Історія чайної справи нараховує понад три тисячоліття і почалася вона в Китаї. Але мова сьогодні піде не про давнину, а про відносно сучасні сорти чаю, які швидко завоювали прихильність поціновувачів цього шляхетного напою в усьому світі. Це гідні представники родини чорних чаїв – мегапопулярний Ерл Грей та китайський Дянь Хун.
Ферментований чай: чорний чи червоний?
Чорний чай – найбільш відомий у світі. Свою назву ця група чаїв отримала за дуже темний, майже чорний колір сухої заварки. До речі, в Китаї чорні чаї називають червоними через темно-червоний колір настою. Це властивість сильноферментованих чаїв, до яких належать чорні сорти. За технологією чайне листя окислюють на 60-70%, в результаті чого воно втрачає природну зелень та набуває буро-чорного кольору. Але мета ферментації не «пофарбувати» листя, а надати чаю особливих смакових та ароматичних властивостей.
Червоний чай з землі Дянь
Дянь Хун – традиційний червоний китайський чай, але з лише йому властивими рисами. Три особливості цього сорту: крупне листя, золотавий відтінок заварки та характерний димчастий аромат. А ще, на відміну від більшості чаїв, достеменно відомо ім’я творця цього сорту: 85 років тому напій створив чайний майстер Лі Фу.
Оригінальний Дян Хун, купити який можна на https://newtea.ua/uk/chay/chernyy-chay/vid-dyan-hun, виробляють в славетній чайній провінції Юньнань. «Дянь» – це назва давнього князівства на території цієї провінції, а «Хун» означає «червоний».
Як створюють Дянь Хун
Золотавий чай вирощують на висоті 1000-2000 м, де середня температура повітря складає 15-180С. Врожай збирають вручну протягом 8 місяців на рік: з весни до середини осені. Найкращим вважається перший весняний збір.
Зібране листя обробляють:
- підв’ялюють на сонці;
- скручують у тонкі смужки;
- ферментують;
- підсушують, щоб випарити зайву вологу;
- підсмажують, завдяки чому чай Дянь Хун набуває характерного димного аромату.
Готовий продукт фасують у пачки або пресують у форми, як пуери. Правильний Дянь Хун приваблює м’яким, але виразним солодкуватим медовим смаком, без характерної терпкості чорного чаю. До димного аромату в залежності від виду Дянь Хуна додаються квіткові або фруктові ноти.
Ерл Грей – аристократ серед чорних чаїв
Earl Grey – найвідоміший у світі ароматизований чорний чай. На відміну від «китайця» Дянь Хуна, Ерл Грей має індійсько-британське походження. За легендою, тюки з чаєм, що прямували морем з індійських плантацій графа Грея до Великої Британії, потрапили у шторм. Корабель так гойдало, що бутилі з олією бергамоту впали та пролилися прямо на чайну заварку. В результаті до берегів Британії приплив чай, сильно просякнутий бергамотом. На диво, оригінальний смак чаю прийшовся до душі англійцям, а згодом цей напій полюбили по всьому світі. А назву свою напій отримав завдяки власнику чайних плантацій – лорду Грею.
Секрет успіху Earl Grey
Цей сорт має 2 основних компоненти, що забезпечують йому шалену популярність: якісний чорний чай та масло бергамоту. Сьогодні використовують чайне листя не тільки з Індії чи Шрі-Ланки, в інтернет-магазині New Tea на https://newtea.ua/uk/chay/chernyy-chay/vid-erl-grey, можна купити Earl Grey з Китаю.
Другий елемент – бергамот. Це цитрус – гібрид помаранча, круглий, як апельсин, і зелений, наче лайм. В товстій бугристій шкірці міститься велика кількість ефірної олії, що широко застосовується в кулінарії та парфумерії. У високоякісний Ерл Грей додають натуральну олію бергамота, більш дешеві чаї ароматизують синтетичними добавками.
Неповторний смак «Сивого Графа»
Ті, хто хоч раз куштували цей напій, впевнено скажуть, що Earl Grey – чай з особливим смаком, що вирізняє його серед сотень інших сортів. Чорний чай має глибокий насичений смак, а бергамот надає напою шляхетної терпкуватості й тонкого аромату.
Якщо хочете отримати від чаю справжню насолоду, рекомендуємо скуштувати чорні сорти – Ерл Грей або Дянь Хун.