Анемія – це стан організму, який характеричується кисневим голодуванням, від якого страждають всі функції організму. Харчування при анемії відіграє особливу роль в корекції цього стану.
Лікарі порівнюють анемію зі станом, при якому організм буквально задихається.
Анемія (малокрів’я) – це захворювання, яке характеризується зниженням еритроцитів (червоних кров’яних тілець), гемоглобіну, дихальної функції крові і розвитком кисневого голодування тканин. Найчастіше анемія – це симптом іншого захворювання.
Різновиди анемії:
- Залізодефіцитна анемія – виникає при дефіциті заліза в організмі.
- Гемолітична анемія – характеризується швидким руйнуванням червоних кров’яних клітин.
- Серповидноклітинна анемія – організм виробляє аномальний гемоглобін (будова гемоглобінових клітин в вигляді серпа) під впливом мутацій.
- Фолієводефіцитна анемія – нестача вітаміну В12 або фолієвої кислоти.
- Гіпо- і апластична анемія – недостатність функціональності кісткового мозку.
- Гостра постгеморагічна або хронічна постгеморагічна анемія – виникає при великій одноразовій або систематичній втраті крові.
Симптоми при анемії:
- Апатія, підвищена стомлюваність, слабкість
- нудота
- головний біль
- запори
- задишка
- сонливість
- запаморочення, шум у вухах
- блідість шкіри, сухість у роті, ламкість волосся і нігтів
- карієс
- гастрит
- субфебрильна температура (тривала температура 37, 5 – 38 ° C)
- зміна смакових пристрастей, нюху.
Дієта дорослого хворого анемією повинна включати: 130 г білка, 90 г жирів, 350 г вуглеводів, 40 мг заліза, 5 мг міді, 7 мг марганцю, 15 мг цинку, 15 мкг кобальту, 2 г метіоніну, 4 г холіну , вітаміни групи В, С.
Що їсти при анемії
Харчування при анемії має заповнити в нашому організмі ті елементи, нестача яких, власне, і викликає цю хворобу. А саме: вітамін В12 (який бере участь у всмоктуванні кишківником заліза), фолієва кислота, залізо. Крім того, анемія може бути викликана нестачею гемоглобіну – білка, який переносить кисень.
Вітамін В12 при анемії
В першу чергу дієта при анемії повинна включати в себе продукти, багаті вітаміном В12: м’ясо (переважно яловичина), риба (сардина, скумбрія), морепродукти, яйця. Особливо гостро недостатність вітаміну В12 відчувають вегетаріанці – відповідно, і ризик розвитку анемії у них досить високий.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Залізо при анемії
Крім вітаміну В12, харчування при анемії повинно бути багато продуктами, що містять залізо, яке, як відомо, грає ключову роль в утворенні гемоглобіну – білка, який наділяє тромбоцити здатністю переносити кисень по всіх клітках нашого організму.
З харчових продуктів, навіть при збалансованном харчуванні та збагаченні дієти високим вмістом заліза, його всмоктується близько 2,5 мг на добу. Залізо з продуктів тваринного походження всмоктується в значно більших кількостях (10-15%), в порівнянні з продуктами рослинного походження (1-5%).
Продукти з високим вмістом заліза: язик яловичий, м’ясо кролика, індички, курки, яловичини, білі гриби, гречана і вівсяна крупи, бобові, какао, шоколад, яйця, зелень, персики, абрикоси, родзинки, чорнослив, яблука, фруктові соки, мед, гематоген.
Всмоктування, засвоєння і обмін заліза, як і процеси кровотворення багато в чому визначаються такими мікроелементами як кобальт, мідь, цинк, марганець.
Кобальтом багаті печінка, нирки, молоко, бобові, зернові, агрус, чорна смородина, малина, абрикоси, вишні, груші, буряк і ін. Добова потреба в кобальті для дорослого становить 0,05-0,2 мг.
Багатими міддю є крупи, бобові, гриби, суниці, чорна смородина, кавуни, хрін, печінка і яловичина. Добова потреба в міді для дорослого становить 2-3 мг.
Цинком багаті дріжджі, печінка, нирки, легені, яловичина, сири, бобові, гриби, яйця. Добова потреба в цинку для дорослого становить 10-15 мг.
Марганець міститься в крупах, бобових, петрушці, кропі, щавлі, шпинаті, буряках, гарбузах, малині та чорній смородині. Добова потреба в марганці для дорослого становить 5-7 мг.
Фолієва кислота при анемії
Фолієва кислота потрібна для клітинного поділу, синтезу і дозрівання еритроцитів у кістковому мозку. Тому в раціон харчування потрібно включати продукти, які містять достатню кількість фолієвої кислоти: бобові, морква, зелені листові овочі, апельсини, горіхи, дріжджі, банани, гарбуз, висівки, а також м’ясо і печінка свинини, яловичини, баранини, лосось, молочні продукти, жовток.
Добова норма фолієвої кислоти при анімії збільшується до 1мг.
При анемії необхідна консультація лікаря, який точно визначить раціон харчування та лікування при цій хворобі.