Вся користь та шкода гороху для здоров’я людини
Якщо Ви ще досі приймаєте лікарські засоби від різних хвороб і не знаєте, як лікуватися народними засобами, використовуючи те, що виросло у Вас на городі? Тоді ця стаття саме для Вас. Сьогодні ми з Вами поговоримо про корисні властивості гороху, адже він рахується скарбницею поживних речовин. Хоча, не варто забувати, що протипоказання при його вживанні все-таки є.. Але про все по порядку!
Горох здавна вважався не тільки корисною, а й лікувальною бобовою рослиною. Йому навіть приписували цілющі властивості і в давнину виокористовували для магічних ритуалів і чаклунства.
Всі європейці намагаються використовувати його в своїх стравах. Спочатку він був дикою рослиною і вважався у східних людей символом процвітання. Потім його почали вирощувати в багатьох країнах світу.
Горох їли завжди, скрізь і практично всі. На Близькому Сході археологи виявили залишки страв з гороху, яким аж 10 тисяч років. Незважаючи на таку популярність, в наших краях горошок з’явився тільки в 18 столітті, причому подавали його при дворі – як делікатес. А ось в Греції, наприклад, горох був їжею найпростіших людей.
Батьківщиною гороху вчені вважають Близький Схід і Середземномор’я, де він уже був у вжитку за 10 тисяч років до нашої ери. Горох був широко відомий і в Стародавньому Єгипті.
Від місця зародження ця цінна рослинна культура стала поступово поширюватися по всьому світу. На території сучасної Грузії горох з’явився за 5 тисяч років до нашої ери; на території Афганістану і Пакистану – за 2 тисячі; в басейні Гангу його стали сіяти приблизно за 1,5 тисячі років до нашої ери.
Боби гороху зазвичай висушували після дозрівання і їли їх протягом року – до наступного врожаю. Однак в 1600-х роках у Франції та Англії стає популярним горох «зелений», тобто поки боби не визріли до кінця, їх стали вживати відразу ж після збору. Поступово популярність гороху досягає і Північної Америки.
Склад гороху, калорійність та користь
Залежно від сортової приналежності, умов вирощування і зростання, до складу гороху входять такі корисні речовини, як: вода, білок, крохмаль, цукор, жир, клітковина, зола, мінеральні солі, безазотисті екстрактивні речовини.
Корисність гороху заперечувати просто неможливо, адже він має в своєму складі вітаміни групи А, В, В1, В2, В5, В6, В9, РР, Н, Е. А ще ніяка інша бобова рослина з ним не зрівняється за кількістю корисних мікро- і макроелементів.
Скільки ж калорій містить горох? Четверту частину всього складу зеленого горошку займають вуглеводи. У процентному співвідношенні це приблизно 67%. Третю частину, рівну 26% займають білки. Також, в складі гороху міститься 6% рослинних жирів, які займають найменшу частку.
Стандартна калорійність на 100 грам зеленого гороху – 298 кКал. Жири – 18 кКал, Білки – 82 кКал, Вуглеводи – 198 ккал.
Види і сорти гороху
Горох можна умовно розділити на три основні групи. Горох, що лущиться – його горошини відрізняються рівною і гладкою поверхнею. Урожай збирають, поки горошини ще зелені і солодкі. Якщо дати такому гороху передостигнути, то він втрачає свої смакові якості і замість солодкого смаку, він стає дуже “накрохмалений”.
Сухі ж горошини цього виду зазвичай використовуються для приготування супів. Сухий горох може бути цілим і колотим. Якщо перший вид обов’язково потрібно замочувати, то другий – вариться досить швидко і без замочування.
Наступний вид – це мозковий горох і він ще солодший, ніж попередній, адже він містить до 10% сахарози і фруктози. Свою назву ця група отримала через те, що стиглі горошини зморщені і схожі на маленький мозок. Мозковий горох в основному консервується і заморожується, а не висушується, так як при термічній обробці сухі горошини не стають м’якими. Для консервування вибирають світлі сорти, а для глибокої заморозки – темні.
Цукровий горох відрізняється від своїх побратимів тим, що його стручок не має «пергаментного» шару всередині. За рахунок цього він залишається ніжним, навіть досягаючи цілком пристойного розміру – приблизно 8 см в довжину. Тому цукровий горох зазвичай використовують разом зі стручком. При сушінні цукрові горошини дуже зморщуються через підвищений вміст вологи в свіжому горосі.
. .
. .
Шкода та користь гороху для здоров’я людини. “За” та “проти”
Медична і громадська думка говорять про користь гороху. Нас радують унікальні смакові якості, як вареного гороху, так і свіжого або маринованого. Бобовий плід є цілющим і профілактичним. Використовують сухий горох і в косметології. З його муки виготовляють живильні маски і креми.
Якщо говорити про недоліки бобового плода, слід згадати досить-таки неприємну реакцію організму на підвищене число грубих волокон і клітковини, які входять до складу гороху. Поїдаючи горошок, ми відчуваємо дискомфорт, який пов’язаний з підвищеною концентрацією газів в прямій кишці. Виходячи назовні, їх супроводжує не тільки специфічний звук, але і запах.
У той же час, на захист гороху стає те, що в його складі є потужний коктейль амінокислот. Деякі з них дуже схожі з тваринними білками. Ось чому вегетаріанці замінюють м’ясо бобовою культурою.
Неоціненною є роль гороху для тих, хто страждає ожирінням. Складена на основі гороху дієта є насиченою, живильною. Зайві кілограми йдуть, а людина як і раніше залишається ситою і задоволеною, хоча порції страв, що з’їдаються помітно зменшуються.
