Чому вакцинація від грипу не працює?

Photo of author

By Марина Павелець

vakcina

Щороку в осінньо-зимовий період Україною прокочується епідемія вірусу грипу. На перший погляд його симптоми нагадують звичайне гостре респіраторне захворювання, що не видається особливо небезпечним. Однак, ускладнення вірусної інфекції, такі як пневмонія та серцева недостатність, можуть мати летальні наслідки.

Для запобігання інфікуванню вірусом грипу медики радять щорічно робити щеплення. Довкола цього питання точаться палкі дискусії та народжуються міфи. Аби не піддаватися масовій істерії спробуємо трішки розібратися в цьому питанні.

Унікальна біологія вірусу

Часто, коли людина перехворіє на вірус один раз, вона його вже не підхопить, навіть при тісному контакті з інфікованою особою. Це відбувається тому, що організм людини виробляє противірусний імунітет. Гарним прикладом є вірус вітряної віспи, який в народі кличуть “вітрянкою”.

На жаль, у випадку вірусів грипу подібна схема не спрацьовує. Одна й та ж особа може щосезону хворіти на грип, навіть якщо кілька років тому пройшла вакцинацію. Причиною цього є унікальна біологія вірусу грипу.

Вірус грипу належить до особливого типу вірусів, що надзвичайно швидко розповсюджуються та розмножуються. Це сприяє накопиченню великої кількості мутацій у їхніх генах.

Коли кілька вірусів одночасно інфікують особину (найчастіше тварину), то випадковим чином обмінюються генами поверхневих білків. Це схоже на перемішування гральних карт із кількох різних колод. Так виникає новий штам вірусу грипу із відмінним набором H та N, до якого наш організм не має імунітету, тому виникає нове захворювання.

Штами вірусів, які містяться у вакцинах проти грипу, підбирають упродовж року на наступний епідеміологічний сезон. У США існує спеціальний інститут, який вивчає поширеність видів грипу, їхні підвиди та прогнозує, які штами будуть найпоширенішими наступного сезону.

На основі цих досліджень для кожного регіону в липні-серпні підбирають ті підтипи вірусів, які будуть містити ці вакцини, й тоді вже виготовляють сам препарат.

. .

. .

Кому обов’язково потрібно вакцинуватись

Обов’язково потрібно проводити щеплення від грипу лікарям, учителям, людям похилого віку, вагітним жінкам у 2-3 триместрі та людям з імунними захворюваннями, що приймають спеціальну терапію.

Також вакцинацію від грипу варто робити людям із хронічними захворюваннями легенів та легеневими патологіями, наприклад, бронхіальною астмою, та людям із серцево-судинними захворюваннями. Всі вони є в групі ризику.

Чи може вакцинована людина захворіти

Вакцина проти грипу починає діяти за 15-20 днів після щеплення. За цей час організм встигає виробити антитіла до штамів вірусу. Але у цей період також можна захворіти на грип, навіть той, від якого провакцинувались. Бо організм ще не виробив потрібного захисту. Тому щеплення радять робити у жовтні, до початку епідемсезону захворюваності на грип.

ЧЕРЕЗ САМУ ВАКЦИНУ ЗАХВОРІТИ НЕРЕАЛЬНО. У препараті використовують інактивовані (вбиті) віруси, які не можуть заразити людину. Вони лише навчають імунну систему, як правильно захистити організм від того чи іншого штаму грипу.

Вважається, що ефективність вакцини проти грипу становить близько 50%. Людина може заразитись вірусом після вакцинації, наприклад, коли організм недостатньо багато виробив антитіл або коли концентрація вірусу була дуже великою. Але тоді симптоми будуть легкими і хвороба мине, як звичайне ГРВІ.

Найважливіше, від чого захищає вакцина – це ускладнення, які можуть бути дуже небезпечними, а іноді призводять до смерті.

. .

. .

Як отримати вакцину

Спершу потрібно обов’язково сходити на прийом до терапевта чи сімейного лікаря. Він огляне та з’ясує, чи немає у людини протипоказань або алергії на один з компонентів вакцин. Українські лікарі також призначають загальний аналіз крові, щоб убезпечити себе від негативних реакцій на вакцину. Однак за міжнародними протоколами це не є обов’язковим.

Якщо у пацієнта немає протипоказань до вакцини, лікар виписує рецепт і пацієнт повинен сам купити препарат в аптеці. Вакцина проти грипу є платною, бо щеплення проводять за бажанням людини і воно не внесено до календаря обов’язкових щеплень.

Після покупки треба повернутись у вакцинальний кабінет, де й зроблять щеплення.

Дуже важливо при купівлі вакцини дотримуватись правил транспортування. Вона може зберігатись без холодильника протягом двох годин. Якщо більше – втрачає свої властивості. Тому доцільно брати із собою сумку-холодильник для перенесення вакцини, також такі холодильники можуть видавати аптеки під заставу.

Протипокази до вакцинації

Попри те, що в кожній країні перелік протипоказань до вакцинації проти грипу може дещо відрізнятись, у більшості країн Європи, в США, Канаді та інших розвинутих країнах світу перелік протипоказань схожий на протипоказання до вакцинації, визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). А саме — існує лише кілька протипоказань до вакцинації, в тому числі й проти грипу:

  1. За віком – за звичай вакцини проти грипу протипоказані для дітей молодше 6 місяців
  2. Застуда, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С
  3. Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок).
  4. Захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах). Інактивовані вакцини проти грипу безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.
  5. Якщо протягом 6 тижнів від вакцинації проти грипу розвивався синдром Гієнн-Барре (рідкісний стан, при якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з пересторогою – зваживши переваги та ризики.

Якщо у вас є будь-які запитання щодо вакцинації від грипу — поговоріть зі своїм сімейним лікарем. Він допоможе визначити, чи є у вас протипоказання до вакцинації.

. .

. .