Як вибрати ефективний противірусний препарат

Photo of author

By fersht

Віруси – це патогенні організми, які проникають у клітину, діляться у ній і заражають здорові. Вивчення патогенів та його вплив на організм людини ведеться не одне десятиліття, завдяки чому були отримані ефективні противірусні препарати.

virusy

Види медикаментів від вірусів

Характерна риса цих патогенів – здатність до мутації. Тому щорічно в аптеках з’являються противірусні препарати для дорослих та дітей, які враховують особливість дії нового підвиду. Особливо це стосується вірусів, які провокують гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ): грипу, аденовіруси, коронавіруси, риновіруси.

Для придушення активності використовуються два види препаратів, що відрізняються механізмом дії.

  • Прямої: руйнують ДНК чи РНК патогенів, порушують його цілісність та блокують здатність до розмноження. До них належать блокатори М2-каналів та нейрамінідази. Наприклад, при грипі ефективні Римантадин та Осельтамівір, а при ГРВІ – Арбідол.
  • Непрямої: діють опосередковано, стимулюють захисні резерви організму та вироблення інтерферонів. Серед них виділяють рослинні та гомеопатичні імуномодулятори: Афлубін, Вібуркол, Інфлюцид; індуктори синтезу інтерферонів: Амізон, Арбідол, Нормомед; інтерферони з імуностимулюючою дією: Лаферобіон, Лаферомакс, Віферон.

Також існує класифікація, яка поділяє засоби на категорії залежно від збудника інфекції.

  1. Протизастудні (від вірусів ГРВІ, включно з грипом та коронавірусом). У цю групу входять ліки як прямої, так і непрямої дії. При цьому спільно з ними можуть призначатися засоби для симптоматичного лікування з метою усунення головного болю, підвищеної температури, нежитю, кашлю, чхання, болю в горлі, які представлені окремо муколітиками, анальгетиками, анестетиками, антисептиками.
  2. Протигерпетичні та протицитомегаловірусні. Розроблені спеціально для придушення вірусу герпесу та цитомегаловірусу, які можуть дрімати в організмі довгі роки, але проявиться на тлі зниженого імунітету, простудних захворювань. Для лікування використовують Ацикловір, Валацикловір, Фамцикловір.
  3. Протигепатитні. Призначені для лікування гепатиту В і С, які переходитимуть у хронічну форму та становлять реальну загрозу для життя, на відміну від А, відомого як хвороба Боткіна. При гепатиті В ефективні Ентекавір, Тенофовір, при С – Даклатасвір, Глекапревір у поєднанні з Пібрентасвіром, Софосбувір.
  4. Антиретровірусні. Використовуються в терапії ВІЛ та СНІД. При цих захворюваннях лікування може містити декілька окремих препаратів або один комбінований, що пояснюється особливостями вірусу. Це можуть бути інгібітори зворотної транскриптази (Ламівудин, Абакавір) або протеази (Ритонавір, Лопінавір).

Кожен препарат має свої протипоказання та побічні дії. Тому перед застосуванням слід проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією.

Синдром хронічної втоми: що це таке, які його симптоми та як вилікувати

Вітамін D – як дізнатись, чи потрібен він нашому організму?