Какао – лікувальні властивості, користь та протипоказання щодо вживання
З тих пір, як став відомим такий продукт як какао, гарячий напій з ароматом шоколаду з його використанням перетворився в еліксир від всіх хвороб. Його приймали як ліки або використовували для боротьби з нападами гніву і поганим настроєм. Какао-порошок – це продукт, що містить ряд необхідних поживних речовин і допомагає боротися з хронічними захворюваннями. Чим же так корисний какао-порошок та чи має він протипоказання сьогодні і поговоримо про це.
Склад какао
Какао – джерело корисних речовин і елементів, але з одним застереженням. Користь буде тільки від какао-порошку з натуральних какао-бобів, а не від розчинного аналога, «збагаченого» хімікатами, барвниками й ароматизаторами.
Хімічний склад какао:
- селен;.
- калій і фосфор;.
- магній і кальцій;.
- натрій і залізо;.
- марганець і цинк;.
- вітаміни групи В (В1, В2, В5, В6, В9), Е, А, PP, K.
Калорійність на 100 г порошку – 289 ккал.
Лікувальні властивості какао-порошку
Традиційний какао-порошок має протизапальні, антиалергенні, антиканцерогенні і антиоксидантні властивості. З кожним роком вчені отримують все більше підстав для підтвердження позитивного ефекту від його вживання. Підтверджені і численні переваги, які цей продукт надає на здоров’я людини.
Користь какао для організму включає:
- зниження високого тиску;.
- зниження «поганого» холестерину;.
- позбавлення від синдрому хронічної втоми;.
- інгібування цукрового діабету;.
- лікування бронхіальної астми;.
- захист від раку;.
- позбавлення від ожиріння;.
- поліпшення здоров’я серця і мозку. .
Крім того, з какао-порошку роблять суміші для швидкого загоєння ран, маски по догляду за шкірою і волоссям.
Головна перевага какао-порошку – висока концентрація флавоноїдів. Існує багато різних груп флавоноїдів, але натуральний несолодкий какао – хороше джерело двох з них: епікатехіну і катехіна. Флавоноїди функціонують в ролі антиоксидантів, допомагаючи запобігти запалення в організмі. Епікатехін потрібен для поліпшення притоку крові і зниження тиску. Крім того, флавоноїди стимулюють функції пам’яті і запам’ятовування при навчанні.
Вживання какао-порошку корисно при цукровому діабеті. На відміну від шоколаду, какао-порошок не провокує стрибок цукру.
Споживання какао полегшує симптоми бронхіальної астми, завдяки речовинам – ксантину і теофіліну. Ці речовини розслаблюють спазми в бронхах і відкривають бронхіальні труби. Це сприяє легкому проходженню повітря, а також цінне в лікуванні астми та утрудненого дихання.
У какао міститься речовина фенілетиламін – рослинний антидепресант. Після потрапляння в організм ця речовина підвищує рівень ендорфінів, з’являється природне відчуття «щастя», яке буває після занять спортом, сміху і т.д.
Какао діє заспокійливо на людей, які страждають від хронічної втоми, вивільняючи нейротрансмітери (серотонін, фенілетиламін і анандамід).
Регулярне споживання какао благотворно впливає на інгібування росту ракових клітин. Цей лікувальний ефект виявився надзвичайно цінним в лікуванні різних типів раку.
Какао часто зустрічається в продуктах по догляду за шкірою і волоссям. Маски на основі какао живлять, захищають від зовнішнього впливу і виробляють заспокійливий ефект.
Протипоказання щодо вживання какао
Про корисні властивості какао ми поговорили, тепер потрібно зрозуміти, в яких ситуаціях продукт протипоказаний.
Присутність в ньому пуринів, що викликають накопичення сечової кислоти в організмі, може спровокувати загострення хронічних хвороб нирок або подагри.
Кофеїн та інші тонізуючі речовини викликають гіперздудження у дітей до 3 років і здатні спровокувати порушення сну навіть у дорослих. Саме з цієї причини пити какао на ніч не рекомендується.
Продукт потрібно вживати з обережністю при діабеті та атеросклерозі.
