Риб`ячий жир: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

fiah_fat

Є так багато переваг риб’ячого жиру. Це лише деякі з науково обґрунтованих переваг риб’ячого жиру:

СДУГ ( синдром порушення активності та уваги)

Багато членів медичної спільноти, вважають, що знижений рівень омега-3 жирних кислот в організмі може сприяти симптомам СДУГ та пов’язаних з ним проблем розвитку, а також багатьох інших проблем психічного здоров’я протягом усього життя.

Дослідження 2012 року включали дітей віком від 6 до 12 років зі СДУГ, які отримували лікування метилфенідатом та стандартною поведінковою терапією більше шести місяців. Батьки цих дітей не повідомили про поліпшення поведінки та академічного навчання, використовуючи ці стандартні методи лікування. Дослідники дали деяким дітям омега-3 і омега-6 , як плацебо. Вони виявили «статистично значиме поліпшення» для групи омега в наступних категоріях: агресивність, зосередженість, успішність в навчанні.

Хвороба Альцгеймера

Протягом кількох років дослідження риб’ячого жиру та хвороби Альцгеймера вивчали з послідовними результатами. Необхідні жирні кислоти, життєво важливі для функціонування мозку, які знаходяться в риб’ячому жирі, можуть не тільки сповільнити когнітивний спад, але й запобігти атрофії головного мозку у людей похилого віку. У дослідженні, опублікованому в FASEB Journal, розглянуто медичні ефекти від чотирьох до 17-місячних добавок з омега-3 жирними кислотами та антиоксидантами. Результати ще раз підтверджують потенціал використання риб’ячого жиру як зброї, щоб запобігти настання когнітивного зниження та хвороби Альцгеймера.

Тривожність

Європейський журнал неврологічних наук опублікував дослідження в 2013 році, яке показує, що риб’ячий жир зменшує всі тривожні і депресивні зміни поведінки, індуковані у щурів. Це цікаве дослідження, оскільки воно підкреслює важливість добавок риб’ячого жиру в “критичні періоди розвитку мозку” . Саме тому рекомендовано давати риб’ячий жир нашим дітям змалечку, щоб допомогти їм знизити розвиток тривожності або депресії пізніше в житті.

Рак

У дослідженні, опублікованому в 2013 році, розглянуто омега-3 поліненасичені жирні кислоти для попередження раку передміхурової залози. Дослідники дійшли висновку, що існує величезна кількість доказів того, що омега-3 має антипроліферативні ефекти, що означає, що вони гальмують ріст ракових клітин, у ракових клітинних лініях, тваринних моделях та людях. Крім того, "прямий вплив на ракові клітини" та непрямі протизапальні ефекти допомагають імунній системі в боротьбі з раком.

Науковий огляд у 2014 році оцінив результати дослідження щодо споживання омега-3 у зв’язку з профілактикою та лікуванням раку молочної залози, найбільш поширеного раку серед жінок. Огляд показав, що вони можуть диференційовано інгібувати розвиток пухлини молочної залози. Згідно з даним оглядом існує достовірне підтвердження того, що омега-3 можна застосовувати як “харчове втручання у лікуванні раку молочної залози для покращення дії терапевтичних засобів ” . Крім того, в 2016 році було встановлено, що “дуже високе споживання риби в ранньому дорослому віці і до середнього віку знижує ризик раку молочної залози”.

Серцево-судинні захворювання

Дослідження також виявили, що омега-3 жирні кислоти з риб’ячого жиру пов’язані з покращеними показниками виживання жертв інфаркту. У дослідженні, опублікованому в медичному журналі Circulation, було встановлено, що люди, які приймали високі дози риб’ячого жиру кожні шість місяців після настання серцевого нападу, фактично покращили загальне функціонування серця, а також зменшили біомаркери системного запалення.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Діабет

Дослідження, опубліковане в Brain Research, показує, як риб’ячий жир впливає на людей, хворих діабетом. Вчені показали, що риб’ячий жир може допомогти зменшити ризик розвитку діабету та розвитку когнітивного дефіциту, оскільки він захищає клітини гіпокампу від знищення. Дослідження також показало, що риб’ячий жир може допомогти зменшити окислювальний процес, який відіграє центральну роль у розвитку таких ускладнень діабету, як порушення мікроциркуляції та атеросклерозу.

Ще одне недавнє дослідження показує, що споживання жирної риби може знизити ризик ускладнень, пов’язаних з діабетом. Дослідження відстежували споживання морепродуктів приблизно 3600 чоловіками та жінками з діабетом у віці від 55 до 80 років протягом майже п’яти років. Дослідники виявили, що люди, які регулярно споживали 500 міліграмів жирної кислоти омега-3 в раціоні (що дорівнює двом порціям жирної риби на тиждень), на 48 відсотків менше страждали від діабетичної ретинопатії ( ушкодження сітківки), ніж ті, хто споживав менше.

