Міфи про вітрянку. Лікування вітряної віспи

Photo of author

By Марина Павелець

vitryanka_1

Вітрянка або вітряна віспа (інша назва – Варіцелла – Зостер) – це гостре інфекційне захворювання, яке відноситься до групи «дитячих» інфекцій, тому що хворіють на нього, як правило, діти у віці до 12 років.

Назва хвороби «вітрянка» виникла через високу контагіозність (тобто заразність) цієї хвороби – її в прямому сенсі слова може «переносити вітром».

Наприклад, якщо в дитячому садку або шкільному класі хоча б одна дитина захворює на вітрянку, то протягом кількох місяців нею хворіють 85-90% дітей.

Збудником вітрянки є ДНК вірус Варіцелла -Зостер, що відноситься до сімейства вірусів герпесу.

Передаватися вірус вітряної віспи може тільки повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні, розмові. Ніякими іншими шляхами вірус вітрянки не передається – він дуже не стійкий до зовнішнього середовища і гине буквально за кілька хвилин. Тому поширені уявлення про те, що вітрянка може «залітати в кватирку з протягом» або передаватися через предмети, що належать хворому абсолютно безпідставні і є не більше ніж міфами.

Джерелом вітрянки може бути тільки хвора людина. Причина такої високої контагіозності вітрянки частково полягає в тому, що заразним хворий стає ще до появи шкірних висипань, під час інкубаційного періоду. Вважається, що людина може заражати вітрянкою оточуючих ще за 2 доби до появи висипки, а так як ніяких інших насторожують симптомів в цей час немає, то про те, що людина хвора, ніхто не здогадується.

Заразність вітрянки зберігається аж до підсихання кірочок, тобто хворого можна вважати безпечним для оточуючих тільки після того, як закінчать з’являтися нові висипання і останні з них покриються твердою оболонкою.

У кого висока ймовірність захворіти вітрянкою

Ризик захворіти на вітрянку вищий у дітей до 12-річного віку. При цьому перебіг хвороби у дітей молодшого віку легше, ніж у старших дітей, а також дорослих. Можуть заразиться вірусом вітряної віспи малюки до півроку, але такі випадки поодинокі, адже малюк захищений від збудника вітрянки материнськими антитілами. Але це тільки в разі, якщо мати вже хворіла на вітрянку. Складно протікає хвороба у новонароджених, які отримали вірус від мами в останній тиждень виношування або в перші кілька днів після пологів.

Ускладнення вітряної віспи

Є поширений міф, що вітрянка це легке захворювання, яке проходить безслідно, однак це неправильно, адже перебіг може мати ускладнення. Вторинне бактеріальне інфікування шкірних екзантем: найбільш часте ускладнення, ризик збільшують НПЗП, місцеві препарати для шкіри (напр. пудра) і зневага гігієною: абсцес, флегмона, бешиха, ранова скарлатина, синдром стрептококового токсичного шоку (STSS). Також ускладненнями можуть стати пневмонія з важким перебігом, енцефаліт (запалення мозку), отит, менінгіт, синдром Гієна-Барре, міокардит, артрит та інші.

В осіб, які перенесли первинне інфікування VZV, вірус залишається у прихованій формі у клітинах спінальних гангліїв та гангліях черепно-мозкових нервів, а за сприятливих умов (зниження імунітету) реактивується і проявляється оперізуючим герпесом. Тому для попередження виникнення вітрянки краще провакцинувати дитину.

Найрозповсюджені міфи про вітряну віспу

Зеленка – засіб, який підсушує та дезінфікує папули

Зеленкою можна позначити нові висипання, але свербіж вона не зменшує і лікувального ефекту не дає.

Існує маса дезінфікуючих та заспокійливих засобів, які на відміну від зеленки дійсно допомагають. Назву конкретного засобу підкаже ваш лікуючий лікар.

При вітрянці не можна митися

Можна, але не в перші кілька днів, коли у дитини сильно підвищується температура і погіршується загальний стан. Митися рекомендується через три-чотири дні, коли самопочуття дитини покращиться, а перші висипання покриються скоринкою. Така гігієнічна процедура допоможе запобігти додаткове інфікування шкіри і допоможе при свербінні.

При цьому вода повинна бути теплою, але не гарячою, не можна використовувати мочалку і миючі засоби, сама процедура повинна займати одну-три хвилини. Після ванни дитину найкраще обернути чистою простирадлом, дати вбратися воді і відразу після висихання обробити висипання антисептичним препаратом, рекомендованим лікарем. За бажанням до води можна добавити відвар ромашки або кори дуба.

vitryanka_2

Лікування вітрянки

Лікувати вітрянку у дітей препаратами, які діють на збудник вірусу не варто. Їх використовують тільки при тяжкому перебігу хвороби (підлітки, новонароджені, діти до року, вагітні). А ось при легкому перебігу хвороби лікують симптоми, які погіршують стан дитини. Так, високу температуру збивають парацетаморлом або ібупрофеном в певній дозі.

При вітрянці у дитини спостерігається свербіж шкіри, щоб його вгамувати малюк починає розчісувати бульбашки. Наслідком розчісувань може стати інфікування, яке безслідно не проходить, утворюючи на шкірі поглиблення. Тому дитині потріібно коротко підстригти нігті, а якщо це немовля, то одягнути рукавички. Потрібно вживати антигістамінні, які прописує лікар, вони допомагають зняти свербіж. Потрібно слідкувати за чистотою шкіри: щодня приймати душ, обробляти шкіру антисептиками, щодня змінювати білизну, в тому числі постільну.