Користь та шкода рису

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми з Вами дізнаємося про користь та шкоду від споживання рису

ris_korist_shkoda

Рис – це не просто їжа для багатьох народів світу, його дійсно люблять і цінують. Цей злак і правда універсальний, він може виступати як в якості самостійної страви, так і у вигляді гарніру до м’яса, риби і овочів. Велика користь рису зробила його популярним продуктом у всьому світі. Більшість навіть не вірять в слова вчених про те, що це злакова культура все-таки може завдати шкоди організму. Отже, поговоримо про користь та шкоду рису.

Склад рису

Як в самому рисі, так і в каші з нього, знаходиться дуже багато крохмалю, вітамінів В1, В2, В3, В5, В6, В9, РР і Е, амінокислот, мікроелементів (калій, кальцій, марганець, фосфор, магній, натрій, сірка, цинк), мінералів (залізо, йод, селен).

Чим менше зерно обробляють, тим більше користі залишається в його складі.

Пріоритетна властивість каші з рису в присутності достатньої кількості складних вуглеводів, вони мають можливість накопичитися в м’язах, завдяки чому людина забезпечена довготривалим припливом енергії.

Користь рису

Корисні властивості рису дозволяють вживати його при різних проблемах зі здоров’ям. З його допомогою можна:

  • стабілізувати роботу шлунково-кишкового тракту;.
  • зміцнити судини і серце;.
  • очистити кров і поліпшити її складу при анемії;.
  • зміцнити пам’ять;.
  • запобігти старечій патології мозку і психіки;.
  • позбутися симптомів інтоксикації при харчовому отруєнні;.
  • зупинити діарею;.
  • зміцнити нервову систему за рахунок вітамінів групи B в складі продукту;.
  • безпечно почати прийом їжі після тривалого голодування;.
  • позбутися від неприємного запаху з рота;.
  • поліпшити стан шкіри і нігтів;.
  • вивести надлишки солі;.
  • поліпшити роботу м’язової системи;.
  • відновити нормальну харчову поведінку при анорексії.

Відвар з рису – безпечний засіб для припинення діареї. Його використовують як для дорослих, так і для зовсім маленьких дітей.

Рис входить в раціон багатьох спортсменів. Його енергетична цінність дозволяє отримати достатню кількість енергії для відновлення і росту мускулатури.

Рис в косметології

Рис прекрасно справляється з дефектами шкіри. Секрет такого успіху криється в великому вмісті потужних антиоксидантів, які захищають шкіру від старіння.

З рису отримують поживну рисову олію, яка не тільки регенерує шкіру, але і покращує її еластичність, підвищує пружність. Ця олія часто використовується як профілактичний засіб від зморшок. Вона володіє зволожуючими, протизапальними, пом’якшувальними і відновлюючими властивостями. Рисова олія найбільш корисна для сухої шкіри, особливо важливо застосовувати її в косметичних цілях в період менопаузи.

Рисова олія дуже легко засвоюється і часто входить до складу препаратів для догляду за чутливою шкірою, до складу сонцезахисних лосьйонів для шкіри і кондиціонерів для волосся. Крім того, ця олія гіпоаллергенна.

Рисові висівки прекрасно відшліфовують відмерлі клітини шкіри, роблять шкіру гладенькою і рівною. У них міститься високий вміст ненасичених жирних кислот. Тому рисові висівки є сировиною для косметичного виробництва, їх включають до складу восків, скрабів, кремів.

Рисова пудра – це кращий засіб для дбайливого очищення і відновлення шкіри. Вона володіє легким освітлюючим ефектом, може покращувати колір шкіри, запобігати появі зморшок, підвищувати пружність і еластичність.

. .

Для здорової шкіри також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

rys-2-korystj

Рис в народній медицині

Рис використовується в народній медицині як засіб, що поліпшує сон, для усунення з рота неприємного запаху, для відновлення апетиту після тривалої хвороби, з метою збільшення лактації у годуючих жінок.

Проблеми, які вирішує рис у народній медицині.

  • Підвищена температура при простудних захворюваннях. Заливають склянку рису водою (7 склянок), додають м’яту (1 ст.л.), кип’ятять. Додають подрібнену цибулю та п’ють отриманий відвар кожні 2 години по 1/3 склянки.
  • Відкладення солей. З’їдають натщесерце щодня 2 ст.л., сухого рису, ретельно розжовуючи.
  • Ожиріння. Варять 100 г рису, ділять його на кілька прийомів. З’їдають, запиваючи ананасовим або яблучним соком (без цукру).
  • Зайва вага. Засипають в літрову банку 4 ст.л. довгого рису і 15 шт. родзинок без кісточок. В 1 л води розчиняють 2 ст.л. цукру і додають в банку з рисом. Накривають марлею, залишають в темному місці на 2 доби. Отриманий настій проціджують, викидають родзинки, промивають рис і знову заливають водою. П’ють щодня ½ склянки перед їжею за 20 хв. .

