Що таке раціональне харчування?

Photo of author

By Diana Litvinchuk

Ні для кого не секрет, що здорове харчування є ключовим аспектом нашого гарного самопочуття та добробуту. Саме вибір корисних харчових продуктів забезпечує наш організм необхідними поживними речовинами, сприяє підтримці здорової ваги, зміцнює імунну систему і знижує ризик розвитку хронічних захворювань. Розуміння принципів здорового та раціонального харчування та їх впровадження у повсякденне життя є важливим кроком до тривалого і якісного життя. 

Раціональне харчування — це як?

Наш організм функціонує за добовими біоритмами, а вони у такий спосіб впливають на гормональну, нервову та травну системи. Раціональне харчування передбачає помірність, збалансованість та регулярність у прийомі їжі. Правильне і збалансоване харчування допомагає виконувати наші основні щоденні завдання. Тому важливо усвідомлювати значення раціональної дієти, оскільки вона:

  • Регулює час їди та кількість поживних речовин, що надходять з їжею. При нормальному травленні й збалансованому харчуванні ваш апетит не дозволяє переїдати.
  • Готує травний тракт, збільшуючи вироблення слини та шлункового соку. Це допомагає організму краще засвоювати їжу, уникаючи дискомфорту та тяжкості.

Крім того, добові ритми безпосередньо впливають на процеси травлення. Починаючи з 5 ранку, в крові підвищується рівень різних гормонів, що сприяє ранньому пробудженню та збільшує вироблення шлункового соку. 

Перетравлення триває до 22:00, після чого секреція ферментів сповільнюється, і організм готується до сну. Тому рекомендовано вечеряти принаймні за 2-3 години до сну, а снідати через годину після пробудження. 

Поради, які допоможуть вам дотримуватися раціонального харчування:

Наступні рекомендації не вимагають повної відмови від певних видів їжі чи поживних речовин, а спрямовані на збалансоване харчування з правильними порціями у визначений час. Пам’ятайте, що правильне харчування та режим сну є важливими для здорового способу життя. Спробуйте дотримуватися наступного:

  1. Для нормального обміну речовин їжте не менше чотирьох разів на день з інтервалом 3-4 години. Оптимально дотримуватися п’ятиразового харчування.
  2. Два сніданки, обід, полудень і вечеря повинні включати білки, жири та вуглеводи, щоб задовольнити всі потреби організму. У щоденному меню половина порції має складатися з білків і цілозернових продуктів, а інша половина — з овочів і фруктів.
  3. Розподіляйте порції протягом дня, найбільші розміри порцій залишаючи для першого сніданку й обіду. Обсяг страв може досягати 300-400 грамів, а в інший час — 150-250 грамів.