Цікаво, що цей напій має тисячолітню історію, походить з Далекого Сходу і, за легендами, може дарувати довголіття та міцне здоров’я. Що це за напій? Та чи дійсно він такий корисний для нашого здоров’я? Нумо розбиратися!
Що таке чайний гриб?
Комбуча — це газований ферментований напій, який зазвичай готують із зеленого або чорного чаю. В народі це також називають напоєм виготовленого з “чайного гриба”, хоча насправді комбуча не місить грибів. “Гриб” насправді є симбіотичною колонією бактерій і дріжджів. Їх додавання до підсолодженого чаю запускає процес ферментації, під час якого створюються корисні бактерії та вітаміни групи В. Завдяки цьому комбуча вважається функціональним напоєм, тобто напоєм, який має додаткові інгредієнти для користі здоров’ю.
Корисні властивості комбучі
Відомо, що чайний гриб містить корисні активні інгредієнти, такі як поліфеноли, флавоноїди та катехіни. Ці речовини діють як антиоксиданти. Також напій комбучі може мати різні корисні властивості для здоров’я, а саме:
- Антиоксидантні властивості;
- Протизапальні властивості;
- Протимікробні властивості;
- Антигіпертензивні властивості;
- Антивікові властивості;
- Протиракові властивості;
- Нейропротекторні властивості (захист мозку);
- Загоєння ран;
- Антидіабетичні властивості;
- Гепатопротекторні властивості (захист печінки);
- Зниження рівня холестерину.
Ви повинні розуміти, що рецепт приготування комбучі є досить різними, тому корисні властивості можуть варіюватися.
Яка на смак комбуча? Вона має злегка солодкуватий оцтовий смак або кислинку. Її часто приправляють фруктами, медом або цукром. Завдяки ферментації комбуча стає шипучою, що надає їй освіжаючого ефекту.
Шкода комбучі для здоров’я
Комбуча зазвичай вважається безпечною, але її вживання може викликати як легкі, так і серйозні побічні ефекти. Безпека вживання комбучі ставиться під сумнів через наявність живих активних бактеріальних культур (пробіотиків). Деякі дослідники стурбовані тим, що невідповідні пробіотики, неправильне бродіння або приготування в нечистих умовах можуть збільшити ймовірність побічних ефектів, а саме:
- Запаморочення;
- Головний біль;
- Алергічні реакції;
- Розлад шлунка.
Що станеться, якщо ви вип’єте занадто багато комбучі?
Зазвичай побічні ефекти виникають, якщо вживати комбучу понад два тижні поспіль. Надмірне вживання може мати негативні наслідки, а саме:
- Токсичність печінки;
- Алергічні реакції;
- Нудота;
- Блювання;
- Головний біль;
- Жовтяниця (пожовтіння шкіри та білків очей);
- Ниркова недостатність;
- Лактоацидоз (дисбаланс pH).
Щоб уникнути токсичності та побічних ефектів, дотримуйтесь рекомендованих дозувань. Зазвичай вважається безпечним споживати не більше 120 мл комбучі на день.
Використанні джерела:
https://www.webmd.com/diet/the-truth-about-kombucha
https://www.verywellhealth.com/kombucha-benefits-side-effects-and-more-7482926