Оливки: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

green-olives

Оливки – це плоди вічнозеленого оливкового дерева, яке росте в субтропічному кліматі. Оливкове дерево витривале, переносить посуху і плодоносить один раз в два роки.

Харчова цінність оливок

У плодах оливи міститься 56% жирів і масел, 23% води, 9% клітковини і 6% білків. Оливки – лідери за вмістом вітамінів:

  • Вітамін А – 0,12 мг.
  • Вітамін В1 – 0,02 мг.
  • Вітамін В2 – 0,01 мг.
  • Вітамін В4 – 6,6 мг.
  • Вітамін Е – 2,8 мг.
  • Вітамін РР – 0,24 мг.

Мінеральний склад м’якоті оливок представлений макро- і мікроелементами:

  • Натрієм – 750 мг.
  • Кальцієм – 74 мг.
  • Калієм – 36 мг.
  • Магнієм – 8 мг.
  • Фосфором – 4 мг.
  • Міддю – 0,23 мг.
  • Залізом – 3,3 мг.
  • Цинком – 0,22 мг.
  • Селеном – 0,01 мг.

Значимість в оливках для людини представляють жири:

  • Омега 3 – 0,04 г.
  • Омега 6 – 0,55 г.
  • Мононенасичені жирні кислоти – 5,1 г.
  • Поліненасичені жирні кислоти – 0,59 г.
  • Насичені жирні кислоти – 0,9 г.

Плоди в свіжому вигляді не вживають, так як вони гіркі. Гіркота плодів надає природний поліфенол – олеоропеїн. Щоб позбавиться від неприємного гіркуватого присмаку оливки вимочують у солоній воді або обробляють лугом – каустичною содою, – а потім промивають. Другий спосіб швидший та простіший, тому його використовують всі виробники.

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Відмінність оливок від маслин

Залежно від сорту оливки можуть мати інші забарвлення: рожеве, жовте, світло-зелене і фіолетове. На прилавках поруч з оливками завжди розташовуються маслини.

Відрізняються оливки від маслин забарвленням: оливки – зелені, маслини – фіолетові. Маслини і оливки є плодами одного і того ж дерева, але зібрані вони в різний час: зелені оливки – це недостиглі плоди, чорні – стиглі.

Для дозрівання маслини потрібно більше часу і витрат, тому коштують вони дорожче. Тут хімікам вдалося обхитрити природу за допомогою кисню і глюконату заліза – Е579. Через розсіл з зеленими плодами пропускають кисень і оливки стають маслинами. Щоб оливки не позеленіли, в них додають глюконат заліза. Такі маслини виглядають синьо-чорними з неприродним глянцевим блиском без подряпин і вм’ятин.

Користь оливок

Користь оливок для організму в тому, що вони підсилюють виділення травних соків і ферментів. Під час застілля найкраща закуска – не ковбаса і копченості, а оливки, які допоможуть в перетравленні гастрономічних надмірностей. Оливки діють на шлунково-кишковий тракт м’яко, так як зі стимуляцією травлення вони загоюють мікротріщини в шлунку і кишечнику.

Оливки – очищають судини

Про користь оливок говорив перський лікар Авіценна. Оливки багаті мононенасиченої жирними кислотами – омега-9, які потрібна судин і серця. Омега-9 відновлює пошкоджені від холестеринових бляшок стінки судин, робить їх еластичними, пружними і знижує проникність для шкідливих речовин. Омега-9 зачіпає і судини і кров, роблячи її більш «текучою». Олеїнова кислота не дає злипатися кров’яним клітинам і утворювати тромби.

Оливки – знижують рівень холестерину

Корисні властивості оливок зобов’язані жирній кислоти омега-9. Головна заслуга омега-9 в тому, що з ним не «уживається» холестерин. Поліненасичена жирна кислота справляється з ліпопротеїдами низької щільною або« поганим »холестерином. Олеїнова кислота не здатна зруйнувати наявні холестеринові бляшки, але вона перешкоджає утворенню нових.

Оливки – надають жовчогінний ефект

Через малорухливий спосіб життя, достаток жирної і солодкої їжі, атаки токсинами – печінці важче виробляти жовч. У жовчному міхурі утворюються камені, в шлунок надходить мало жовчі. В результаті їжа засвоюється гірше, виникає діарея, здуття, болі. Щоб допомогти печінці, потрібно включити в раціон оливки, так як вони мають жовчогінним ефектом і відновлюють клітини печінки.

Оливки – вбивають ракові клітини

Сенсацією в 2015 року стало дослідження речовини олеокантанола, яка знаходиться в оливках. У журналі «Molecular and Cellular Oncology» ( «Молекулярна і клітинна Онкологія») вчені з університету Рутгерса в Нью-Джерсі (США) і Хантер-коледжі в Нью-Йорку (США) написали, що олеокантанол вбиває ракову клітину. Олеокантанол змушує пухлинну клітину гинути від своїх токсинів за 30-60 хвилин і не зачіпає здорові клітини, а «присипляє» їх на 24 години. Дослідження олеокантанола не закінчене і має перспективи.

Оливики – зменшують запалення

Запалення – це захисний механізм організму на пошкодження або подразники. Запальний процес запускають речовини простагландини, які знаходяться у всіх органах і тканинах. Олеокантанол блокує синтез простагландину і перешкоджає запаленням. Оливки – незамінна їжа проти артриту, артрозу, остеохандрозу.

Оливки – підвищують шанси зачаття

Джеремі Гролл в книзі «Їжа, що сприяє фертильності» називає продукти, які підвищують шанси зачаття. Серед продуктів числяться оливки. Вони нормалізують гормональний фон жінки, відновлюють кислотно-лужний баланс піхви і створюють сприятливі умови для запліднення. Таким властивостями оливки зобов’язані мононенасиченим жирам і вітамінам А і Е.

Помічено користь оливок для чоловіків. В оливках міститься вітамін Е, який покращує якість сперми і кровообіг. Жирні кислоти очищають судини і забезпечують кращий приплив крові до статевих органів.

Шкідливий вплив оливок

На жаль, поживний і корисний продукт може негативно впливати на здоров’я. Шкода оливок пов’язаний в основному зі способами консервації плодів. Щоб доставити оливки на наш стіл і збільшити терміни їх зберігання, плоди дерева обробляють хімікатами і консервантами. Шкода оливок від хімікатів виражається в алергічних реакціях на продукт, шлункових кольках, виразкових ураженнях шлунково-кишкового тракту. Такий негативний вплив на організм відбувається через харчової добавки Е579 (глюконат заліза).

Багато в чому користь і шкода оливок залежать від кількості вживання оливок і їх способів консервації. Продукт абсолютно нешкідливий, якщо на упаковці не вказана речовина Е579, та й негативний вплив на організм глюконату заліза можливий лише при вживанні оливок в великих кількостях.