Харчове отруєння: як запобігти? Найпоширеніші збудники харчового отруєння

Photo of author

By fersht

botulizm

Харчове отруєння — це захворювання, яке може бути викликане споживанням неякісної їжі чи напоїв, а також гострі кишкові інфекції (спричинені бактеріями, вірусами), глистяні інвазії (гельмінтози), отруєння (наприклад, отруйними рослинами чи грибами).

Ознаки харчового отруєння:

  • погане самопочуття
  • втома
  • головний біль
  • біль у животі
  • нудота
  • блювання
  • діарея
  • гарячка.

Їжа стає недоброякісною внаслідок недостатнього приготування, неправильного зберігання. Такі продути забруднені патогенними мікроорганізмами, вірусами, які виділяють токсини (отруйні речовини) в результаті своєї життєдіяльності, наносячи шкоду здоров’ю людини, яка спожила зіпсовану чи погано приготовану їжу.

Симптоми харчового отруєння

Особливість харчових отруєнь, спричинених патогенними мікроорганізмами (вірусами, бактеріями, паразитами), полягає в тому, що вони здатні затримуватись та розмножуватись у шлунково-кишковому тракті, внаслідок чого можуть упродовж тривалого часу провокувати отруєння, інтоксикацію організму.

Симптоми харчового отруєння можуть відрізнятися, залежно від конкретного чинника, який його викликав. Для отруєння, спричиненого потраплянням хвороботворних збудників, характерний інкубаційний період. Він може тривати від кількох годин до декількох днів і навіть тижнів.

Ознаки харчового отруєння: погане самопочуття, втома, головний біль, біль у животі, нудота, блювання, діарея, гарячка.

Найпоширеніші збудники харчового отруєння

Норовірус

Норовірус — потрапляє в організм через забруднену їжу (зелень, свіжі фрукти, молюски) або воду. Інфекція може передаватись також від іншої людини. Симптоми проявляються за 12-48 годин після потрапляння в шлунково-кишковий тракт.

Сальмонела

Сальмонела може проникнути в організм із сирих яєць, недостатньо приготованої курятини, сирих фруктів та овочів, непастеризованого молока та соку. Сальмонельоз (діарея, блювання, біль у животі, гарячка) проявляється від 6 годин до 6 днів після зараження.

Клостридія

Клостридія — патоген, який потрапляє в організм людини з в’яло-копченою або недостатньо приготованою курятиною й телятиною. Гарячка, пронос, спазматичний біль у животі, гарячка можуть раптово початися й так само раптово минути навіть у межах доби.

Кампілобактер

Найчастіше причиною зараження кампілобактером є недостатньо приготована курятина, сире молоко, забруднена вода. Симптоми (спазматичний біль у шлунку, пронос, часто з домішками крові) починаються на 2-5 день після зараження.

Золотистий стафілокок

Золотистий стафілокок потрапляє з погано приготованою їжею або зі стравами, які неправильно зберігалися (нарізане м’ясо, бутерброди тощо). Симптоми (нудота, блювання, спазматичний біль) проявляються за 30 хвилин — 6 годин.

Ботулізм

Ботулізм — дуже небезпечне захворювання, симптоми якого розпочинаються за 18-36 годин, від голови — поступово опускаються до ніг: порушення зору, провисання повік, сухість у роті, задишка, м’язова слабкість, параліч. Клостридія ботулізму береться з погано законсервованих продуктів або ферментованої їжі. Відтак категорично не можна їсти консерви, які хоч трохи “здулись”!

Лістерія

Лістерією можна заразитися через м’які сири та сире молоко, паростки, диню, в’ялені м’ясні страви, копчені морепродукти. Симптоми дещо нагадують грип (головний біль, скутість м’язів шиї, сплутана свідомість, порушення рівноваги, судоми, гарячка, біль у м’язах), проявляються через 1-4 тижні після зараження. Інфекція особливо небезпечна для вагітних, може призвести навіть до смерті дитини.

Кишкова паличка

Симптоми зараження кишковою паличкою (сильні шлункові спазми, нудота, діарея, часто з кров’ю) проявляються на 3-4 день після потрапляння в організм через сиру або недостатньо оброблену яловичину, сире молоко, сирі паростки, сирі овочі, забруднену воду. У 5-10% людей, у яких діагностовано цю інфекцію, розвиваються ускладнення.

Вібріони

Вібріони живуть і розмножуються в молюсках, тож саме з ними потрапляють у людський організм, якщо продукти недостатньо приготувати. При зараженні вібріонами за 1-4 дні починаються спазмастичні болі в животі, блювання, гарячка.

Циклоспора

Циклоспора — це паразит, яким людина може заразитися через сирі овочі, зелень, фрукти. Симптоми (водянистий пронос, біль, спазми у шлунку, нудота, здуття живота, втрата апетиту, ваги, відчуття слабкості) розпочинаються за тиждень після зараження.

Профілактика харчового отруєння

Переважно харчове отруєння минає за 2-3 дні. У груп ризику є загроза тривалішого перебігу захворювання — це особи віком понад 60 років, вагітні жінки, діти до 3-х років, люди з ослабленою імунною системою. Їм треба звернутись до лікаря.

Слід звернутись до медика також, якщо харчове отруєння супроводжує дуже погане самопочуття, гарячка понад 39 градусів триває більше двох днів, інтенсивне блювання або діарея, якщо є підозра на отруєння консервами, якщо одночасно від тої самої їжі захворіло кілька людей, гострий інтенсивний біль, напружений живіт, який болить при натисканні, поява крові у блювотних або калових масах, кал чорного кольору, ознаки зневоднення тощо.

Щоб вберегтися від харчового отруєння, треба ретельно дбати про гігієну: мити руки (перед приготуванням їжі, після обробки сирих продуктів, контакту зі сміттям, відвідування туалету, контакту з тваринами, зокрема й домашніми), мити робочі поверхні (особливо після сирого м’яса, риби), регулярно прати рушники, серветки, скатертини.

Бажано використовувати окремі дошки для різних продуктів; окремо зберігати сире м’ясо, щоб воно не контактувало в холодильнику з іншими продуктами.

Не заповнюйте холодильник надмірно, холодне повітря (не вище +5 градусів) повинне вільно циркулювати між продуктами.

Приготовану їжу треба або з’їсти одразу, або якнайшвидше охолодити й заховати в холодильник. Не можна зберігати її довше двох днів. І вже точно не варто їсти протерміновані продукти: навіть якщо вони мають нормальний вигляд і запах, але термін споживання вийшов, таку їжу краще викинути.