Кропива дводомна – лікувальні властивості

Photo of author

By fersht

kropiva_1

Кропива дводомна (Urtica dioica L. ) – широковідома як жалкий бур’ян. Багаторічна рослина. Стебло пряме , чотиригранне, іноді досягає 1,5 м заввишки. Листки яйцеподібно-ланцетні, супротивні, довгочерешкові. Має дерев’янисте повзуче та гіллясте кореневище. Квітки жовтувато-зелені, зібрані у колосоподібні суцвіття. Цвіте у травні-червні.

Росте на пустирях, під тинами, на узбіччях шляхів , у садах, на узліссях, вирубках. Поширена повсюдно.

Як заготовляти та зберігати кропиву

З лікувальною метою збирають верхівки квітучих стебел із листками і самі листки рослини в літні місяці, корені – пізно восени. Сушать у теплих приміщеннях. Корені перед тим очищають, миють у холодній воді і подрібнюють.

kropiva_2

Хімічний склад

Листки кропиви дводомної містять аскорбінову кислоту, каротин, каротиноїди, вітаміни групи В і філофінон. Також у листках знайдено дубильні речовини, залізо, фітонциди, ацетилхолін, гістамін, органічні кислоти.

Застосування кропиви в лікувальних цілях

Препарати кропиви дводомної знайшли застосування в науковій та народній медицині як сечогінний, кровоспинний і в’яжучий засіб, а також як стимулятор секреторної діяльності шлунка при зниженій та нульовій кислотності шлункового соку.

kropiva_3

. . . .

Корені кропиви дають високу ефективність при зупинці маткових, шлункових та кишкових кровотеч. Відвар з коренів приймають при туберкульозі, водянці, подагрі, ревматизмі. У зборах – для очищення організму від відкладень солей. Препарати кропиви дводомної рекомендують для лікування гепатиту, панкреатиту та діабету, запалень у нирках, ниркокам’яній хворобі, анемії і як засіб, що поліпшує діяльність серцево-судинної системи .

Молоді листки використовують у кулінарії.

Перед використанням проконсультуйтеся зі спеціалістом!