Синюха блакитна ( Polemonium coeruleum L. ) – багаторічна трав’яниста рослина. Стебло високе ( трапляється до 1 м заввишки), поодиноке. Іноді розвивається декілька стебел з одного кореневища. Кореневище товсте, корені густі, ниткоподібні, жовто-бурого кольору. Квітки, зібрані у китицеподібну волоть, блакитні, іноді білясті, трапляються зовсім білі. Плоди – майже кулясті коробочки. Цвіте у червні-липні.
Росте на лісових галявинах, вологих луках, по берегах річок, місцями і серед чагарників.
Як заготовляти та зберігати синюху
Заготовляють кореневище з коренями в кінці вегетації( у серпні – жовтні) у суху погоду. Викопують, очищають від землі, швидко миють холодною водою і розрізають вздовж на дві чи три частини. Сушать у добре провітрюваних приміщеннях. Сухою сировина вважається тоді, коли найтовстіші кореневища легко ламаються. Сировина подразнює слизову оболонку рота, горла, носа, тому з нею краще працювати у марлевій пов’язці.
Хімічний склад
Кореневища і корені синюхи блакитної містять тритерпенові сапоніни, смолу, органічні кислоти, леткі олії, ліпіди, білки, крохмаль.
. . . . . . .
Застосування синюхи в лікувальних цілях
Використовують у науковій і народній медицині як дуже ефективний відхаркувальний засіб. Сапоніни синюхи блакитної подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів, поліпшують секрецію, сприяють видаленню харкотиння.
Тому коренями синюхи лікують :
- – гострий і хронічний бронхіти.
- – бронхопневмонії.
- – абсцеси в легенях.
- – туберкульоз легень.
Виявлено значну седативну дію сапонінів на центральну нервову систему. Дія синюхи у 8-10 разів сильніша від дії валеріани лікарської. В суміші використовують при стресовому й астенічному станах, порушенні сну, виснаженні нервової системи.
Препарати синюхи зменшують кількість холестерину в крові, тому їх використовують при атеросклерозі та церебросклерозі. Спиртову настойку використовують при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.