Синюха – лікувальні властивості

Photo of author

By fersht

sinyuha_2

Синюха блакитна ( Polemonium coeruleum L. ) – багаторічна трав’яниста рослина. Стебло високе ( трапляється до 1 м заввишки), поодиноке. Іноді розвивається декілька стебел з одного кореневища. Кореневище товсте, корені густі, ниткоподібні, жовто-бурого кольору. Квітки, зібрані у китицеподібну волоть, блакитні, іноді білясті, трапляються зовсім білі. Плоди – майже кулясті коробочки. Цвіте у червні-липні.

Росте на лісових галявинах, вологих луках, по берегах річок, місцями і серед чагарників.

Як заготовляти та зберігати синюху

Заготовляють кореневище з коренями в кінці вегетації( у серпні – жовтні) у суху погоду. Викопують, очищають від землі, швидко миють холодною водою і розрізають вздовж на дві чи три частини. Сушать у добре провітрюваних приміщеннях. Сухою сировина вважається тоді, коли найтовстіші кореневища легко ламаються. Сировина подразнює слизову оболонку рота, горла, носа, тому з нею краще працювати у марлевій пов’язці.

Хімічний склад

Кореневища і корені синюхи блакитної містять тритерпенові сапоніни, смолу, органічні кислоти, леткі олії, ліпіди, білки, крохмаль.

sinyuha_1

. . . . . . .

Застосування синюхи в лікувальних цілях

Використовують у науковій і народній медицині як дуже ефективний відхаркувальний засіб. Сапоніни синюхи блакитної подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів, поліпшують секрецію, сприяють видаленню харкотиння.

Тому коренями синюхи лікують :

  • – гострий і хронічний бронхіти.
  • – бронхопневмонії.
  • – абсцеси в легенях.
  • – туберкульоз легень.

Виявлено значну седативну дію сапонінів на центральну нервову систему. Дія синюхи у 8-10 разів сильніша від дії валеріани лікарської. В суміші використовують при стресовому й астенічному станах, порушенні сну, виснаженні нервової системи.

Препарати синюхи зменшують кількість холестерину в крові, тому їх використовують при атеросклерозі та церебросклерозі. Спиртову настойку використовують при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Валеріана – лікувальні властивості

Живокіст лікарський – лікувальні властивості