Корисні властивості сочевиці

Photo of author

By samoylovych

Поговоримо про корисні властивості сочевиціта про те чи є якісь протипоказання щодо її вживання

sochevycja-korystj-1

У світі існує безліч корисних рослин, які користувалися популярністю з давніх-давен, але сьогодні просто забуті. Візьмемо хоча б корисну сочевицю. Її люблять в Італії, але у нас попит на цю бобову культуру невисокий – страви з сочевиці сьогодні швидше екзотика, ніж буденна їжа. Але Ви просто не повірите які корисні властивості має ця рослина.

Кожна людина знає про користь чи шкоду багатьох продуктів. Але коли мова піде про сочевицю, то багато хто навіть не знає що це таке.

Сочевиця (лат. Lens) – рід трав’янистих рослин родини Бобові. Люди вживали сочевицю з часів неоліту і ця культура була однією з перших, яку людство стало цілеспрямовано вирощувати.

Сочевиця багато разів згадується в Старому Завіті, а в арабів вважається, що ця культура була благословенна пророками. Поступово сочевиця поширилася на Близький Схід, а звідти в Середземномор’я. В Індії й до цього дня сочевиця займає одне з чільних місць в місцевій кухні, особливо серед вегетаріанців.

Одне зернятко сочевиці містить стільки вітамінів, що з нею не зрівняється жоден овоч чи фрукт!

sochevycja-korystj-2

Види сочевиці

Сочевиця має безліч різновидів, вони відрізняються кольором і застосовуються для приготування різних страв, а її смак нагадує горіх.

У сочевиці Пюї (вона ж зелена французька), названої на честь місця у Франції з вулканічним ґрунтом, де її вивели, сильний перцевий аромат і пряний смак. Крім того, її чорно-зелені насінини практично не розварюються, зберігаючи пружність навіть в готовому вигляді. Її найкраще класти в салати. Зелена сочевиця добра в раціоні при гіпертонії, виразці, гепатиті, ревматизмі, холециститі.

Швидше за все готується червона сочевиця – всього 10-12 хвилин. У процесі варіння вона втрачає свій яскравий колір і в одну мить перетворюється в кашу, так що краще за нею стежити і злегка недоварювати. Хоча каша виходить дуже смачна, особливо якщо приправити її часниковою олією. Червона сочевиця часто застосовується при анемії, тому що містить багато білка і заліза.

Коричнева сочевиця – звичайна. Її потрібно замочувати на 8 годин, а потім варити 30-40 хвилин, намагаючись не переварити. З коричневої сочевиці в Європі і Північній Америці варять супи, додаючи туди овочі і трави. Коричневу сочевицю рекомендують вживати при туберкульозі, хворобах легенів, травмах і слабких кістках.

Чорна сочевиця білуга – найменша. Назвали її так через схожість з ікрою білуги (по силі блиску). Вона дуже смачна сама по собі і вариться за 20 хв., без замочування.

Все про сочевицю

Сочевиця з легкістю може замінити в раціоні м’ясо, вона має рослинний білок, який дуже добре засвоюється в організмі людини. Її склад доводить нам те, що зовсім невелика кількість сочевиці може вгамувати голод і тим самим дасть організму безліч корисних речовин.

Хімічний склад цієї бобової рослини дуже різноманітний. У складі міститися натуральний цукор, велика кількість крохмальної речовини, а також поліненасичені жирні кислоти Омега-3 і Омега-6. Якщо регулярно вживати страви з сочевицею, це поліпшить роботу травної системи.

До складу сочевиці входить також амінокислота триптофан, яка є попередником серотоніну. Він позитивно впливає на нервову систему людини, підтримуючи гарний настрій і внутрішній спокій, а також є важливим для сну.

Сочевиця багата вмістом вітамінів групи B. B3 (нікотинова кислота, вітамін PP) – важливий елемент окислювальних реакцій в клітинах. Нікотинова кислота необхідна для більш повного засвоєння вітаміну С, вона підсилює його лікувальний вплив. В1 (тіамін), важливий для підтримки здоров’я серця, нервової системи, шлунково-кишкового тракту. B2 (рибофлавін), який бере участь у створенні еритроцитів, необхідний для репродуктивних функцій і роботи щитовидної залози. Покращує стан шкіри, нігтів, волосся.

Макроелементи в складі сочевиці представлені калієм, фосфором, кальцієм, магнієм. У складі сочевиці багато міді, кремнію, заліза, йоду, цинку, марганцю.