Розлади очей

Є ще більше хороших новин, коли мова йде про риб’ячий жир та здоров’я очей, і це не тільки для діабетиків на цей раз.Збільшення кількості риб’ячого жиру в раціоні перешкоджає розвитку вікових розладів, таких як вікова макулярна дегенерація.

Шкіра та волосся

Переваги для здоров’я риб’ячого жиру є дуже вагомими для найбільшого органу тіла, шкіри. Це джерело життєво важливих жирів поліпшує здоров’я та красу людської шкіри кількома способами. Риб`ячий жир покращує засвоєння жиророзчинних вітамінів, які допомагають шкірі зберігати гладку еластичну текстуру. Існує також доказ того, що риб’ячий жир запобігає зморшкам і працює проти старіння.

Дефіцит омега 3 в раціоні сприяє розвитку лупи, розм’якшення волосся, екземи та псоріазу, а також появі вікових плям та ластовиння. Без необхідних жирних кислот шкіра втрачає надто багато вологи.

Одна з найбільших причин, через яку риб`ячий жир веде до здорової шкіри, безумовно, є те, що це він зменшує запалення. Дослідження показали, що добавки риб’ячого жиру можуть навіть зменшити прояви сонячних опіків.

Фертильність та вагітність

Недавні дослідження показали, що споживання риб’ячого жиру (або, більш конкретно, жирних кислот омега-3, виявлених в риб’ячому жирі) може покращити фертильність як чоловіків, так і жінок. Омега-3, відіграє ключову роль у рухливій здатності сперматозоїдів і здоров’ї сперми у чоловіків.

Риб’ячий жир також демонструє підвищення плідності у жінок шляхом зменшення запалення, збалансування гормонів та регулювання їх циклів. Крім того, риб’ячий жир був визнаний ефективним при лікуванні таких станів, як полікістозний синдром яєчників та ендометріоз, що може спричинити безпліддя.

Риб’ячий жир також надзвичайно корисний вагітним жінкам та їх дітям. Протягом усієї вагітності, а також під час годування груддю, потреба в омега-3 у жінки навіть вища, ніж зазвичай. Омега-3 є будівельним матеріалом для розвитку мозку плода, очей та нервової системи. Як тільки дитина народиться, омега-3 продовжує бути життєво важливим для здорового розвитку мозку та імунної системи.

Втрата ваги

Австралійські дослідники опублікували результати дослідження, присвяченого вивченню впливу риб’ячого жиру на втрату ваги у поєднанні з дієтою та фізичними вправами, у травні 2007 року в Американському журналі клінічного харчування. Результати показують, що комбінація добавок рибного жиру та регулярних вправ може зменшити жир тіла, а також покращити роботу серця і метаболізм. В цілому, додавання риб’ячого жиру в поточну програму вправ (і загальний здоровий спосіб життя) може зменшити жирові відкладення тіла, а також ризик серцево-судинних захворювань.

Було проведене ще одне дослідження. Добровольці споживали шість грамів риб’ячого жиру щодня протягом трьох тижнів. Вони виявили, що маса жиру в організмі зменшилася з споживанням рибного жиру. Дослідники прийшли до висновку, що риб`ячий жир допомагає зі зниженням загального жиру тіла і стимулює використання жирних кислот для виробництва енергії у здорових дорослих.

Поживна цінність риб`ячого жиру в 4 грамах (одна ложка):

  1. 40,6 калорій.
  2. 4,5 грами жиру (1,5 грами насиченого жиру).
  3. 0 грам цукру.
  4. 0 грам білка.
  5. 14,9 міжнародних одиниць вітаміну D (4 відсотки добової норми).
  6. 1084 міліграмів омега-3 жирних кислот .
  7. 90,6 міліграмів омега-6 жирних кислот .

Риб’ячий жир або рибний?

Жир буває риб’ячим і рибним. Риб’ячий жир – менш якісний продукт,який отримується з печінки риби. Слід розуміти, що в печінці в процесі життєдіяльності риби накопичуються шкідливі компоненти, тому користь і шкода риб’ячого жиру можна порівняти – як наслідок, виникає питання про доцільність прийому даного продукту.

Рибний жир же виходить з м’яса риби, отже, він має ті ж корисні властивості, але не містить шкідливих речовин. Коштує він дорожче, проте знайти його можна.