Протипоказання щодо вживання рису

При відсутності протипоказань помірне вживання рису не завдає здоров’ю шкоди.

Шкода для здоров’я у людей без хронічних захворювань може полягати в:

  • закрепах через переїдання страв з рисом;.
  • метеоризмі через надмірне споживання нешліфованого рису;.
  • ожирінні від переїдання білого рису.

Білий рис може завдати шкоди хворим на діабет, оскільки в ньому є значна кількість швидких вуглеводів. У людей з підвищеною чутливістю ШКТ недоварені зерна рису роблять мікроскопічні пошкодження слизових оболонок.

Популярні рисові дієти приносять більше шкоди здоров’ю, ніж користі. Одноманітність харчування і закріплюючі властивості рису пригнічують роботу кишечника. Це призводить до тривалих закрепів і загальній інтоксикації.

При приготуванні рисових страв «з запасом» не на один день, важливо дотримуватися правила його зберігання. Варений рис швидко псується і викликає важкі отруєння.

Алергічні реакції на рис зустрічаються вкрай рідко. При їх виникненні вживання рисових страв слід припинити.

Типи рису

За всю історію існування рису вивели безліч сортів і видів цієї культури. Залежно від форми злаку його поділяють на три типи: круглозернистий, довгозернистий і середньозернистий.

Довгозернистий – цінується в кулінарії своїми розсипчастими властивостями.

Середньозернистий злак використовують для страв м’якої консистенції.

Круглозернистий – традиційно використовують для приготування суші і в’язких каш.

Виходячи з забарвлення, рис ділять на види, які відрізняються і поживними властивостями і змістом вітамінів. Найпопулярнішим злаком є ​​білий рис, він може проходити різні методи обробки. Найчастіше на полицях магазину можна зустріти пропарений і шліфований продукт. Готовий пропарений продукт виходить розсипчастим і в кілька разів збільшується в об’ємі. Користь пропареного рису дуже висока, він містить близько 80% всіх відомих вітамінів і мінералів. В основному його рекомендують для дієтичного раціону.

Як вибрати і зберігати рис

При покупці рису треба орієнтуватися на упаковку, тому що в прозорій можна відразу ж розглядати якість зерняток, а тут прямий зв’язок з користю звареної пізніше каші.

Не потрібно купувати пакет, в якому багато подрібнених зернят. Вони здатні зіпсувати смак улюбленої страви, тому що розваряться набагато швидше, ніж решта, до того ж вони є відходами виробництва, і користі від них ніякої немає.

Якщо в пакеті присутні білі (молочного кольору) зернятка в великій кількості, краще утриматися від придбання цієї упаковки, тому що такі зерна недозрілі.

Жовті зерна теж не треба вибирати, тому що вони зберігалися неправильно, в приміщенні була вологість, а отже, в них може виявитися грибок.

Найкращі зернятка для приготування каш і різноманітних страв повинні бути однакового розміру, довжини, бути прозорими.

Правильне зберігання сирого рису зводиться до вибору підходящого місця і щільної упаковки. Місце зберігання повинно бути: сухим (вологістю не більше 60 – 70%); прохолодним (від 5 до 18 градусів); провітрюваним; закритим від прямих сонячних променів.

Раніше рисову крупу зберігали з полотняних мішках. Щоб уникнути появи цвілі, перед використанням їх кип’ятили в міцному сольовому розчині. А ми можемо використати марлеві або тканинні мішечки. Щоб не допустити затхлості рису, не потрібно використовувати при зберіганні целофан. Якщо не планується зберігати крупу кілька місяців, то її можна залишити в тій упаковці, в якій вона продавалася. Для тривалого зберігання підійдуть скляні банки або дерев’яні ємності.

Щоб в рисі не завелися жучки, можна покласти разом з ним: зубчик часнику; горошини перцю; висушену цедру лимона; лавровий лист; каштан.

В ідеальних умовах сирий рис зберігається близько 18 місяців.

Зберігати в холодильнику варений рис можна до 5 днів. Деякі вважають, що якщо за 2 – 3 дні каша не була з’їдена, то безпечніше викинути її. Зіпсований рис іноді залишається нормальним зовні, але провокує отруєння. Важливо щільно закрити його, оскільки рисова каша вбирає сторонні запахи. Єдиний спосіб зберегти варений рис на тривалий термін – заморозка. У морозильній камері він може лежати до 4 тижнів.

Отже, ось і все. Надіємося, що отримана інформація буде для Вас корисною. Як Ви вже зрозуміли, то рис є дуже корисним продуктом, але не варто забувати і про протипоказання щодо його вживання. Будьте обережні та здорові!

. .

. .