Їжа і щастя стати батьками. Як харчуватись для покращення фертильності

Photo of author

By Олеся Мороз

dity-produkty

На жаль багато молодих пар сьогодні мають проблеми із зачаттям та успішним виношуванням дітей. Репродуктивна функція зазнає впливу ряду генетичних, поведінкових та зовнішніх факторів. Сучасна медицина пропонує багато методів і засобів покращення фертильності, але більшість з них є недешевими або ж інвазивними. Дослідження показують, що у багатьох випадках перегляд щоденного раціону та впровадження нових харчових звичок можуть давати позитивний вплив на плідність та ефективно доповнювати власне медичні втручання.

Правильне харчування для зачаття та виношування дітей – поради чоловікам

Цинк і фолієва кислота

Те, що споживає чоловік впливає на утворення та склад сперми та на її якість (зокрема на рухливість сперматозоїдів). Тому, якщо пара планує вагітність, чоловікові слід перейти на правильне харчування хоча б за три місяці наперед. Два компоненти їжі є особливо важливими для здорової сперми. Це – цинк і фолієва кислота.

Цинк є необхідним як для сперматогенещу, так і для нормальної рухливості сперміїв. Хорошими джерелами цього мікроелементу є устриці, червоне нежирне м’ясо та яєчний жовток. Вегетеріанці можуть отримати цинк споживаючи більше зелених листових овочів і тофу. Насіння, як от гарбузові чи кабачкові зернятка, горіхи пекан, кедрові та кеш’ю також містять багато цинку.

Фолієва кислта є необхідною для синтезу ДНК сперматозоїдів. Хорошими джерелами фолієвої кислоти є овочі, особливо зелені листові, цільнозернові злаки та крупи з них, пшеничні висівки. Дослідження показують, що додаткове вживання цинку та фолієвої кислоти (за призначенням і під наглядом лікаря) здатне підвищити кількість сперматозоїдів у спермі. Сам механізм впливу їжі, багатої цинком і фолатами, на сперматогенез до кінця не з’ясований і потребує глибшого вивчення.

Антиоксиданти

Вільні радикали – дуже реактивні сполуки, що утворюються та циркулюють в організмі – здатні пошкоджувати сперматозоїди. Цьому запобігають антиоксиданти – молекули, що здатні нейтралізувати вільні радикали. До антиоксидантів належать такі компоненти їжі як вітамін С, вітамін Е та селен. Ними, як правило, багаті фрукти, овочі, цільні злаки. Особливо добрим джерелом селену є бразильські горіхи, м’ясо, жирна риба, гриби та устриці. Молоко, сир, яйця також містять селен і вітамін Е. Часник також є хорошим джерелом селену, проте його потрібно вживати з обережністю при проблемах із серцем.

У тих місцях, де ґрунти бідні селеном, цей мікроелемент може бути в продуктах у меншій кількості. Тож варто перевірити цю інформацію щодо місця вашого проживання і за потреби проконсультуватися з лікарем з приводу додаткового вживання селену.

fertilnist

Правильне харчування для зачаття та виношування дітей – поради жінкам

Целіакія

В останні десятиліття наука підтвердила зв’язок між целіакією та фертильністю. У жінок із нелікованою хворобою спостерігається суттєво запізнілий початок менструацій, підвищений ризик вторинної аменореї, значно більша кількість викиднів та рання менопауза. Перехід на безглютенову дієту покращує шанси на успішну вагітність у жінок із нелікованою целіакією.

Збалансоване харчування

Науковці Гарвардської школи громадського здоров’я припускають, що добре збалансований раціон, який включає вуглеводи з низьким глікемічним індексом, мононенасичені жири та протеїни переважно з рослинних джерел, може підвищувати фертильність. Проблему дисбалансу репродуктивних гормонів деякі вчені пов’язують із їх повторним потраплянням в кров при млявій моториці кишок чи закрепі. Тому достатня кількість харчових волокон в раціоні, які нормалізують рухову активність кишківника, дозволить запобігти цій проблемі. Зрозуміло, що наведені дослідження не гарантують вагітності, однак запропоноване здорове харчування можна впроваджувати безпечно й без великих затрат.

Вага

Що на сьогодні відомо напевно, то це те, що жінка зі здоровою масою тіла має кращу плідність, аніж надто худі чи з надмірною вагою. Нормалізація ваги у жінок дозволяє запобігти порушенням овуляції. Нижча за норму маса тіла та малі запаси жиру в організмі можуть порушувати менструальний цикл, тоді як зайві кілограми можуть впливати на гормони, які регулюють овуляцію та вагітність. А зменшення вживання цукру, як профілактика інсулінорезистентності знизить ризик розвитку полікистозу яєчників, порушення дозрівання фолікулів та овуляції. Саме тому жінкам рекомендовано досягти здорової для їх конституції тіла ваги перш, ніж пробувати завагітніти.

Регулювати свою вагу впродовж тривалого часу допоможе вам наша Таблиця калорійності продуктів.

Загалом, кожен може покращити фертильність споживаючи збалансоване харчування, яке включає різноманітну їжу, зокрема цільнозернові злаки, фрукти, горіхи та такі джерела білку як пісне м’ясо, рибу, квасолю, сочевицю, інші бобові. Важливими є овочі, а надто зелені листові, а також їжу, багату на кальцій, наприклад молочні продукти чи насіння або крупи. Збагачення раціону антиоксидантами також допоможе покращити плідність, оскільки запобігає ураженню статевих клітин вільними радикалами. Достатня кількість, а за потреби й додаткове вживання вітаміну В12 зменшує ризик ранніх викиднів. Часте вживання алкоголю погіршує утворення та морфологію сперми, а у жінок зумовлює коливання рівня гормонів. Оброблене м’ясо, ковбасні вироби, продукти з високим вмістом транс-жирів також підвищують ризик розладів овуляції та негативно впливають на якість сперми.

Зміна харчування звісно не вирішить всіх проблем з плідністю, але може стати добрим початком!

Олеся Мороз

фізіолог, кандидат біологічних наук

(за матеріалами курсу «Food as Medicine» університету Monash, Австралія)

Також за темою статті читайте: medwiekurozwoj.pl/articles/2011-4-1.html; thritajournal.com/20953.fulltext