вітаміну С і потужних антиоксидантів. Листя редьки містять велику кількість кальцію. Хімічно активна сірка, присутня в коренеплоді, позбавляє від застоїв жовчі, тим самим перешкоджаючи виникненню хвороб жовчного міхура. Солі калію, якими багатий овоч, виводять з організму продукти розпаду, велика кількість фітонцидів оздоровлює кишкову мікрофлору.

Включення в раціон редьки – це хороша профілактика таких складних захворювань, як пухлинний процес і гепатит. Регулярне вживання коренеплоду позитивно впливає на стан лімфатичної системи, серцево-судинної і нервової систем. Редька найсприятливішим чином позначається на функціонуванні таких органів як печінка, кишечник, жовчний міхур і нирки.

Однак, не дивлячись на величезну користь редьки для організму, існують і протипоказання до регулярного вживання редьки. Якщо у Вас є захворювання печінки і нирок не пов’язані з утворенням каменів, гастрит з підвищеною кислотністю, виразкові ураження гастродуоденальної області або запалення тонкої і товстої кишки, від цього продукту доведеться відмовитися.

Тим, хто дотримується здорового харчування і збирається включити редьку в свій раціон, потрібно пам’ятати про те, що редьку не їдять в чистому вигляді, її додають у салати (на основі моркви, яблук), щоб мінімізувати гостроту плоду, редьку натирають на дрібній тертці, дають відстоятися деякий час або вживають зі сметаною, нежирним і несолодким йогуртом.

Незважаючи на велику кількість корисних властивостей редьки, слід бути вкрай обережним у її застосуванні, не забуваючи про протипоказання. І тоді цей дар природи стане незамінним помічником і значно полегшить життя. Отже, бережіть себе та своє здоров’я!


Вітамін В6 (піридоксин)

Цибуля-порей – користь та шкода