Як вже було згадано, до складу сочевиці входить велика кількість мінералів, які відповідають за кровоносну і серцево-судинну систему. Дуже важливо очищати свої кровоносні судини, підтримувати рівень гемоглобіну, а також сприяти зміцненню серцевого м’яза.

Сочевиця корисна людям, які хворіють на онкологічні захворювання. Адже саме ця бобова рослина є хорошою для профілактики, так як в її складі містяться ізофлавони.

Сочевиця дуже корисна для жінок тим, що вона містить великий відсоток фолієвої кислоти. Для дітей вона теж дуже корисна. Її починають давати з двох років для того, щоб дитина росла здоровою, а її кістки міцними.

Для чоловіків користь сочевиці полягає в її здатності впливати на підвищення чоловічої сили.

Дієтологи стверджують, що сочевиця ефективна для схуднення, її калорійність на 100 грам становить всього 25 ккал.

. .

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .

Застосування при схудненні

Завдяки високому вмісту білка і низької калорійності, сочевиця може сприяти схудненню. Багато дієтологів рекомендують цю бобову рослину для зниження ваги і пропонують різні варіанти дієт. Уявіть, дієта на сочевиці може позбавити 3-4 кг за 1 тиждень.

Білок, що міститься в сочевиці, допомагає зміцнити м’язи, залишаючи після трапези приємне і тривале відчуття ситості.

Дієти з сочевицею

Розвантажувальний день на сочевиці. Взагалі, бобові культури для розвантажувальних днів не використовують, але сочевиця – виняток з правил. І шлунок її легко перетравлює, і неприємний ефект у вигляді підвищеного газоутворення, як у випадку з горохом або квасолею, в більшості випадків не наступає. З вечора замочіть крупу, а на наступний день готуйте з неї на сніданок, обід і вечерю те, що захочете – суп, кашу, юшку і т.п. Між основними прийомами їжі під час розвантажувального дня дозволяється вживати питну воду, зелений чай, томатний сік, фрукти, нежирний сир.

Сочевична монодієта – нудна, але досить ефективна методика, яка за 3-5 днів здатна «знищити» від 4 до 5 зайвих кілограм. Єдине, що Вам доведеться готувати – це каша з сочевиці. Її можна їсти стільки раз в день, скільки захочеться. Страву не солимо, ні рослинним, ні вершковим маслом не заправляємо. Важливий момент – поки сидите на такій дієті, випивайте не менше 1,5-2 літрів води в день.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

. .


. .

Вживання при вагітності

Про користь цих бобів Ви вже дізналися, однак при вагітності багатий вітамінний і мінеральний склад сочевиці особливо важливий! Якщо майбутня мама страждає від стрибків тиску, розладів травлення, порушення обміну речовин, головних болів – сочевиця допоможе впоратися з усіма цими проблемами. Також вона попередить утворення зайвих жирових відкладень, а фолієва кислота, яка входить до складу бобів, буде незамінна при формуванні нервової системи дитини.

Для кращого засвоєння мікроелементів і вітамінів бажано поєднувати страви з сочевиці з продуктами, що містять вітамін С: солодким перцем, петрушкою, цитрусовими.

Дієтологи не попереджають про шкоду сочевиці для вагітних, але налягати на неї теж не варто. Занадто активне вживання може викликати відчуття тяжкості в шлунку, головний біль і нудоту.

Шкода сочевиці і протипоказання

Дуже детально була охарактеризована сочевиця з хорошого боку, але так як і будь-який інший інгредієнт, вона має і певну шкоду.

Не рекомендують її їсти людям, які страждають на дисбактеріоз або мають певні проблеми з кишечником, так як це бобова рослина, що підвищує газоутворення.

Людям, які мають хронічну подагру, рекомендують їсти її в розвареному вигляді тому, що вона погано перетравлюється в шлунку.

Також потрібно звернути увагу на те, що сочевиця має в собі фітати, які уповільнюють засвоєння в організмі таких мінерали як кальцій і залізо, тому людям зі слабкими кістками потрібно застосовувати її не в великих дозах.

Безперечно, шкідлива сочевиця і для людей, які страждають алергією на даний продукт.

Корисні властивості сочевиці повинні спонукати Вас активніше включати її в свій раціон і тим самим урізноманітнити меню. А смак і аромат цієї бобової культури дозволяє комбінувати її з будь-якими продуктами.

І ще однією з цінних якостей сочевиці є її екологічна чистота. Ця бобова культура просто нездатна накопичувати радіонукліди, нітрати і токсичні речовини. Отже, готуйте страви з сочевиці, смакуйте їх та будьте здорові!