Медичний канабіс – нові можливості в лікуванні чи потенційна загроза для суспільства?

Photo of author

By fersht

medichnii_kanabis

Безмежні поля конопель, замість соняшника та пшениці, якийсь умовний пан Богдан з любов’ю дивиться на це “зелене море”. Вітер утворює хвилі, які гойдаються йому в такт. Чоловік зриває один листочок і розтирає його у долоні. Уважно роздивляється та вдихає аромат, щоб зрозуміти, чи достатньо достигла рослина для збору врожаю. Саме так уявляє частина українців наслідки легалізації медичного канабісу і вважає, що наша країна перетвориться у ще одну Колумбію. Інші ж наводять приклади своїх друзів, знайомих, а подекуди й власні, що лікування деяких хвороб могло не викликати таких страждань, якби цей закон прийняли раніше. Що ж це за медичний канабіс насправді і чи варто його боятися?

kanabis_yurka

“Сію-сію конопелечки”

Cannabis, коноплі або марихуана – це узагальнені назви роду трав’янистих рослин, які можна розподілити на 2 основних види:

  • Коноплі посівні (Cannabis sativa);
  • Коноплі індійські (Cannabis indica).

Також існує величезна кількість гібридів, які відрізняються за вмістом речовин та властивостями.

Наркотична активність конопель визначається наявністю канабіноїдних сполук, основними з яких є канабідіол (КБД) та тетрагідроканабінол (ТГК). Враховуючи концентрацію цих речовин, коноплі посівні можна віднести до “медичного канабісу”, а от індійські – до “кримінальної” марихуани.

Тетрагідроканабінол – це та речовина, яка відповідає за п’янкі відчуття, галюцинації. В медичних цілях частіше використовується канабідіол. У індійських конопель вміст тетрагідроканабінолу сягає 2-30%, а в посівних лише 1%. Тому, якщо й дозволять вирощувати в Україні коноплі, то лише Cannabis sativa. Та й то лише за наявності спеціальної ліцензії.

Цікаво! В Глухівському інституті луб’яних культур Національної академії аграрних наук в Україні зуміли виростити сорти конопель з повною відсутністю тетрагідроканабінолу, того самого «психоактивного» компоненту, який робить рослину наркотиком.

kanabis_1

Кому допоможе легалізація медичного канабісу

Насамперед слід зазначити, що в світі його властивості ще досліджують. А в Україні така можливість може лише з’явитися. Хоча на наших землях люди в давнину вирощували рослину, з неї виготовляли тканину, з якої потім шили одяг, взуття, робили мотузки, шпагат, використовували як корм для худоби, з насіння давили олію. Коноплі відомі ще з трипільської культури, вони згадуються й у народних піснях. Під заборону канабіс потрапив після Другої світової війни, коли став використовуватися як наркотик.

Використовуючи світові дослідження, можна сказати, що канабіс не панацея. Він не лікує, а лише зменшує прояви деяких симптомів. Препарати на основі канабісу призначаються лише тоді, коли інші методи лікування не підходять або не допомагають.

Медичний канабіс може допомогти при:

  • хронічному болі;
  • онкологічних захворюваннях;
  • епілепсії;
  • анорексії;
  • посттравматичному синдромі;
  • імунних захворюваннях;
  • артриті і ревматизмі;
  • астмі;
  • хворобі Альцгеймера та Паркінсона;
  • втраті ваги під час СНІДу;
  • ДЦП;
  • діабетичній нейропатії;
  • різних формах склерозу.

Легалізація канабісу в першу чергу допоможе тяжкохворим і паліативним пацієнтам менше страждати від болю, нудоти та порушень сну.

Згадуючи про легалізацію медичного канабісу, йдеться не про дозвіл на куріння чи вирощування коноплі, і не про можливість купити її в аптеці чи в інтернеті за бажанням. Це лікарський засіб, який можна буде придбати лише за рецептом лікаря і лише у визначеній кількості та дозуванні.

Як вживати медичний канабіс

Зазвичай думають, що вживання канабісу — то обов’язково самокрутка та димова завіса концентрованого запаху марихуани. Потім неконтрольований сміх чи галюцинації.

Медичний канабіс можна використовувати в різних формах: інгаляції, капсули, спреї, масла, екстракти, або «чай», — залежно від медичної потреби.

Препарати з Cannabis мають анксіолітичну дію, тобто заспокоюють, але не впливають на поведінку чи, наприклад, здоров’я печінки та мозку так, як це робить алкоголь. Дослідження показують, що медичний канабіс безпечніший, ніж опіоїди (які в Україні є дозволеними рецептурними ліками). Його неможливо передозувати, а звикання, якщо і виникає, то у набагато легшій формі.

В чому проблема легалізації канабісу

Медичний канабіс легалізований у понад 50 країнах. В Україні деякі пацієнти зізнаються, що теж успішно приймали препарати з канабіноїдами, але потайки (адже це протизаконно).

Медичний канабіс складно назвати потужним знеболювальним. Але він добре справляється з певними типами болю:

  • невропатичний;
  • хронічний.

Він підсилює дію інших анальгетиків, а також знімає спазми. Препарати на основі канабіноїдів поліпшують якість життя онкопацієнтам, особливо в період хімієтерапії.

Будь-яке вживання канабісу в лікувальних цілях повинно проходити за призначенням лікаря та під його контролем. Лише спеціаліст може оцінити ризики (вік пацієнта, супутні хвороби, патології та стани).

Та в українських медиків немає такого досвіду лікування, адже ці речовини були довгий час під забороною та не входять в протоколи лікування. Отже, постає питання впровадження цих препаратів у медицину, навчання лікарів.

Ще один важливий фактор – ціна. Препарати з канабідіолом купити зможуть не всі, адже вони досить дорогі. Це теж слід вирішувати на державному рівні.

Отже, легалізація канабісу – це не легалізація марихуани, а розширення списку препаратів для тяжкохворих і тих, кому інші ліки не допомагають. Всі спекуляції з цього приводу зайві. Та для цього потрібно створити законодавчу базу, без прогалин та дір, якими можна було б скористатися. Закони повинні сформувати основу для дослідження рослини та її властивостей на території України. Вони не повинні створювати перешкоди тим, хто вирощує коноплі з відсутністю тетрагідроканабінолу, фармацевтам, які виготовляють ліки, і науковим працівникам, які ці ліки розробляють, створюючи нові відкриття, досліджуючи основні компоненти.