Важливість контролю рівня холестерину у вашому житті
Чи знаєте ви свій рівень холестерину? Якщо ні, варто зайнятися цим питанням. Підвищений рівень холестерину може бути тривожним сигналом і викликати ряд серйозних проблем зі здоров’ям, таких як атеросклероз, серцевий напад, ішемічна хвороба серця та інсульт. Про це наголошує навіть колишній міністр охорони здоров’я України, Уляна Супрун.
Хто в групі ризику?
Контроль рівня холестерину особливо важливий для тих, хто знаходиться в групі ризику, зокрема:
- люди з сімейною історією серцево-судинних захворювань;
- особи, які вже стикалися з ішемічною хворобою серця, інсультом або міні-інсультом;
- люди з надмірною вагою;
- особи з хронічними запальними процесами, такими як ревматоїдний артрит, псоріаз або ВІЛ;
- хворі на діабет або люди з підвищеним артеріальним тиском.
Важливість холестерину та його баланс
Холестерин часто ділиться на “хороший” і “поганий”, але така класифікація є спрощеною. Нашому організму необхідно підтримувати баланс. Без холестерину ми не зможемо існувати, але його надмірна кількість може бути шкідливою.
Як часто слід перевіряти рівень холестерину?
Навіть якщо ви почуваєтесь добре, важливо регулярно контролювати рівень холестерину. Більшість міжнародних організацій рекомендують тестувати його рівень у дорослих кожні 4-6 років. Якщо ви в групі ризику, то перевірки слід проводити частіше.
Дітям варто здійснити перше вимірювання холестерину у віці від 9 до 11 років і повторювати кожні 5 років. Якщо у родині спостерігалися випадки високого холестерину, то перевірки слід починати з 2 років.
Як обчислити ваш ризик?
Для визначення загального ризику серцево-судинних захворювань, таких як інфаркт, інсульт, можна використати калькулятор ASCVD Risk Estimator Plus. Для цього потрібні дані про рівень холестерину та артеріальний тиск, а також відповіді на декілька питань.
Як підтримувати здоровий баланс холестерину?
Щоб тримати рівень холестерину під контролем, слід звернути увагу на наступні рекомендації:
- Слідкуйте за раціоном: Здорова дієта може знизити рівень холестерину на більше ніж 10%. Уникайте продуктів з насиченими жирами та вживайте рибу, овочі, фрукти, бобові, цільнозернові продукти.
- Будьте фізично активні: Фізичні навантаження допомагають підвищити “хороший” холестерин і запобігають деяким хронічним хворобам.
- Кидайте курити: Відмовившись від куріння, ви суттєво покращите своє здоров’я в цілому, адже це сприяє підвищенню рівня “хорошого” холестерину.
Якщо зміни способу життя не дають бажаних результатів, ваш лікар може порекомендувати прийом спеціальних препаратів. Але все починається зі змін у повсякденному житті і вашого ставлення до власного здоров’я.