У тропічних лісах, де росте какао, багато комах, які люблять ласувати його бобами, часто під час переробки бобів вони теж потрапляють під жорна. Саме хітин комах, а не какао, викликають алергічну реакцію. При найменших проявах алергії потрібно для початку спробувати продукт іншого виробника, а якщо це не допомогло – відмовитися від какао і шоколаду.
Все про масло какао
Масло какао є тим рідкісним засобом, яке складається з життєво важливих для організму жирних кислот: олеїнової (43%); стеаринової (34%); лауринової і пальмітинової (25%); лінолевої (2%); арахінової (менше 1%). Крім цього, продукт включає в себе цінні амінокислоти (дофамін, танін, триптофан), завдяки чому він довго не окислюється. У невеликих кількостях є також вітаміни А, Е, поліфеноли, мінерали (цинк, мідь, кальцій, марганець, натрій), кофеїн.
Лікувальні властивості масла. В маслі містяться пурини – складові нуклеїнових кислот. Тому даний засіб застосовують, щоб оптимізувати процеси біосинтезу білків і ферментів. Масло какао є ефективним засобом при захворюваннях горла, бронхіті, грипі. З його допомогою проводять корекцію запальних процесів кишечника і шлунка. Продукт допомагає відновити шкірні покриви після опіків або побутових травм. В основному корисні якості масла застосовують в косметології. Засіб сприяє оновленню клітин шкіри, тим самим омолоджуючи її.
Протипоказання до вживання масла какао. Медики не радять зловживати маслом людям, що страждають зайвою вагою, діабетом. Як будь-який продукт масло какао корисно приймати в міру. Бажано, щоб воно входило до складу інших продуктів. У чистому вигляді його потрібно приймати з особливою обережністю, проконсультувавшись з фахівцем.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Какао в кулінарії
Використання какао в кулінарії дуже популярне, адже для нього характерні неповторні смакові характеристики. Порошок відмінно поєднується з багатьма продуктами, але в основному, його сфера використання поширюється на кондитерку і приготування випічки. Також без нього не обходиться виробництво таких улюблених дітьми молочних продуктів, як йогурти, морозиво, шоколадне молоко і вершкове масло.
Смак самого какао дуже приємний і неповторний. Продукт має легкий маслянистий присмак (це залежить від ступеня обробки на початкових стадіях віджиму) і шоколадний аромат. Використовується в якості натурального барвника, що дає характерний коричневий колір (в залежності від ступеня насичення він буде варіюватися від темно-коричневого до бежевого).
У країнах Латинської Америки, на батьківщині какао-бобів, порошок активно додають в соус до м’яса, поєднуючи його з соусом чилі. Продукт добре поєднується з цукром, ваніліном, горіхами і фруктами, тому кількість страв може бути дуже різноманітною.
Найбільш поширене застосування какао для виготовлення смачного напою і шоколаду.
Як приготувати какао з какао-порошку?
Існує кілька способів приготування какао з порошку, але найбільшою популярністю користується традиційний варіант на молоці. Саме так смак виходить самим м’яким.
Для приготування однієї чашки потрібно 2 столові ложки продукту, стакан молока і цукор за смаком. Змішати всі компоненти, а якщо з’явилися грудочки розтерти, варити на повільному вогні, бажано, не доводячи до кипіння.
Щоденна порція відмінно поповнить запаси енергії, а при роботі пов’язаної з розумовою діяльністю, какао практично незамінний, бо є справжнім джерелом вітамінів. Якщо Ви дбаєте про фігуру, просто відмовтеся від додавання цукру.
Правила вибору какао
При виборі какао в першу чергу зверніть увагу на склад. У натуральному і корисному какао повинно міститися не менше 15% какао жирів!
Натуральний порошок повинен бути світло-коричневого або коричневого кольору, без сторонніх домішок.
Якщо розтерти пальцями невелику кількість порошку, то не повинно залишитися ніяких грудочок.
При заварюванні зверніть увагу на осад. У якісному і корисному какао його бути не повинно.
Отже, як Ви вже зрозуміли, то користь какао і смакові якості цього продукту переоцінити важко. Смакуйте з задоволенням, але не забувайте і про протипоказання щодо вживання какао. Будьте здорові!
. .