Кленовий сироп: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

Кленовий сироп – це концентрат кленового соку. З точки зору фізичних ж властивостей кленовий сироп це напівпрозора тягуча рідина з приємним ароматом і дуже солодким смаком.

За канадським стандартом кленовий сироп повинен складатися як мінімум на 66% з цукру. Причому тут йде мова виключно про той цукор, який залишається в сиропі після випарювання кленового соку (інший цукор, а заодно і «синтетику» додавати заборонено).

До слова, для виробництва 1 літра кленового сиропу треба «винищити» близько 40 літрів кленового соку, який, як відомо, набагато солодший березового – раз в десять, судячи по калорійності (в середньому 261 ккал проти 22 ккал на 100 грамів продукту).

Майже весь кленовий сік – близько до 100% – добувається в Канаді і США. Причому на частку США припадає не більше 10%, решта «викачують» з канадських цукрових кленів.

syrup

Харчова цінність кленового сиропу

В 100 г кленового сиропу міститься:

  • 0 г жирів.
  • 88,3 г вуглеводів.
  • 0 г білків.

Калорійність кленового сиропу становить 336 ккал на 100г.

Кленовий сироп є важливим джерелом багатьох поживних речовин.

В ¼ склянки кленового сиропу ( 60 г )містять:

  • 100% рекомендованої добової норми марганцю – важливе джерело енергії, здорового формування кісток і антиоксидантного захисту, які необхідні для нормальної роботи мозку і нервової системи.
  • 34% добової норми рибофлавіну, який допомагає в метаболічних процесах.
  • 11% добової норми цинку, необхідного як для нормальної репродуктивної функції, так і для зміцнення імунної системи.

Корисні властивості кленового сиропу

Такий мікроелемент як марганець є важливим кофактором для ферментів, які виробляють енергію і антиоксидантний захист.

Низький глікемічний індекс в порівнянні з іншими підсолоджувачами

Глікемічний індекс- показник впливу продуктів харчування після їх вживання на рівень цукру в крові. Глікемічний індекс всіх інших продуктів порівнюються з глікемічним індексом глюкози, в залежності від того, як швидко вони засвоюються. Коли продукту присвоюється низький глікемічний індекс, це означає, що при його вживанні рівень цукру в крові піднімається повільно. Споживаючи продукти з низьким ГІ (55 або нижче), ми можемо запобігти хворобам серця, діабету і ожирінню. Кленовий сироп має ГІ (54), що дає йому переваги перед іншими підсолоджувачами, такими як цукор (58) і мед (87).

Вплив кленового сиропу на серцеву-судинну систему

Цинк, який міститься в кленовому сиропі є антиоксидантом, але є й інша важлива функція – зменшення розвитку атеросклерозу. Марганець в кленовому сиропі також дуже корисний для серця.

Вплив кленового сиропу на імунну систему

Цинк і марганець в кленовому сиропі грають важливу роль для імунної системи. Дослідники вивчали, в основному на дітях, вплив цинкового дефіциту і рівня цинку на кількість білих клітин крові. У цих дослідженнях цинковий дефіцит ставив під загрозу кількість білих клітин крові і в той час як нормальний рівень цинку відновлював достатню кількість таких клітин. Марганець в кленовому сиропі також важливий для імунної системи як антиоксидант, він допомагає зменшити запалення і забезпечити одужання. Крім того, марганець є імуностимулятором.

Вплив кленового сиропу на репродуктивну функцію

Кленовий сироп впливає на репродуктивну функцію, особливо у чоловіків. Цинк найбільше сконцентрований в простаті більше ніж в будь-якій іншій тканині. Низький рівень цинку в цій залозі підвищує ризик появи раку простати. Марганець також грає роль в підтримці чоловічого здоров’я як каталізатор синтезу жирних кислот і холестерину, які беруть участь у виробництві статевих гормонів, таким чином, допомагають покращити репродуктивну здатність.

Кленовий сироп як пробіотик

Вченими були проведені дослідження на предмет, чи може кленовий сік бути використаний в розробці нових пробіотичних продуктів. Пробіотики – це живі мікроорганізми, які при попаданні в шлунково-кишковий тракт людини в достатній кількості, зберігають свою активність, життєздатність і роблять позитивний вплив на здоров’я людини, підвищують імунітет, покращують травлення і в цілому позитивно впливають на здоров’я. Через свою харчову цінність і того факту, що в даний час найбільш комерційно доступні пробіотики засновані на молочних продуктах, кленовий сік виявився хорошим кандидатом в якості основи для створення нового пробіотичного продукту. Пробіотичний продукт на основі кленового соку може стати ідеальним варіантом, особливо для людей з непереносимістю лактози або алергією на молочні продукти. На основі кленового соку були розроблені кілька пробних пробіотичних продуктів, вживання яких показало, що є відмінний потенціал для подальшої розробки подібних пробіотиків.

Кленовий сироп в кулінарії

Перш за все, слід сказати, що кленовий сироп є чудовою альтернативою всіляким варенням та джемам. І це кожен день підтверджується мільйонами канадців і американців, які вживають кленовий сироп з млинцями, оладками і вафлями. Крім того, його нерідко додають в якості натурального цукрозамінника в напої, хліб, солодкі десерти, випічку, соуси, м’ясні страви, овочеві рагу і т.д.

В принципі кленовий сироп є універсальним покращувачем смаку. Впринаймі так вважають жителі Квебека (Канада), які в день «Цукрової хатинки» (свято, що відзначається в сезон заготівлі кленового соку) варять пиво з сиропом, поливають кленовим сиропом омлет, шинку, квасолю та інші традиційні страви, а також готують з нього льодяники – аналоги наших «півників».

Як вибрати кленовий сироп

Існує багато критеріїв, оцінивши які можна вибрати якісний кленовий сироп з тим смаком, який потрібен саме вам. Однак в наших реаліях для оцінки кленового сиропу досить і трьох критеріїв:

  • Сироп повинен бути вироблений в Канаді, бо там працює спеціальна державна комісія, в обов’язки якої входить контроль чистоти і справжності кленового сиропу.
  • Чим світліший сироп, тим ніжніший буде його смак і тонший аромат.
  • Концентрація продукту. Він повинен бути густим, і одночасно текучим.

Як правильно вибрати і зберігати кленовий сироп

Що ж стосується зберігання кленового сиропу, то зберігати його необхідно в темному і прохолодному місці. Холодильник для цього, є ідеальним місцем.

Шкода кленового соку

Кленовий сік, особливо кленовий сироп, містить велику кількість глюкози, тому приймати його потрібно з обережністю!

Крім того, не варто збирати кленовий сік біля автомагістралей або ж великих промислових підприємств, тому що земля біля таких об’єктів як правило насичена важкими металами, які в підсумку виявляються в складі кленового соку. Такий сік однозначно на користь не піде!

Також можлива алергічна реакція, тому, якщо Ви раніше не все ще не пили кленовий сік, спробуйте його для початку випити невелику кількість, наприклад півсклянки. Якщо Ваше самопочуття не погіршиться, приймайте цей корисний продукт з радістю. Але, як і будь-який інший продукт, кленовий сироп, може завдати шкоди людському організму якщо вживати його у великих дозах.