Профілактика недокрів’я за допомогою вживання страв з великою кількістю гороху також корисна і дієва.
Шкода організму від поїдання гороху може бути, тільки якщо Ви його будете вживати в сирому вигляді та у великих кількостях. Наслідки можуть бути дуже різними. Наприклад, подразнення слизової оболонки або порушення травної системи. Але потрібно відзначити той факт, що якщо правильно його використовувати, то ніяких негативних наслідків Вашому організму не буде, навпаки, Ви зможете насолодитися його смаком і отримати велику кількість вітамінів.
З огляду на все вищесказане, можна сміливо сказати, що горох більше корисний, ніж шкідливий.
Погіршення стану за рахунок бобових плодів може наступити лише у кількох індивідуальних випадках. Причиною можуть бути наявність алергічної реакції або загострення певної хвороби.
Протипоказання щодо вживання гороху
Існує ряд захворювань, при яких не рекомендується їсти горох. Наприклад, не бажано вживати в їжу гороху при подагрі. Також при гострому нефриті або при запальному процесі кишечника бо шлунка. Лікарі не рекомендують їсти горох тим, у кого погане згортання крові.
Як вже говорилося раніше, не можна їсти горох тій категорії людей, яка страждає алергією. У такому випадку навіть використання кремів, масок і пудри на основі гороху категорично заборонено.
Горох при вагітності
Бобові культури дуже корисні для вагітних, тому що містять цінні рослинні білки і велику кількість вітамінів. Горох – не виняток, але важливо знати не тільки про користь, але і про шкоду, яку може принести цей продукт.
Спочатку розглянемо корисні властивості: до складу входять легкозасвоювані рослинні білки; горох покращує роботу серця, знижує у вагітних підвищений тиск і рівень холестерину; містить багато вітаміну С, що зміцнює імунітет як майбутньої мами, так і дитини; вітамін Д цінний при вагітності тим, що зміцнює кісткові тканини плоду; попереджає запалення апендициту; покращує стан волосся і нігтів.
Однак поряд з цими лікувальними якостями, потрібно враховувати, що горох може дратувати кишечник, викликати посилене газоутворення або діарею, особливо в поєднанні з іншими продуктами.
Перед цим майбутнім матусям потрібно неодмінно вимочувати горох в холодній воді 2-3 години, а потім промивати, і використовувати його як самостійну страву, без додавання м’яса, молочних продуктів або риби.
Як готують горох в різних країнах
Свіжий горох часто відварюють і подають з маслом в якості гарніру, він прекрасно поєднується з м’ятою. В Індії горох самих різних видів використовується як альтернатива м’ясу – в супах, овочевих стравах, каррі і як начинка для пиріжків. Спечені сухі горошини популярні в якості закуски в країнах Південно-Східної Азії. В Японії, наприклад, горох, перш ніж запікати, іноді обмазують в вассабі.
В Європі горох теж користується великою повагою. У Греції, Туреччині та на Кіпрі горох люблять тушкувати з м’ясом і картоплею. У Німеччині – варять густу «кашу» на м’ясному бульйоні і подають її зі шкварками.
Гороховий суп популярний у багатьох частинах світу. У Швеції він називається «артсоппа» , і рецепт його приготування сягає корінням аж до вікінгової ери.
Цілісний сухий горох зазвичай замочують на 8-10 годин і варять 1-1,5 год., а колотий – просто варять 30 хвилин.
Крім варіння свіжий зелений горошок можна також готувати на пару, додавати в салати, овочеві супи і рагу.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
. .
. .
Горох для схуднення
Горох сприяє кращому засвоєнню продуктів, підвищує роботу травної системи, очищує кишківник. Його можна додавати в усі страви, що входять до складу щоденного меню.
Для того щоб позбутися від зайвих кілограмів найкраще включити в меню гороховий суп і кашу. Ефективний варений горох з овочами. Але для того, щоб Ваше тіло залишалося в тонусі і набувало потрібної форми, все одно необхідні фізичні навантаження.
Цікаві факти про горох
Слов’янська назва культури «горох» походить від давньоіндійського «гаршаті», що перекладається як «тре», «тертий». Можна зробити висновок, що перше використання гороху – добавка до борошна зі злаків.
У православ’ї походження культури пов’язують зі сльозами Святої Богородиці. Коли Господь покарав людей за їх гріхи голодом, Богоматір заплакала, і сльози перетворилися в горошини.
За часів Київської Русі горох поважали – це можна зрозуміти по численних казках, де його називають «цар».
У Німеччині горох залишався основою харчування до Першої Світової війни. Основною стравою німецьких солдатів була ситна горохова ковбаса з салом.
У Великобританії горох не тільки вживали в їжу – в цій країні його стали використовувати для покарання неслухняних дітей. Саме там з ХV століття, дітей почали ставити на коліна «на горох». Спосіб покарання швидко поширився по всьому світу.
Цікаво, що калорійність гороху залежить від його свіжості. Енергетична цінність щойно зірваних бобів – до 76 калорій, а калорійність сушеного підвищується більш ніж в 4 рази!
Якісний горох – це невеликі горошини діаметром 3-4 мм, бурі або жовтого кольору. Нерівна поверхня і нерівномірний колір поверхні горошин, безлічі подрібнених шматочків неправильної форми свідчать про низьку якість продукту.
Таким чином, горох – корисний продукт. Він корисний всім, не залежно від статі. Однак слід обов’язково дотримуватися принципів розумності в його вживанні. Навіть відчайдушним любителям гороху краще не перестаратися.
Горох – гідний продукт для включення його в свій правильний раціон. Будьте здорові!