Щавель ще називають «весняним королем», зелень цієї рослини однією з перших з’являється на грядках ранньої весни і радує нас своєю свіжістю і кислуватим смаком. Вживаючи цей овоч можна вирішити багато проблем зі здоров’ям. Багатий вітамінно-мінеральний склад легко пояснює всі унікальні цілющі і корисні властивості щавлю.
Харчова цінність щавлю
Молоді листочки цієї рослини мають унікальний склад.
Щавель містить вітаміни C, K, E, вітаміни ряду B, біотин, β-каротин, ефірні масла, щавлеву і інші кислоти,поліфенольні кислоти, флавоноїди і антоціани. Також в щавлі присутні мінеральні елементи: магній, фосфор, залізо та ін.
Щавель найкраще додавати в салати, його також можна використовувати в супах.
Харчовий склад щавлю досить багатий, в 100 г свіжої зелені міститься:
- 91,3 г води.
- 2,3 г білків.
- 0,4 г жирів.
- 0,8 г клітковини.
Енергетична цінність щавлю – 21 ккал на 100 г, це зовсім не багато, враховуючи ще й ту користь, яку принесе ця зелень організму, щавель можна вживати всім, незалежно від того, стежите ви за фігурою чи ні.
Корисні властивості щавлю
Вживання щавлю позбавляє від цинги, авітамінозів, анемії, 100 г цієї рослини містить 55% добової норми вітаміну С. Завдяки високому вмісту вітаміну C, посилюється всмоктування заліза, і як наслідок піднімається гемоглобін в крові.
При гастриті зі слабким виділенням шлункового соку вживання щавлю підвищує кислотність і нормалізує травлення, стимулює діяльність кишківника. Невеликі дози щавлевого соку виявляють жовчогінну дію на організм. Народна медицина радить використовувати настої з листя і коріння рослини як кровоспинний і протизапальний засіб.
Великий запас вітамінів (зокрема аскорбінової кислоти) дозволяє вирішити проблеми з весняними авітамінозами. Молоді зелені листочки рослини перекривають більшу частину дефіциту вітамінів. Щавель успішно використовують для лікування серця і кровоносних судин. Щавлева кислота виводить з організму шкідливий холестерин, підтримує м’язи і нерви в тонусі.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Щавель використовують для позбавлення від проблем, що виникають під час менопаузи. Вітаміни групи B, що входять до складу щавлю, та антиоксиданти нормалізують роботу нервової системи і беруть участь в оновленні клітин, а разом з вітаміном А допомагають у відновленні зору. Калій допомагає в процесах регуляції артеріального тиску.
Протипокази до вживання щавелю
Незважаючи на унікальні корисні властивості щавлю, його не рекомендується вживати занадто часто і у великих кількостях. Перевищення норми може призвести до утворення каменів у нирках і вимивання кальцію з організму.
Надлишки щавлевої кислоти можуть спровокувати розвиток подагри або остеопорозу, уремію. Першою тривожною ознакою цього можна вважати появу цукру і солей щавлевокислого кальцію в сечі.
До того ж щавлем не рекомендується захоплюватися вагітним жінкам. Вживайте цю весняну зелень в помірних кількостях, і тоді вона принесе вам тільки користь.