Про те, що в Україні надзвичайно широкий асортимент видів меду, в той час як багато країн роблять всього 1-2 сорту – встановлений експертами факт, імпортного вагового на ринках не зустрінете. Але в нього можна додати водички, замінити продукт переробки нектару звичайним цукровим сиропом, продавати мед 2-3-річної витримки, багаторазово перетоплений і позбавлений вже будь-якої користі.
На що потрібно звернути увагу, щоб відрізнити справжній мед від розбавленого чи штучного:
Густина меду
Найкращий мед настільки густий, що при переливанні з банки в банку буквально складається в гірку, якій потрібен час, щоб розподілитися. Це тому, що він містить не більше 17-20% води, а це консистенція сиропу, в якому 4 склянки цукру і 1 – рідини. Добросовісний продавець на ринку дозволить перевірити консистенцію товару паличкою або ложкою: якщо мед тягнеться тонко. ниточкою, він якісний, а фальсифікований капає з ложки і моментально топиться в масі. Справжній зрілий мед намотується на ложку (якщо її повертати) складками, немов стрічка, стікаючи безперервними нитками.
Вага меду
Чи не розбавлений мед водою, можна визначити за вагою: кілограм меду міститься в ємності об’ємом 0,8 літра, а літрова банка нормального меду тягне майже на півтора кг.
Консистенція меду залежить від пори року
До осені, якщо це не каштановий мед і не мед білої акації, які можуть залишатися рідкими цілий рік, то ласощі мають бути кристалізовані. Але і тут є підступ – мед, отриманий від бджіл, яких просто годували цукровим сиропом, теж буде кристалізуватися. Правда, такий продукт ніякої користі організму не принесе. Кристали фальсифікату більші і жорсткі, причому, чим більше сахарози – тим кристали грубші.
Піна та інші включення у меді
Якісний мед не піниться. В іншому випадку він недозрілий або вже почав бродити. Якщо в меді плавають трупики бджіл, шматочки воску або частинки трави – це ще не означає, що мед на всі сто натуральний. Часто продавці додають всі ці компоненти спеціально, щоб переконати наївних покупців в достовірності продукту. В баночці з медом не повинно бути ніяких розшарувань.
Магазинний мед
Магазинний мед привабливий зовні і абсолютно мертвий всередині. Адже для додання продукту товарного вигляду його нагрівають при високих температурах, а після термічної обробки всі корисні речовини випаровуються, а в тару потрапляє практично чиста глюкоза. Саме тому мед не можна додавати в гарячий чай, якщо його температура вище 37 градусів. Кип’ячений мед прозорий, з яскравим блиском, що відливає бурштином.
Методи визначення справжнього меду
Виробники «липового» продукту відточують свої навички в маскуванні підробки з кожним роком все краще і краще. Давайте подивимося, які ще можна використовувати способи, якщо «на око» визначити натуральний мед не вдається.
- Метод зі склянкою, водою і йодом. Ось перший і простий метод – наливаєте трохи меду в склянку, а потім туди ж додаєте невелику кількість води. При розчиненні меду всі добавки будуть осідати на дно. Якщо в склянку капнути ще кілька крапель йоду і суміш прийме синій окрас – це буде свідчити про наявність крохмалю.
- Метод з ложкою. Такий спосіб можна застосувати, тільки якщо в приміщенні досить тепло (близько 20 градусів). Візьміть ложку і почніть намотувати на неї мед, обертайте швидко. Якщо продукт натуральний, то він буде вести себе як карамель – закручуватися навколо ложки і не стікати. В іншому ж випадку продукт може потекти з ложки, з’являться бульбашки або ви зможете побачити вкраплення іншого кольору. .
- Метод з промокальним папером. Як визначити натуральність меду за допомогою паперу – покладіть на папір трохи меду і почекайте близько 5 хвилин. Якщо із зворотного боку на папері нема мокрої плями, то мед є якісним і нерозбавленим. Це хороший спосіб на ярмарку – ви можете взяти мед на одноразовій ложечці або паличці «на пробу», а потім покласти її на папір.
- Метод з вогнем. Такий спосіб підійде тільки для вже кристалізованого меду. Підпаліть шматочок і поспостерігайте, як він горить. Якщо продукт натуральний, то він буде спокійно розплавлятися. Підробка проявить себе потріскуванням і шипінням (будуть проявлятися сторонні компоненти). .
- Метод з хлібом. Таким чином можна перевірити чи не розбавлений мед цукровим сиропом. Візьміть невеликий шматок хліба і опустіть в мед. Зачекайте близько 10-15 хвилин. Потім дістаньте і подивіться на нього. Хороший і якісний продукт не розм’якшити хліб, а ось якщо там присутній цукрова вода, то хліб розм’якне.