Лікарняні каси не підлягають контролю з боку держави, вважають юристи. На думку партнера юридичної компанії “Олексій Боярчуков і партнери” Сергія Боярчукова, в Україні немає норм відносно механізмів контролю над діяльністю лікарняних кас. Згідно із Законами “Про об’єднання громадян” і “Про добродійність і благодійні організації” лікарняні каси створюються або як благодійні організації, або як громадські об’єднання. Як відмічають юристи ні у одному з них не вказаний конкретний державний орган, який перевіряє фінансову діяльність цих організацій.
У першому випадку нагляд за виконанням і дотриманням законності здійснюють органи прокуратури, а за джерелами і розмірами надходжень сплатою податків – фінансові органи і органи державної податкової інспекції. На практиці ж такі перевірки не здійснюються. У другому випадку все ще більше розмито. Контроль за діяльністю благодійних організацій “здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції”. Які саме органи, законодавець не уточнює. Більше того законодавством встановлена заборона на втручання органів державної влади, місцевого самоврядування і їх посадовців в діяльність благодійних організацій.
“Лікарняні каси України здійснюють свою діяльність переважно у формі благодійних організацій, а для цієї форми чітко не визначені механізми державного контролю за використанням притягнених засобів”, – пояснює С. Боярчуков. За законодавством діяльність лікарняних кас перевіряє ревізійна комісія, яка створюється з самих учасників каси. Тобто про об’єктивність таких перевірок говорити не доводиться. “Контролююча організація повинна мати матеріально-технічну базу налагоджену інформаційну систему і систему персоніфікованого обліку, підготовлених фахівців з питань збору, акумуляції і розподілу зібраних коштів”, – коментує голова правління СК “УНИКА” Юрій Єфімов.
Зрозуміло що громадські або благодійні організації такої можливості не мають. Лікарняні каси не зобов’язані звітувати про використання засобів, на відміну від страхових компаній, які контролює Держфінпослуг. “Оскільки немає прозорого механізму використання страхового фонду, як і контролю за лікарями по виписці дорогих медикаментів, дуже великий ризик нецільового використання фонду каси, що ставить під загрозу обслуговування пацієнтів”.
Проте, купившись на дешевизну, клієнт ризикує не отримати належної допомоги при настанні страхового випадку, а його гроші підуть незрозуміло на які потреби.